در پی انتشار اخبار و گزارش‌های مربوط به یکی از بزرگترین سوء استفاده‌های مالی در تاریخ ایران و حضور و اقامت آقای محمودرضا خاوری، یکی از عوامل کلیدی این ماجرا در کانادا، گروهی از فعالان دانشگاهی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جامعه ایرانی- کانادایی نامه‌ای خطاب به آقای جیسون کنی، وزیر امور مهاجرت و شهروندی کانادا نوشته و موارد نگرانی و اعتراض عمیق خود را ابراز داشته‌اند.

متن این نامه که در سایت “پتیشن آنلاین” www.petitiononline.com/khavari1/ هم منتشر شده تاکنون از سوی بیش از ۱۵۰۰ تن امضاء و مورد تایید قرار گرفته است.

برگردان فارسی این نامه به شرح زیر است:

عالیجناب جیسون کنی، وزیر محترم امور مهاجرت و شهروندی

به این وسیله نگرانی عمیق خود را از ورود آقای محمودرضا خاوری به کانادا اعلام می‌کنیم. همانگونه که آگاه هستید، تا همین اواخر آقای خاوری به عنوان یکی از مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی در پست رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بزرگترین نهاد اقتصادی ایران، بانک ملی، مشغول به کار بوده است. چندی پیش هم آقای خاوری به عنوان یکی از عوامل اصلی و مرکزی بزرگترین رسوایی و سوءاستفاده مالی تاریخ ایران شناخته شد.

 

آقای جیسون کنی وزیر امور مهاجرت و شهروندی کانادا مورد خطاب نامه ایرانیان است

 

ورود آقای خاوری به کانادا در بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی و کانادا انعکاس وسیعی داشته است. بیشتر مطالب منتشر شده آقای خاوری را به عنوان فردی که دارای تابعیت دوگانه کانادایی و ایرانی ست شناخته‌اند. همچنین نام آقای خاوری در لیست صاحبان املاک تورنتو به عنوان صاحب ملکی در شماره ۲۲۲ خیابان Elmwood  به مبلغ خریداری شده ۶۲۵ هزار دلار در سال ۲۰۰۱، و نیز ملکی در شماره ۲۶ Suncrest Drive  در منطقه Bridle Path، به مبلغ خریداری شده ۲ میلیون و ۹۲۵ هزار دلار در سال ۲۰۰۷ ثبت شده است.

سالهای متمادی جامعه ایرانی- کانادایی نگرانی خود را در مورد ورود و اقامت مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی و افراد خانواده و وابستگان‌شان به کانادا، به عنوان محلی امن برای اقامت و اندوختن سرمایه‌هایشان ابراز داشته است. بیان نگرانی‌های جامعه ایرانی ـ کانادایی به بسیاری از نمایندگان پارلمان به ندرت با واکنش‌های درخور توجه آنان روبرو شده و عموما اطلاع رسانی‌های ما به مقامات کانادایی در مورد رابطه‌های نزدیک افراد با جمهوری اسلامی به فراموشی سپرده شده است.

باید اشاره کرد که بسیاری از قوانین موجود مشکلات فراوانی برای ایرانیانی که قصد داشته‌اند برای دیدار وابستگان خویش به کانادا بیایند ایجاد کرده است. علاوه براین ایرانیان به دلیل وجود تحریم‌ها از سوی جامعه بین‌المللی، مشکلات زیادی برای انتقال پول به خارج از کشور داشته‌اند. به این‌ترتیب می‌پذیرید که وقتی می‌شنویم آقای خاوری به چه آسانی و بدون برخورد با هیچ مشکلی دارایی‌هایش را به کانادا منتقل کرده تا چه اندازه متعجب و نگران می‌شویم.

به دلیل وابستگی‌های بسیار نزدیک آقای خاوری با نهادهای سیاسی جمهوری اسلامی ما تردید نداریم که وی با عدم رعایت شرایط قانونی موفق شده شهروندی کانادا را کسب کند. گذشته از باورهای منطقی ما در مورد اینکه آقای خاوری مقامات کانادایی را فریب داده است، عمیقاً معتقدیم وی به دلیل توانایی‌ها و موقعیت‌های کلیدی‌اش در بسیاری از فعالیت‌های نفرت‌انگیز جمهوری اسلامی مشارکت داشته است.

بی توجهی‌های جمهوری اسلامی ایران در مورد ابتدایی‌ترین حقوق شهروندان ایرانی بر همه آشکار است. علاوه براین، همانگونه که آگاهید، بانک ملی ایران از سال ۲۰۰۷ تا کنون در لیست نهادهای تحریم شده توسط وزارت اقتصاد ایالات متحده آمریکا قرار داشته است و مشارکت بانک ملی جمهوری اسلامی در نقل و انتقال پول به سازمان‌های تروریستی گوناگون امری پذیرفته شده است.

با توجه به نکات فوق ما از دولت کانادا می‌خواهیم فوراً تحقیقات کاملی را درباره آقای خاوری و رعایت ضابطه‌های کانادایی آغاز کند. بویژه، ما از شما می‌خواهیم به عنوان وزیر امور مهاجرت و شهروندی قوانین تصویب شده در سال ۲۰۱۰ درباره لغو امتیاز شهروندی کانادا را مورد توجه قرار دهید تا ارزش‌های شهروندی کانادا همچنان حفظ شود. هنگام الحاق اصلاحیه‌ای به قانون شهروندی شما رسما اعلام کردید شهروندی کانادا بیشتر و مهم‌تر از یک وضعیت اقامتی و دارا بودن یک پاسپورت است و ما انتظار داریم شهروندان مشارکت، ارتباط و احترام همیشگی به کانادا داشته باشند.

نکته اصلی الحاق بند تازه‌ای به قانون شماره C37  این بود که وزیر امور مهاجرت و شهروندی می‌تواند از قدرت خود استفاده کند و در صورت اثبات اینکه فردی به دروغ خود را معرفی کرده باشد و یا تقلب و خلافی کرده باشد، امتیاز شهروندی یا ویزای اقامت دائم را از او پس بگیرد.

چشم بستن و یا بی توجهی به قوانین دولت کانادا، با احترام گذاشتن به آقای خاوری، پیامی به دیگر مقامات بلند پایه و کارگزاران دولت جمهوری اسلامی است، که کانادا بهشت امنی است که آنها می‌توانند بی هیچ مجازاتی به آنجا فرار کنند. علاوه بر این، نمایش ضابطه‌های اخلاقی روشن و هوشیاری دولت کانادا، مانع از رسیدن چهره‌های بین‌المللی، با وابستگی‌های کثیف، به سواحل ما خواهد شد.

با احترام

رونوشت به نخست وزیر استفان هارپر

 

اسامی تعدادی از امضاکنندگان به شرح زیر است:

از نمایندگان مجالس استانی کانادا، دکتر رضا مریدی و دکتر امیر خدیر

از اساتید دانشگاه ها:

پیام اخوان، مینو درایه، علی دیزبونی، نادر هاشمی، هوشنگ حسن یاری، ارسلان کهنموئی پور، رامین جهانبگلو، هایده مغیثی، نیما نقیبی، عطا هودشتیان، میثاق پارسا، نسرین رحیمیه، سعید رهنما، ویکتوریا طهماسبی، محمد توکلی طرقی، مهدی تورج، فرخ زندی

از هنرمندان و اهالی رسانه ها:

سهیل پارسا، ژیان قمشی، رضا اخلاقی، مریم اقوامی، نسرین الماسی، فرح طاهری، مازیار بهاری، فرامرز پورطاهری، کیومرث رضوانی فر، سعید سلطانپور، محمد تاج دولتی و رادیو پیام

از  کوشندگان مدنی، اجتماعی و سیاسی:

رضا قاضی، بهنام اصفهانی زاده، شعله کلبادی پور، نیاز سلیمی، زرین محی الدین، شهرام صارمی، محمد شیخ الاسلام، احمد تبریزی، مرتضی تهرانی، نازنین افشین جم، مهدی امین، بهار امین وزیری، مهرداد آرین نژاد، سعید چوبک، علی احساسی، دکتر مهرداد حریری، نسرین خاتم، مهرداد لقمانی، دیوید موسوی، افخم مردوخی، آرشام پارسی، لی لی پورزند، دکتر کوین راد، سعید سجادی، انوش سلحشور، اردشیر زارع زاده