شهروند ـ فرح طاهری: در سی و چند سال اخیر، در رابطه با ایران بارها و بارها این جملات گفته شده”روزهای سرنوشت سازی را سپری می کنیم”. این روزها این جمله بیش از پیش به کار می رود. نه تنها خاورمیانه، که جهان در تلاطم است. سرنگونی دیکتاتورهای تونس، مصر، لیبی و یمن و ادامه ی خیزش در سوریه و بحرین و بحران اقتصادی در اروپا بویژه در یونان و ایتالیا جای آرامی در روی نقشه جهان به جای نگذاشته است.
ایران اما این روزها در مرکز خبرها جای دارد. خبر امکان حمله ی نظامی به ایران از سوی اسرائیل و آمریکا، وضعیتی بحرانی ایجاد کرده است. پس از افزایش تحریم های اقتصادی علیه ایران، حمله به سفارت انگلستان در تهران از سوی بسیجی ها و در پی آن قطع رابطه سیاسی ایران و انگلیس، وضعیت را پیچیده تر کرد.
ایرانیان دل نگران که مخالف حمله خارجی یا دخالت بشردوستانه هستند، در این میان به تب و تاب افتاده اند و با نوشتن مقالات، امضای طومار، نوشتن نامه به مقامات سیاسی و موضع گیری در مقابل موافقان حمله، تلاش دارند تا از وقوع فاجعه پیشگیری کنند.

رضا مریدی نماینده مجلس انتاریو

در همین رابطه نظر دکتر رضا مریدی، نماینده ایرانی تبار مجلس استانی انتاریو را پرسیدیم و اینکه آیا با حمله کشورهای خارجی موافق است یا خیر؟
دکتر مریدی گفت: بعد از اینکه گزارش سازمان جهانی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل منتشر شد، این فکر در دنیا مطرح شد که ایران دارد به ساخت بمب اتم نزدیک می شود و همین باعث شدت یافتن تحریم های اقتصادی ایران شد. اکنون صحبت از این است که کشورهای غربی و اسرائیل به فکر حمله به ایران هستند که طبیعتاً باعث نگرانی همه ایرانیان شده است.
نماینده مجلس انتاریو، ضمن محکوم کردن رژیم جمهوری اسلامی افزود:
این رژیم جمهوری اسلامی است که مملکت ما را در وضعیت جنگ قرار داده. این رژیم پس از به قدرت رسیدن، با اعمال سیاست های نادرست باعث نابسامانی های بسیاری شده است. با سیاست صدور انقلاب اسلامی به کشورهای اسلامی، در زمان صدام، بهانه ای به دست عراق داد که به ایران حمله کنند و جنگی هشت ساله را به دو ملت تحمیل کردند که کشته ها و ویرانی های بسیار زیادی برای مملکت بار آورد کمااینکه هنوز خرمشهر به شکل اولیه اش برنگشته است.
همچنین تسخیر سفارت آمریکا و گروگانگیری از دیگر سیاست های نادرست جمهوری اسلامی بوده که ضربه های بسیاری به ایران و ایرانی زده است.
دکتر مریدی سیاست ایجاد تنش را به ماهیت رژیم جمهوری اسلامی مربوط دانست که همیشه سعی کرده با به وجود آوردن بحران هایی به عمر خودش ادامه دهد.
نماینده ایرانی تبار مردم ریچموندهیل در گفت وگو با شهروند تأکید کرد: مقصر اصلی خود آن رژیم است که مملکت ما را در این وضعیت بسیار بسیار خطرناک در صحنه ی سیاست جهانی قرار داده است، اما از طرف دیگر ما حمله ی نظامی به ایران را محکوم می کنیم چون این حمله به هیچ وجه نمی تواند مشکل سیاسی را حل کند و باعث تخریب ایران می شود. بنابراین من ضمن اینکه مخالف حمله هر کشور خارجی به ایران هستم، از این لحاظ مقصر اصلی را رژیم جمهوری اسلامی می دانم و فکر می کنم آنها باید سیاست خودشان را عوض کنند و به جای دشمنی با دیگر کشورها، سیاست درستی را بر پایه ی دوستی پیش بگیرند، تا کشور را از این وضعیت بحرانی بیرون آورند.
دکتر مریدی در پاسخ به این پرسش که “شما به عنوان یک سیاستمدار ایرانی تبار قبل از اینکه مسئله جدی تر شود، چه کار باید بکنید و چه می کنید؟ گفت: من نظر خودم را به مقامات کانادایی اعلام می کنم و هشدار می دهم که این سیاست درستی نیست و اینکه ما مخالف حمله ی نظامی از طرف هر کشوری به ایران هستیم که کانادا هم شامل آن کشورها هست.
از اولین نماینده ایرانی تبار در مجالس سیاستگذاری آمریکای شمالی در مورد تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه ایران پرسیدم و اینکه بسیاری معتقدند این تحریم ها فشار بیشتر بر گلوی مردم ایران است، و باعث سقوط رژیم نمی شود.
دکتر مریدی گفت: تحریم ها  طبیعتاً عامه ی مردم را  در فشار و مضیقه قرار می دهد، ولی تحریم های اقتصادی اگر هدفدار باشند، می تواند در براندازی یک رژیم موثر باشد. ما در آفریقای جنوبی می بینیم که وقتی از طرف کشورهای غربی تحریم های اقتصادی هدفدار اعمال شد، به نتیجه رسید و حکومت نژادپرست آفریقای جنوبی کنار رفت و حکومت دمکراتیک آفریقا جای آن را گرفت. سال های سال مردم آفریقای جنوبی برعلیه آپارتاید مبارزه می کردند ولی به جایی نرسیده بودند چون زورشان نمی رسید ولی تحریم های هدفدار اقتصادی و فشار افکار عمومی جهانی و مبارزات مردمی در کنار فشار داخلی این رژیم را وادار به تسلیم کرد.
می گویند “کانادا بهشت خلافکاران است”، این گفته در رابطه با اقامت افرادی ست که در سرکوب مردم کشورهایشان دست داشته اند و یا درگیر فساد اقتصادی و حیف و میل اموال مردم بوده اند. مقامات جمهوری اسلامی هم مستثنا نیستند و تعدادی از آنها با پول های مردم ایران به اینجا گریخته و در حالی در قصرهای خود به زندگی راحت و بی دردسر ادامه می دهند، که هزاران هزار ایرانی مهاجر و پناهنده ی تحصیلکرده ی گریزان از رژیم سرکوبگر و غیردمکرات جمهوری اسلامی، با سختی زندگی می گذرانند. تعدادی از ایرانیان نامه ای به آقای جیسون کنی وزیر مهاجرت نوشتند و در این خصوص درخواست بررسی کردند. دکتر مریدی در مورد اینکه وضعیت این نامه به کجا رسیده است، گفت: من هم آن نامه را امضا کرده ام و پرس و جو که کردیم گفتند در حال بررسی است، اما هفته ی گذشته خبری شنیدم که وزارت مهاجرت اعلام کرد وضعیت تابعیت و اقامت تعداد زیادی از افراد را دارد دوباره بررسی می کند. من وقتی این خبر را شنیدم فکر کردم شاید این ادامه ی همان اقداماتی باشد که ما کردیم تا پرونده ی افراد مشکوک را بازبینی کنند.