Select Page

هارپر به جمهوری اسلامی: قاسمی شال را اعدام نکنید

هارپر به جمهوری اسلامی: قاسمی شال را اعدام نکنید

استفن هارپر،‌ نخست‌وزیر کانادا، از مقامات دولت ایران خواست حمید قاسمی شال، شهروند ایرانی-کانادایی محکوم به جاسوسی، که حکم اعدام دریافت کرده اعدام نکنند. به گزارش کندین پرس از سانتیاگوی شیلی، هارپر هنگام سفر به این کشور گفت: «مقامات دولت کانادا مدتی است در تمام سطوح مشغول تشویق روند قضایی منصفانه و بخشش در این پرونده هستند و ما به همراه شرکای بین‌المللی خود عمل می‌کنیم و فکر می‌کنیم دیدگاه‌مان روشن است. دولت ایران باید بداند که تمام دنیا نگاه می‌کند و اگر در این پرونده کارهایی وحشتناک و نامناسب انجام شود قضاوت می‌کنند.»

پیش از عکس‌العمل بالاترین مقام اجرایی کشور، جان برد، وزیر امور خارجه، نیز روز یکشنبه در اتاوا خبر از نگرانی شدید خود و دولتش در مورد نزدیکی اعدام قاسمی‌شال داده بود.

آنتونلا همسر حمید قاسمی شال در تمام گردهمایی ها حضور می یابد و برای آزادی همسرش تلاش می کند. این عکس در راهپیمایی ۸ مارچ ۲۰۱۱ توسط شهروند گرفته شده است

در بخشی از بیانیه جان برد آمده است ما مصرانه از ایران می خواهیم تا رفتار خود را تغییر دهد و به تعهدات بین المللی خود در زمینه حقوق بشر عمل کند.

نیای برد، لورنس کنون، وزیر سابق امور خارجه، از سال ۲۰۱۰ درگیر پرونده بوده است و وزارت امور خارجه در حال حاضر در حال تماس با کشورهای «هم‌فکر» که در ایران سفارتخانه دارند برای لابی در این مورد است.

حمید قاسمی شال ۴۲ ساله که شهروند کانادا است، در سال ۲۰۰۸ و به هنگام بازگشت به ایران بازداشت و به جاسوسی متهم شد. او در سال ۲۰۰۹ به اعدام محکوم شد و دیوان بدوی درخواست تجدیدنظر در این حکم را رد کرد.

سعید ملک پور دیگر جوان ایرانی مقیم کانادا نیز در زندان اوین در ایران به اعدام محکوم شده است. آقای ملک پور به طراحی یک تارنمای غیراخلاقی و فساد فی الارض متهم شده است.

About The Author

فرح طاهری

فرح طاهری روزنامه نگار ساکن تورنتو، دارای لیسانس روزنامه نگاری و فوق لیسانس علوم ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی است. او از مارچ 1999 همکار شهروند در بخش تحریریه است.

۲ Comments

  1. hajiagha

    I meet him in Evin jail 6 months a go I pary for his freedom and send letter to Iran also

    Reply

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشخوان

Pin It on Pinterest

Share This