از حضور در اولین کنفرانس مطبوعاتی بنیاد پریا در ۲۴ جون ۲۰۰۶، شش سال گذشته است. در آن کنفرانس به رویاهای احمدرضا تبریزی، موسس بنیاد خیریه پریا برای داشتن خانه ای برای ایرانیان تورنتو گوش دادم و تیتر گزارشم را “خانه ایران”، از رویا تا واقعیت انتخاب کردم؛ چه آن زمان داشتن مکانی برای ایرانیان رویایی بیش به نظر نمی رسید.

شنبه ۱۲ می ۲۰۱۲، این رویا به واقعیت پیوست و ساختمان دوطبقه ی رنگارنگی که در شماره ۳۴۴ خیابان جان تابلوی فارسی بنیاد پریا را بر پیشانی دارد، با حضور ده ها تن از مقامات شهری، استانی و فدرال انتاریو و بیش از صد تن از اعضای جامعه ی ایرانی و حامیان پریا رسماً افتتاح شد.

جلد شهروند ۱۳۸۶

درست است که نخست وزیر انتاریو، آقای دالتون مک گینتی، ۱۴ ژانویه ۲۰۱۲ در دومین جشن همیاری مالی بنیاد پریا در سالن له پارک، با سخنانش رسما این اولین مرکز ایرانیان خارج کشور را در تورنتو افتتاح کرد، اما ساختمان جدید بنیاد هنوز رسما افتتاح نشده بود.

مجری مراسم، گیتی فاطمی همکار پریا بود که مراسم رسمی را با سرود ملی کانادا آغاز کرد. سپس مهندس احمد تبریزی بنیانگذار پریا ضمن خوشامدگویی به چندین زبان، که نشان از احترام به چندفرهنگی بودن کشور میزبانمان داشت، با افتخار از بنیاد پریا به عنوان اولین مرکز ایرانیان در خارج کشور و در کانادا و انتاریو یاد کرد و مقامات رسمی در سه سطح شهری، استانی و کشوری حاضر در مراسم را معرفی کرد:

آقای پیتر کنت، وزیر محیط زیست کانادا

– The Hon. Peter Kent, Minister of Environment (Canada)

آقای چارلز سوسا، وزیر مهاجرت و شهروندی انتاریو

– The Hon. Charles Sousa, Minister of Immigration and Citizenship (Ontario)

آقای اریک  هاسکینز، وزیر جوانان انتاریو

-The Hon. Eric Hoskins, Minister of Children and Youth Services ( Ontario).

آقای لونگ، نماینده ویلودیل در مجلس کانادا

– Mr. Leung, MP Willowdale

آقای کوستا منگاکیس، نماینده ریچموندهیل در مجلس کانادا

– Mr. Costas Menegakis, MP Richmond Hill

آقای پیتر شرمن، نماینده تورن هیل در مجلس انتاریو

 – Mr. Peter Shurman, MPP Thornhill,

آقای اسکارپیتی، شهردار مارکهام

– His Worship Frank Scarpitti, Mayor of Markham

آقای دیوید بارو، شهردار ریچموندهیل

– His Worship Dave Barrow, Mayor of Richmond Hill

آقای رضا مریدی، نماینده ریچموندهیل در مجلس انتاریو

– Dr. Reza Moridi, MPP Richmond

آقای چارلز سوسا وزیر مهاجرت انتاریو برای اهداح لوح تقدیر به آقای تبریزی(اول از چپ) از پیتر شرمن (اول از راست) و دکتر رضا مریدی دعوت کرد به روی صحنه بروند

همچنین خانم شریل می (Cheryl May) رئیس سازمان Skills for Change و آقای پال توماس (Paul Thomas) معاون بانک رویال کانادا و تعدادی دیگر از مقامات استانی و کشوری در این مراسم حضور داشتند.

در ادامه بنیانگزار بنیاد پریا، از سازمان ها و افرادی که به پریا برای رسیدن به این “لحظه ی تاریخی” یاری رساندند یاد کرد و از سوی هیئت مدیره بنیاد از آنها قدردانی کرد: “دولت انتاریو بویژه عالیجناب دالتون مک گینتی (نخست وزیر انتاریو)، خانم کاتلین وین (وزیر شهرسازی)، آقای مایکل چان(وزیر توریسم، فرهنگ و ورزش) و دکتر رضا مریدی (نماینده ریچموندهیل در مجلس انتاریو)، بنیاد تریلیوم انتاریو، حامیان اصلی پریا شرکت ساختمان سازی لیبرتی(آقای فرد درویش) و شرکت سرمایه گذاری آریا (آقای ابهری)، آقای جیسون کنی (وزیر شهروندی و مهاجرت کانادا) و آقای مایکل پارسا برای حمایت هایشان طی چند سال گذشته.”

آقای تبریزی در ادامه تأکید کرد: “و البته بدون یاری صدها تن از اعضای جامعه ی ایرانی که یا با اهدای کمک مالی و یا کار داوطلبانه مثل خانم نسرین جوانفر، این پروژه را به واقعیت تبدیل کردند، موفق نمی شدیم.”

بنیانگزار پریا همچنین به دیگر میهمانان برجسته ی حاضر در سالن اشاره کرد: خانم لورنا مارسدن (Lorna Marsden) رئیس سابق دانشگاه یورک و سناتور سابق، اعضای شورای شهر مارکهام والری بورک و هاوارد شور (Valerie Burke & Howard Shore) ، رئیس پلیس منطقه یورک اریک جولیف (Erick Joliffe) و معاونانش و خانم لیزا د والد (Lisa De Wilde) رئیس تلویزیون انتاریو.

اعضای شورای شهر مارکهام،فرانک اسکارپیتی شهردار مارکهام (اول از چپ) را در اهدای لوح تقدیر به آقای تبریزی همراهی کردند

رئیس بنیاد پریا از حمایت رسانه های جامعه ی ایرانی از جمله: شهروند، سلام تورنتو، رادیو صدای ایران، مهرگان و پرنیان قدردانی کرد و در پایان از همکاران بنیاد: دکتر تاج دولتی، گیتی فاطمی، فروزان جلائی فر، افسانه وکیلیان، حسین رضایی و داوطلبان این مراسم سیما، سحر، دیانا و علی سپاسگزاری کرد.

در ادامه ی مراسم، آقای تبریزی با استفاده از اسلایدشو، از ویژگی های مرکز پریا گفت و قسمت های مختلف آن را به حاضران نشان داد و از برگزاری کلاس ها و برنامه های مختلف در این مرکز گفت. در این اسلایدها،  عکس هایی از فعالیت های مختلف مرکز و کلاس های انگلیسی، کامپیوتر، نقاشی، موسیقی، ورزش و برنامه های مختلف برای ارشدان و همچنین عکس هایی از دو برنامه ی موفق جمع آوری کمک مالی پریا گنجانده شده بود.

در یکی از اسلایدها گزارش مالی بنیاد پریا به شرح زیر عنوان شده بود:

کمک های کامیونیتی:

نقدی: دو میلیون و صدهزار دلار / غیرنقدی: ۱۳۵ هزار دلار

کمک های دولتی:

دولت انتاریو، بنیاد تریلیوم انتاریو، وزارت شهروندی و مهاجرت کانادا: یک میلیون و هفتاد و پنج هزار دلار

مخارج سالانه اداره ی بنیاد پریا از جمله قسط وام مسکن: ۳۵۰هزار دلار

از راست: آقای لونگ نماینده مجلس کانادا، احمد تبریزی، پیتر کنت وزیر محیط زیست و کوستا مگاکیس نماینده مجلس کانادا تقدیرنامه های خود را به رئیس بنیاد پریا تقدیم کردند،

این ملک واقع در ۳۴۴ خیابان جان (شرق بی ویو) در ماه اکتبر  ۲۰۱۰ به قیمت دو میلیون و هفتاد هزار دلار خریداری شد. بیش از ۵۰۰۰ مترمربع مساحت زمین و ۱۰هزار فوت زیربنای ساختمان در دو طبقه است که پس از بازسازی های بسیار به شکل فعلی درآمده است.

مهندس تبریزی بنیاد خیریه پریا را با همکاری خانم ها دکتر فهیمه مرتضوی و زرین محی الدین در نوامبر ۲۰۰۱ بنیان گذاشت و برای رسیدن به این نقطه و افتتاح رسمی مرکزی که ساختمانش ازآن بنیاد پریا باشد و نه اجاره ای و وقفی، یازده سال تلاش و پیگیری نیاز بود.

***

در ادامه مراسم، تقریبا تمام مقامات دولتی حاضر در سالن، پشت میکروفن قرار گرفتند و به نوبه ی خود از افتتاح چنین مرکزی ابراز خوشحالی کردند و آن را برای خدمات رسانی به افراد جامعه ی ایرانی و تازه واردان به کانادا مهم خواندند. آنها هر یک لوح تقدیری را به رئیس بنیاد پریا، آقای تبریزی، اهدا کردند.

آقای چارلز سوسا، وزیر مهاجرت و شهروندی انتاریو، و نماینده مجلس از حزب لیبرال، اولین سخنران بود که با عبارت فارسی “درود بر شما” آغاز کرد. او از یک به یک مقاماتی که در سالن بودند اسم برد و در کنار هم قرار گرفتن این افراد را نشانه ای از مهم بودن این مراسم خواند.

معاون بانک رویال (دوم از راست) با همراهی همکارانش چک ۵۰ هزار دلاری را به احمد تبریزی رئیس بنیاد پریا تقدیم کرد

آقای سوسا از سوی نخست وزیر انتاریو، آقای دالتون مک گینتی، و دولت انتاریو برای گشایش این مرکز تبریک گفت و آن را مرکزی خواند که برای کل کامیونیتی ست که به قلب کامیونیتی ایرانی در انتاریو، بویژه در مارکهام و ریچموندهیل تبدیل خواهد شد. او با اشاره به فعالیت های مختلف این مرکز از کلاس های بعد از مدرسه گرفته تا برگزاری کارگاه های آموزشی و مشاوره شغلی تا ارائه برنامه های ادبی و هنری و فرهنگی، آن را مرکزی مهم برای انعکاس فرهنگ و هنر ایرانیان و نیاز تازه واردان ایرانی به انتاریو خواند.

آقای سوسا با اشاره به سیاست های کانادا در پذیرش مهاجر از گوشه و کنار جهان، از افزایش مهاجران ایرانی و مشارکت آنان در جامعه ی میزبان گفت.

وزیر مهاجرت و شهروندی، اقدام به مهاجرت را قدم در راهی پر خطر گذاردن خواند، که ایرانیان این ریسک را پذیرفته و توانسته اند کارنامه ی پرباری را از خود نشان دهند. او افزود: بسیاری از آنها با تحصیلات دانشگاهی بالا آمده اند، با تسلط به زبان کشور میزبان، و راحت نیست زندگی را دوباره شروع کردن. من خود نسل دوم یک خانواده ی مهاجرم و می دانم گذر از این دوران در کشور جدید با زبان و فرهنگ جدید، چقدر سخت می تواند باشد، اما احساس خوشبختی می کنم که پدرم کانادا را انتخاب کرد، و انتاریو هم ما را پذیرفت. آغوش این استان به روی تازه واردان گشوده است و به همین خاطر است که من از گشایش چنین مرکزی خوشحالم که می تواند در کمک به تازه واردان ایرانی مهم و موثر باشد. شما کار بزرگی انجام داده اید.

آقای سوسا سپس لوح تقدیر وزارت مهاجرت و شهروندی را به آقای تبریزی اهدا کرد.

احمد تبریزی گزارشی کوتاه از وضعیت پریا داد. گیتی فاطمی مجری مراسم بود. در پایین شهردار ریچموندهیل آقای دیو بارو تقدیرنامه ای به رئیس بنیاد پریا اهدا کرد و سردار محمدجانی و علی نیما مدنی در بخش موسیقی هنرنمایی کردند

آقای پیتر کنت، وزیر محیط زیست و نماینده مجلس کانادا از حزب محافظه کار پیام تبریک دولت کانادا را رساند. و آقای لونگ نماینده مجلس کانادا از ویلودیل حامل پیام تبریک آقای جیسون کنی وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا بود که از نمایندگان مجلس در حوزه های ایرانی نشین ریچموندهیل و تورن هیل در مجلس کانادا دعوت کرد تا نماینده ویلودیل را برای اهدای لوح تقدیر به آقای تبریزی همراهی کنند.

سخنران بعدی آقای پیتر شرمن، نماینده تورن هیل از حزب محافظه کار در مجلس انتاریو بود که از دکتر مریدی به عنوان لیبرال مورد علاقه اش نام برد و به عنوان نماینده منطقه ی ایرانی نشین تورن هیل، از دستاوردها و موفقیت های کامیونیتی ایرانی در این منطقه تقدیر کرد.

آقای فرانک اسکارپیتی شهردار مارکهام، سخنران بعدی بود که از هدیه ی پانزده هزار دلاری کلاب گلف مارکهام به بنیاد پریا خبر داد و ابراز تأسف کرد که توان پرداخت بیشتری ندارند. او از دو عضو شورای شهر حاضر در سالن خواست که او را در اهدای لوح تقدیر همراهی کنند.

آقای دیو بارو، شهردار ریچموندهیل نیز پس از سخنانش لوح تقدیر ریچموندهیل را به آقای تبریزی تقدیم کرد.

آقای کاستا منگاکیس، نماینده ریچموندهیل در مجلس کانادا از حزب محافظه کار، در آغاز یک جمله ی طولانی فارسی گفت: “من نماینده ریچموندهیل در مجلس اتاوا هستم. دوستان درود بر شما” چنین شروعی با تشویق بسیار حاضران در سالن روبرو شد. او با اشاره به اینکه این دومین دیدار او از مرکز پریا است، و با تأکید بر اینکه کارهای زیادی انجام شده و کارهای بیشتری برای انجام مانده، گشایش اولین مرکز ایرانیان خارج کشور را کاری سترگ خواند و تبریک گفت و ضمن به دیده گرفتن مشارکت های جامعه ی ایرانی بویژه در حوزه ی ریچموندهیل، لوح تقدیری به نیابت از نخست وزیر کانادا به آقای تبریزی اهدا کرد.

دکتر رضا مریدی، در سخنانش به مشارکت ایرانیان در همه ی حوزه های کانادا اشاره کرد و از آقای تبریزی برای تأسیس چنین مرکزی سپاسگزاری کرد و همچنین از حامیان مالی و داوطلبان که با یاری آنها چنین مرکزی پا گرفت. او افزود: جامعه ی ایرانی ثابت کرده که شایسته ی این است که از سوی دولت به دیده گرفته شود. آقای مریدی درضمن خبر داد که آقای مایکل چان وزیر توریسم و فرهنگ انتاریو به دلیل همزمانی با برنامه ای دیگر از عدم حضور خود در این مراسم عذرخواهی کرده است.

مقامات شهری، استانی و کشوری در مراسم افتتاح رسمی بنیاد پریا حضور داشتند

آقای اریک هاسکینز وزیر امور جوانان دولت لیبرال انتاریو که کمی دیر رسیده بود، تولد پسر هفت ساله اش را دلیل تأخیر خواند. او آشنایی با جامعه ایرانی را از بدو ورودش به سیاست خواند و گفت: ۴۵ دقیقه از نمایندگی من در مجلس بیشتر نمی گذشت که رضا مریدی به من گفت تو باید بیایی و با جامعه ی ایرانی آشنا شوی. او سپس از ویژگی های دکتر مریدی تعریف کرد و همچنین به احمد تبریزی به عنوان یک دوست اشاره کرد که دستاوردهای بزرگی داشته است. او جامعه ی ایرانی را جامعه ای موفق ارزیابی کرد که نشان داده است، فرهنگ آنها، فرهنگ ماست، و انتاریوی آنها، انتاریوی ما. و مشارکت آنان باعث شده که استانی قوی تر از پیش بسازیم.

خانم شریل می، رئیس “مهارت ها برای تغییر” از همکاری سازمان خود در برگزاری کارگاه های آموزشی و مشورتی با بنیاد پریا گفت و این همکاری را بسیار سازنده خواند. او از همکارانش در میان جمع خواست تا برخیزند تا حاضران در سالن آنها را بشناسند.

آقای پال توماس، معاون بانک رویال، که به گفته ی آقای تبریزی در پرداخت وام مسکن بیشترین مساعدت را با بنیاد پریا داشته، از پرداخت ۵۰هزار دلار هدیه به این بنیاد خبر داد و با همراهی همکاران بانک رویال چک نمادین آن را به رئیس بنیاد پریا تقدیم کرد.

سخنرانی ها به پایان رسید و نوای موسیقی ایرانی در سالن طنین انداخت. در این بخش سردار محمدجانی با تار و علی نیما مدنی با تنبک قطعاتی نواختند.

مراسم پایانی، بریدن روبانی بود که به صورت نمادین شروع کار رسمی بنیاد پریا را ثبت می کند. تمام مقامات در پشت روبان قرار گرفتند و همه در این کار مشارکت کردند.

پذیرایی با میوه و شیرینی و چای و قهوه جشن افتتاح را کامل کرد.