زلزله در سیستان و بلوچستان:یک کشته در ایران، ده ها کشته و زخمی در پاکستان

 

بی بی سی: مقامات ایرانی و پاکستانی شمار تلفات زمین لرزه اخیر در استان سیستان و بلوچستان را اعلام کرده‌اند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، در اثر زمین لرزه شدیدی که بعد از ظهر روز سه شنبه در استان سیستان و بلوچستان ایران در نزدیک مرز مشترک با پاکستان روی داد، یک زن در شهرستان خاش جان خود را از دست داده است.

براساس این گزارش، هنگامی که این زن همراه با اعضای خانواده خود مشغول جمع آوری گیاهان دارویی در دامنه کوه بود، سنگی که ظاهرا در اثر زمین‌لرزه پرتاب شده بود به سر او اصابت کرد و او را کشت.

کودکی در ویرانه های زلزله ی بوشهر

بزرگی زمین‌لرزه روز سه شنبه ٧ و ٨ دهم در مقیاس ریشتر و کانون آن در فاصله ٨١ کیلومتری شهر سراوان و ٨٣ کیلومتری خاش گزارش شده بود.

با توجه به بزرگی این زمین‌لرزه، انتشار گزارش‌های اولیه مراکز لرزه نگاری در خارج و داخل ایران باعث بروز نگرانی شدید در مورد تلفات احتمالی آن شد و خبرگزاری‌های بین المللی وقوع این زمین‌لرزه شدید را به سرعت مخابره کردند.

با اینهمه، ساعاتی بعد مقامات محلی استان سیستان و بلوچستان اعلام کردند که این زلزله خسارات مالی و جانی چندانی برجای نگذاشته است.

شامگاه سه‌شنبه، شبکه دوم تلویزیون دولتی ایران در این زمینه گفتگویی را با انوشیروان انصاری، رئیس شبکه لرزه نگاری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله پخش کرد. انصاری گفت که در ایران، معمولا زمین‌لرزه در عمق کمتر از ٢٠ کیلومتری سطح زمین روی می دهد اما به گزارش این پژوهشگاه، عمق زمین لرزه روز سه شنبه ٧٠ کیلومتر بوده است. برخی گزارش ها، عمق زلزله را حدود ٩٠ کیلومتر گزارش کرده بودند. به همین دلیل، تکان سطحی ناشی از زمین لرزه چندان زیاد نبوده است.

وی تعداد زخمی های زمین لرزه را دوازده نفر ذکر کرد و گفت که هشت تن از این افراد به طور سرپایی درمان و مرخص شدند و چهار نفر دیگر نیز در مراکز درمانی بستری هستند. منابع خبری ایران ارقام دیگری را هم در مورد زخمی های این زمین لرزه گزارش کرده اند اما به نظر نمی رسد که کس دیگری در این حادثه جان خود را از دست داده باشد.

همچنین، به گفته استاندار سیستان و بلوچستان، مرکز زمین‌لرزه در منطقه‌ای عمدتا بیابانی واقع بوده که مانع از بروز خسارات و تلفات بیشتر شده است.

این مقام استانی گفته است که هنوز خسارات ناشی از زمین لرزه به طور کامل برآورد نشده اما به نظر می‌رسد که آسیب مالی ناشی از آن هم از حد ریزش دیوارهای گلی و خشتی باغ‌ها و برخی خانه‌ ها فراتر نرفته است.

با اینهمه، مردم منطقه به دلیل احتمال وقوع پس لرزه، احساس نگرانی می‌کنند و مقامات محلی گفته‌اند که امکانات لازم را برای مواجهه با آسیب‌های ناشی از پس لرزه‌های احتمالی در منطقه تدارک دیده اند.

خبرگزاری دولتی ایران – ایرنا – در گزارشی که صبح چهارشنبه، ٢٨ فروردین (١٧ آوریل) مخابره کرد گفت که یک پس لرزه به بزرگی ۵ و ۶ دهم درمقیاس ریشتر در منطقه زلزله زده سراوان روی داده است.

تلفات در پاکستان

شدت زمین لرزه روز سه شنبه در حدی بود که تکان‌های ناشی از آن در برخی از کشورهای منطقه، از جمله افغانستان، هند، کویت و امارات متحده عربی هم احساس شد و در برخی موارد، واکنش هایی را هم در پی آورد.

در دهلی نو، پایتخت هند، و دوبی در امارات متحده، لرزش ساختمان‌های چند طبقه باعث ترس ساکنان و خروج آنان از این ساختمان‌ها شد.

زمین لرزه در نواحی مرزی پاکستان با ایران خسارات گسترده‌ای را برجای گذاشت و باعث کشته و زخمی شدن ده ها نفر شد.

یک مقام محلی در ایالت بلوچستان پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که در اثر این زمین‌لرزه، دست کم سی و چهار نفر کشته و بیش از هشتاد تن دیگر زخمی شده اند.

براساس این گزارش، مراکز درمانی در محل به حالت آماده باش درآمده اند و نیروهای شبه نظامی نیز برای کمک به آسیب دیدگان به محل اعزام شده اند.

منطقه آسیب دیده از مناطق فقیر پاکستان محسوب می شود و ساکنان آن از امکانات چندانی برخوردار نیستند.

در پی وقوع زمین لرزه روز سه شنبه، دولت ایالات متحده ضمن ابراز نگرانی نسبت به تلفات احتمالی و همدردی با آسیب دیدگان، اعلام داشت که آماده ارسال هر نوع کمک مورد نیاز به هر دو کشور ایران و پاکستان است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، با ابراز “عمیق‌ترین مراتب همدردی” خود با خانواده قربانیان این حادثه، گفت: “ایالات متحده آمادگی کامل دارد تا کمک‌های لازم را در این زمان دشوار در اختیار آسیب دیدگان قرار دهد.”

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است که کمک های بشردوستانه مشمول تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران نمی‌شود.

کوتاه مدتی پس از انتشار خبر وقوع زمین لرزه در ایران، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز با انتشار پیامی در توئیتر، مراتب همدردی خود را با آسیب دیدگان احتمالی این واقعه ابراز داشت.

چند روز پیش، در استان بوشهر ایران نیز زمین لرزه ای روی داد اما کارشناسان زلزله شناسی ایران گفته اند که بین این دو واقعه ارتباطی وجود ندارد.

پس لرزه ها

به گزارش خبرنگار مهر، پس لرزه های زمین لرزه ۷.۵ ریشتری سراوان ادامه دارد و بزرگترین پس لرزه این زمین لرزه به شدت ۵.۶ ریشتر در سراوان روی داد و موجب هراس و حضور مردم در معابر عمومی مناطق زلزله زده شد.

مردم مناطق زلزله زده شب نسبتا سرد گذشته را در معابر عمومی سپری کرده اند و در پس بروز چند زمین لرزه شدید در سراوان و خاش استقبال مردم از اردوگاه های اسکان موقت نیز افزایش یافته است. نیروهای هلال احمر در این اردوگاه ها در حال امدادرسانی به زلزله زدگان هستند.

همچنین سطح تخریب زمین لرزه در برخی از روستاهای منطقه زلزله زده قابل توجه و بیش از ۳۰ درصد می باشد که شامل ریزش آوار خانه های خشت و گلی است.