افراد زیادی که صاحب ملکی هم هستند معتقدند بیمه وام مسکن دارند اما از چگونگی آن اطلاعات زیادی ندارند.


شهروند ۱۲۵۶  پنجشنبه  ۱۹ نوامبر ۲۰۰۹


 

 افراد زیادی که صاحب ملکی هم هستند معتقدند بیمه وام مسکن دارند اما از چگونگی آن اطلاعات زیادی ندارند.

وقتی با این دسته افراد گفت وگو می کنیم می گویند همان ابتدا که منزل را خریداری کردیم این بیمه را هم از همان بانک گرفته ایم و همه چیز در محور این اندازه از آگاهی به اتمام می رسد. آیا شما اطلاع دارید صاحب این بیمه چه کسی است؟ آیا می توانید هر زمان که مایل بودید تغییراتی در بیمه اعمال کنید؟ از همه مهمتر اگر روزی وام خود را جابجا کردید و یا منزل خود را فروختید از وضعیت بیمه ای که گرفته اید اطلاع دارید؟ آیا همچنان مورد پوشش بیمه هستید؟ آیا بهای مناسبی برای آن پرداخت می کنید؟ آیا به عملکرد آن واقف هستید؟ اطلاعات امروز ما در این زمینه می تواند به شما که صاحب منزلی هستید و یا قصد خرید آن را دارید کمک کند.

زمانی که منزلی را خریداری می کنید معمولا Mortgage Insurance (بیمه وام مسکن) هم اخذ می کنید. در این حالت همه چیز ظاهراً به خوبی پیش می رود و شما با خیال آسوده فکر می کنید بیمه ای مناسب از بانک دریافت کرده اید. نکته ای که به آن احتمالا واقف نیستید این که اولا به موازات پرداخت وام میزان پوشش نیز کاهش می یابد، اما حق بیمه پرداختی ثابت می ماند. دیگر اینکه پوشش بیمه با تسویه وام پایان می یابد از همه مهمتر اینکه بیمه با واگذاری ملک و یا حتی تغییر وام دهنده باطل می شود به عبارت ساده تر، تمام پولهایی که تا آن زمان پرداخته اید از دست رفته. نکته اساسی دیگری که تا آخرین لحظه پنهان می ماند این است که شما از لحظه اول از نظر این بیمه هیچ کنترل سلامت نمی شوید، اما اگر روز claim پیش بیاید تازه در آن زمان بانک و یا موسسه مالی (طرف قرارداد) وضعیت شما را در زمان اخذ بیمه بررسی می کند و شاید شمایی که فکر کرده اید همه چیز مرتب است، پس از سالها پرداخت متوجه شوید شرایط دریافت پول بیمه را ندارید و بسیار موارد دیگر و از طرف دیگر آیا شما که صاحب ملکی هستید می دانید که تنها ریسک شما فوت نیست؟ شما با ریسک بیماریهای سخت و همچنین ناتوانی جسمی و از کارافتادگی روبرو هستید. شاید اینجا بپرسید پس چه بیمه ای می تواند به شما کمک کند؟

در مرحله اول ما به شما بیمه عمر را پیشنهاد می کنیم. بیمه عمر چه مزایایی دارد؟ بیمه عمر، مستقل از اینکه شما کجا زندگی می کنید و وام از کدام بانک است پابرجا می ماند. میزان پوشش بیمه شما ثابت می ماند مگر اینکه شما تصمیم به کاهش آن بگیرید. از آنجا که وضعیت شما در زمان اخذ بیمه بررسی شده شما مطمئن هستید که پولهای پرداختی شما به باد نمی رود و در طول قرارداد گارانتی است. در این حالت بیمه شما متکی به شماست و نه وابسته به موسسه و یا بانک. از سوی دیگر در نظر بگیرید در میان سالی خانه تان را تعویض  می کنید در این حالت اگر بیمه صادره از بانک را که متکی به وام مسکن است داشته باشید همه پولهایی را که داده اید از دست می دهید. به علاوه امروز در این سن شرایط سلامتی شما تغییر کرده و واجد شرایط بودن شما ضمانتی ندارد، پس توصیه ما به شما اخذ بیمه عمر است. هیچ گاه به امید اینکه در آینده وضع درآمدتان بهتر می شود این مهم را به بعد موکول نکنید. البته بسیار موارد دیگر است که جا دارد در مورد آن با توجه به بررسی و نیاز هر فرد مورد بررسی قرار بگیرد و از طرفی دیگر شاید لازم به گفتن نباشد بانکها از آنجا که به نیابت شرکت بیمه، پوشش را ارائه می دهند و عموما در زمان اخذ بیمه دقت لازم و کافی به عمل نمی آید لذا بسیار شاهد بوده و هستیم که چه مشکلاتی در زمان مطالبه پیش آورده و می آورند.

 هیچ یک از ما از فردای خود اطلاعی نداریم. با قدمی مناسب می توانید خانواده تان را و آنچه اندوخته اید از صدمات اتفاقات آتی در امان نگاه دارید و فراموش نکنید بیمه را از فردی با صلاحیت و با تجربه و دارای لایسنس اخذ کنید چرا که درجه ریسک و نیاز و توانایی افراد با یکدیگر متفاوت است. به زبان ساده تر نمی توان نسخه ای را برای همگان یکسان نوشت.


 


 

* محمد رحیمیان کارشناس بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی انجمن مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

moe@insufin.com