Mohammad-Rahimian

سالیانه میلیونها نفر با اهداف مختلفی به سفر رفته و مدت کوتاهی را در مکانی غیر از محل زندگی خود سپری می کنند.

 یکی از مواردی که مسافران باید به آن توجه داشته باشند وضعیت بهداشتی و سلامتی کشور مقصد می باشد. گزارشات متعددی از آلودگی مسافران به میکروب ها در حین سفر و اقامت آنها در مناطق مختلف وجود دارند. گهگاه این سوغاتی های ناخواسته باعث زجر شدید بیماران و سردرگمی پزشکان معالج می شوند. گذشته از مخاطرات فردی، سفر حاملان این میکروب ها می تواند سبب انتشار و شیوع بیماری ها در سطحی گسترده گردد.

یکی از هشدارهای بهداشتی به مسافران، پیش آگاهی  از بیماری های شایع در محل سفر می باشد. یکی از سایت های اینترنتی در این مورد “مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها” است. این مرکز ضمن رصد شیوع بیماری ها در دنیا، هشدارهای به روز شده ی اختصاصی برای سفر به کشورهای مختلف را اعلام می نماید.     http://wwwnc.cdc.gov/travel/

عدم توجه به توصیه های بهداشتی و بیمار شدن در حین سفر، گذشته از به خطر افتادن سلامتی و زندگی فرد می تواند هزینه ی گزاف و غیرقابل پیش بینی شده ای را بر مسافر تحمیل نماید.

احتمال روبرو شدن با انواع بیماری ها، هوای آلوده، استرس و تصادفات رانندگی یکی از موارد معمول قلمداد می شود، زمانی که به مکانی قدم می گذاریم بی شک هیچ یک از ما خود را برای هزینه های سنگین درمان آماده نکرده ایم و نکته تاسف آور دیگری که هنوز می توان از برخی شنید این  است که اشخاص فقط در سفر به اروپا و امریکا نیازمند خرید بیمه مسافرتی هستند و این بیمه شامل سفرشان به ایران نمی شود در حالی که بدون بیمه سفر کردن به هر مکانی، قرار گرفتن در وضعیتی نا مشخص و بی اعتبار است. بیمه های مسافرتی، جهت پوشش هزینه های پزشکی که به صورت پیشامدهای تصادفی و یا اضطراری و مریضی است برقرار شده است و توصیه می شود ضمن توجه به مقدار پوشش، به طول زمان نیز توجه داشته باشیم، چرا که به کرات دیده شده که شخص متقاضی بیمه، جهت صرفه جویی از حداقل پوشش استفاده کرده و در طول بیمه نامه دچار کمبود مقدار پوشش شده است و یا اینکه با وجود اطلاع ازطول مدت اقامتش،  از طول زمان کوتاه تری استفاده میکند. این امر گاهی موجب می شود فرد بیمه شده قادر نباشد به لحاظ مطالبه (Claim) مجدداً بیمه را تمدید نماید. از نکات قابل توجه در بیمه مسافرتی، پوشش هایی نظیر بیمارستان، عمل جراحی، وسایل پزشکی و بیمارستانی، آزمایشات مورد نیاز، آمبولانس، آمبولانس هوایی، درمان سرپایی، پوشش اضطراری دندان، فیزیوتراپی، کایروپرکتور، پرستار خصوصی و دارو بر اساس مفاد قرارداد بیمه نامه که شرکت های بیمه پرداخت می کنند. از طرف دیگر در یک پرواز، دلایل زیادی برای تهیه بیمه مسافرتی وجود دارد از جمله گم شدن چمدان، دیر رسیدن به پرواز، بیماری و یا حوادث طبیعی پیش بینی نشده که پرواز را کنسل می کند. هر یک از موارد ذکر شده می تواند خسارت زیادی به مسافر وارد کند.

بیمه مسافرتی برای افردی که وارد کانادا می شوند می تواند تا سقف پوشش ۳۰۰.۰۰۰ دلار باشد و این در حالی است که با توجه به سن فرد متقاضی، وضعیت سلامتی وی، سقف پوشش درخواستی، مبلغ کسر شدنی و طول دوره مسافرت می تواند نرخ متفاوت داشته باشد. از طرفی بیمه مسافرتی برای افراد مقیم کانادا که قصد مسافرت به استان های دیگر و همچنین خارج از کشور را  داشته باشند مبلغ پوشش بیمه  ۵.۰۰۰.۰۰۰ دلار می باشد که بنابه سن، و وضعیت سلامتی، مبلغ کسر شدنی و طول دوره مسافرت می تواند نرخ متفاوت داشته باشد.

پرسش های خود را در زمینه  طرح و برنامه ریزی مالی و سرمایه گذاری و بیمه های مختلف از طریق ایمیل news@insufin.com با ما در میان بگذارید.

*محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی انجمنAdvocis  به شماره ثبت: ۲۰۶۵۸۱۷ مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

www.insufin.com

                                                 www.youtube.com/sherkatbimeh