در پی کشتار دو سال پیش سگها در تبریز جمعی از حامیان حیوانات تصمیم به ایجاد پناهگاه برای نجات و درمان جان این مخلوقات بیگناه خداوند گرفتند. و این اقدام با تشکیل موسسه حامیان طبیعت آذر پناهگاه تبریز در منطقه سرمایه گذاری خارجی در اطراف صوفیان از توابع تبریز شکل گرفت. امروز بعد از دو سال تلاش توانایی نگهداری، غذا رسانی و درمان حیوانات بی پناهی را که

مورد آزار بیرحمانه قرار می گرفته اند را دارا می باشد و همچنان برای ارتقاء فعالیت چه از نظر کمّی و چه از نظر کیفی نهایت توانایی خود را به کار می برد. این پناهگاه دارای مجوز فعالیت از سازمان محیط زیست و سازمان دامپزشکی استان آذربایجان شرقی می باشد و فعالیت های این پناهگاه صرفا حیواندوستانه است و تنها وابسته به کمک های مردمی برای ادامه حیات است.

ژیلا پورایرانی مدیر پناهگاه پردیس در حال درمان یکی از سگ ها

ژیلا پورایرانی مدیر پناهگاه پردیس در حال درمان یکی از سگ ها

خدمات

در حل حاضر حدود ۲۸۰ قلاده سگ در پناهگاه ساکن هستند؛ از جمله سگ های نر و ماده، توله، جوان و پیر، سگ های بیمار، زخمی و تصادفی، توله هایی که از مادر جدا شده و بسیار موارد متنوع دیگر.

در این پناهگاه چهار نفر کارگر به صورت شبانه روزی به امور غذارسانی، تدارکات، بهداشت، و مدیریت گروه‌های مختلف سگ‌ها میپردازند.

همچنین مدیریت پناهگاه درصدد جمع آوری، عقیم سازی، واکسیناسیون و درمان سگ های بی سرپناه است که متاسفانه حجم هزینه های جاری امکان شروع این مرحله را هر بار به تاخیر می اندازد.

گزارش فعالیت های پناهگاه هر چند روز یکبار در اختیار بینندگان صفحه فیس بود قرار می گیرد.

 

هزینه ها

 پردیس ارگانی حمایتی است که با کمک های حیواندوستان و مردم به زندگی خود ادامه می دهد.

هزینه های جاری پناهگاه شامل هزینه اجاره مکان، حقوق کارگران، غذا و داروی حیوانات، آب، برق، حمل و نقل و دیگر هزینه ها می باشد.

در مجموع می توان گفت که هزینه سرانه هر سگ در ماه ۲۱۵۰۰ تومان می باشد که با توجه به تعداد ۲۸۰ قلاده فعلی حداقل مبلغی که تامین کل هزینه های اولیه و ضروری را پوشش می دهد ۶ میلیون تومان می باشد. این پناهگاه نهایت سعی خود را در تقلیل هزینه ها دارد تا بتواند این مکان را برای موجودات بی پناهی که از هر سو مورد حمله قرار دارند، باز نگه دارد.

چندی پیش به دلیل مخارج و هزینه های بسیار بالا و کمرشکن تیم پزشکی قبلی پناهگاه و کمبود کمک های مالی, با تغییر تیم پزشکی پناهگاه و کمک گرفتن از تیم دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد تبریز هزینه های درمانی پناهگاه ضمن حفظ کیفیت به نحو چشمگیری کاهش داده شده.

در اینجا جا دارد که از همیاری هموطنان دوستدار حیوانات و طبیعت برای کمک های بی دریغشان برای پایداری این مجموعه تشکر شود.

لازم به یادآوری است که پردیس با کمترین امکانات مالی زندگی را برای بی پناهان امکان پذیر نموده ولی این حداقل را می توان به سطحی مطلوب و در خور رسانید. و این امکان تنها با کمک های بیشتر امکان پذیر است.

 

مدیریت

 

این پناهگاه با کمک خانم پورایرانی و تعداد دیگری از حیوان دوستان تبریز شکل گرفت. هم اکنون مدیریت پناهگاه را خانم پورایرانی با صلاحیت، توان و عشقی بی نظیر برعهده دارند.

ژیلا پورایرانی با دو تن از ساکنان پناهگاه در درمانگاه

ژیلا پورایرانی با دو تن از ساکنان پناهگاه در درمانگاه

شغل اصلی خانم پورایرانی پرستاری است و روزانه ۸ ساعت را به شغل پرستاری می گذرانند و بعد از ساعت کاری مسیر ۴٠ کیلومتری را به سوی پناهگاه طی می کنند تا مرهمی باشند برای درد موجوداتی که حتی از بیان درد خود عاجزند. ساعاتی تمام عشق خود را با دست های مهربانشان نثار این موجودات می کنند و پس از برگشت به خانه، گزارشات هر روزه پناهگاه و اخبار مربوطه را در فیس بوک خود در دسترس عموم قرار می دهند و داستان هایی از وضعیت سگ هایی که تنها پناهشان پناهگاه پردیس است می نویسند،  همچون چگونه سگ زخمی و تیر خورده به پناهگاه انتقال داده شده، توله هایی که در سرما رها شده تا بر اثر گرسنگی زجرکش شوند، آن سگ پیری که یک عمر نگهبان خانه و کارخانه بوده و امروز دیگر حتی لایق لقمه نانی نیست، آن مادری که با دست شکسته حتی اجازه نزدیک شدن به توله هایش را نمی دهد، و …

مکان

پناهگاه پردیس در یک فضای ۳ هزار متری در شهرک سرمایه گذاری خارجی در منطقه صوفیان تبریز قرار دارد. زمین پناهگاه که قرار بود برای طولانی مدت از طرف صاحبان آن در اختیار پناهگاه قرار گیرد متعلق به پناهگاه نمی باشد و به دلایلی زیادی باید پس داده شود. هم اکنون پناهگاه تحت فشار زیادی برای تخلیه است که این موجبات نگرانی برای پناهگاه را فراهم آورده.

همچنین هزینه های نقل و انتقال و ساخت و ساز مکانی که مناسب برای این منظور باشد.

در این زمینه پردیس نیاز جدی به همراهی و همکاری حیوان دوستان عزیز دارد. امید بر این است که با خرید زمینی مناسب بتوانیم یک بار برای همیشه و اصولی پناهگاهی مناسب تهیه کنیم. نگاه به گسترش داریم و امکانات بیشتر برای خدمات بهتر و بیشتر.

اهداف

معتقدیم که زندگی متعلق به تمام موجودات است و انسان برگزیده ای است که تعادل را بر زمین حکمفرما سازد. او مدیریت جهان را بر دوش می کشاند. پس بگذارید که مدیریتی عاری از ظلم را بر جهان حاکم سازیم.

حمایت از حیوانات بیگناه و زبان بسته نه تنها هیچ منافاتی با مصالح کلی جامعه انسانی ندارد بلکه نهادینه کننده رحم و شفقت در جامعه و مروج روحیه دوستی و مهربانی در بین عموم می باشد. قلب انسان های راستین در مقابل هرگونه ظلم و بی عدالتی به درد می آید. موجودات بی آزاری که درد را حس میکنند و رنج میکشند و تنها برای بقای خود تلاش میکنند و در این بین کمک به این موجودات تنها و تنها می تواند نشانی از روحیه متعالی و الهی انسان یاریگر و مهربان باشد.

ما در پردیس هدفی جز کمک به حیوانات بی پناه و مصدوم نداریم که برای این برنامه های دراز مدت و کوتاه مدتی را مد نظر داریم.

یکی از برنامه های کوتاه مدت تهیه مکانی ثابت است و این یکی از حیاتی ترین اموری است که باید به آن پرداخت.

عقیم سازی در سطح شهری و استانی، جمع آوری سگ های ولگرد و واکسیناسیون، گسترش فعالیت از سطح شهری به سطح استانی، ترویج حیوان دوستی، و آموزش نگهداری حیوانات خانگی از دیگر اهداف پردیس می باشد.

کادر پردیس

مدیریت: ژیلا پورایرانی

تیم پزشکی: دکتر رامین الهی (متخصص طب داخلی حیوانات کوچک و استاد دانشگاه) و تیم دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد تبریز

کارگران و نیروهای داوطلب

 

چگونه می توان به پردیس کمک کرد:

پناهگاه پردیس تبریز از هیچ نهاد یا موسسه دولتی یا غیر دولتی کمکی دریافت نمی کند و صرفا با کمک های هموطنان نیکوکار و خیّر به فعالیت خود ادامه می دهد. این کمک ها تنها در حد برطرف کردن نیازهای اولیه تغذیه، بهداشت و درمان، و پرداخت حقوق کارگران پناهگاه می باشد. پناهگاه هر ماه با کمبود منابع ملی و کمک های مردمی جهت اداره امور و پرداخت هزینه ها رو به رو می باشد.

 کمک به پردیس می تواند از دو طریق نقدی و غیر نقدی انجام پذیرد:

 

کمکهای نقدی:

ـ کمک برای خرید زمین مناسب و ساخت پناهگاهی مناسب و مطابق بر اصول

ـ اسپانسر شدن سگها

 

کمکهای غیر نقدی:

کمکهای دارویی، غذایی، پتو، موکت، کمک برای ساخت و سازهای ضروری، داوطلب برای حمل و نقل یا در اختیار قرار دادن وسیله نقلیه بنا بر موارد مورد احتیاج.

کمک های شما تنها پشتوانه ماست.

هموطنان داخل کشور کمک‌های خود را به حساب‌های زیر واریز فرمایید

 ۶۰۳۷۶۹۱۰۷۰۱۹۰۶۹۹  کارت صادرات به نام ژیلا پورایرانی

۹۹۷۷ ۸۰۲۹ ۹۹۱۴ ۶۰۳۷  کارت ملی به نام ژیلا پورایرانی

هموطنان خارج از کشور لطفا ما را در پرداخت هزینه‌های پناهگاه یاری کنید. همیاران مورد اعتماد پناهگاه در آمریکای شمالی، اروپا و انگلستان در رساندن کمک‌های شما به پناهگاه پردیس به شرح زیر می باشند:

* انگلستان خانم ثریا پرتووی Thoraya Bartawi

 thoraya@bartawi.co.uk
* اروپا حوزه یورو و کشورهای اسکاندیناوی خانم دکتر نینا عمرانی از هانوور آلمان به شماره تلفن ۹۵۲۵۵۱۰-۵۱۱-۴۹+

omraninina@gmail.com

* آمریکای شمالی و سایر نقاط جهان آقای فرید آرام از کانادا به شماره تلفن ۰۰۱۷۷۸۲۸۵۳۷۳۳

 fredaram@shaw.ca

نشانی های پناهگاه پردیس

تلفن تماس ایران: ۰۹۱۴۱۰۳۳۷۴۵

ایمیل مدیر پناهگاه: jila.pourirani@gmail.com

pardisshelter.com

https://www.facebook.com/pardise.shelter