کنگره فیفا برگزار می‌شود؛ احتمال انتخاب بلاتر برای بار پنجم

رادیو آلمان: بنا بر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، دو معاون رئیس فیفا دستگیر شده‌اند. آمریکا در مجموع در مورد ۱۴ مقام فیفا به اتهام فساد مالی تحقیق می‌کند. موضوع بر سر جایه‌جایی بیش از صد میلیون دلار از دهه ۱۹۹۰ تا کنون است. روز چهارشنبه (۲۷ مه/ ۶ خرداد) ۶ تن از مقام‌های ارشد فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) از جمله ۵ عضو کمیته اجرایی در هتلی مجلل در شهر زوریخ سوئیس دستگیر شدند. بنا بر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، دو تن از معاونان رئیس فیفا، از جمله جفری وِب در میان دستگیرشدگان هستند. افزون بر این علیه ۵ مقام بخش بازاریابی فیفا هم اقامه دعوا شده است.
دستگاه قضایی سوئیس مقر اصلی فیفا در این کشور را هم بازرسی کرد و مأموران اسناد و هاردهای کامپیوتری را ضبط کردند. بنا بر اعلام دادستانی مسئول در سوئیس، پرونده‌ای برای رسیدگی به اتهام‌های پولشویی و رشوه‌خواری باز شده است. بر این اساس، از بانک‌های سوئیسی هم خواسته شده تا مدارک مربوط به دادوستدهای مالی فیفا را در اختیار بازرسان بگذارند.

نهادهای سوئیسی می‌گویند موضوع بر سر فساد مالی بالغ بر بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از دهه ۱۹۹۰ میلادی تا کنون است. بر این اساس، رسانه‌های ورزشی و شرکت‌های بازاریابی ورزشی با پرداخت رشوه حق تعیین اسپانسر، حق پخش و حق بازاریابی مسابقات در آمریکا و آمریکای لاتین را دریافت کرده‌اند.

دستگیری‌های روز چهارشنبه به درخواست آمریکا صورت گرفته است. دستگیرشدگان از سوی دستگاه قضایی آمریکا به رشوه‌خواری، پولشویی و اخاذی در دو دهه اخیر متهم شده‌اند و به این کشور تحویل داده خواهند شد.
علاوه بر اتهام‌های یادشده، این ظن وجود دارد که در جریان اهدای میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر هم اقدامات غیرقانونی صورت گرفته باشند. بازداشت‌های روز چهارشنبه در حالی صورت گرفتند که هیئت مدیره فیفا برای برگزاری شصت‌وپنجمین کنگره این فدراسیون آماده می‌شود؛ نشستی که روز پنجشنبه (۲۸ مه) آغاز می‌شود. روز جمعه هم در همین کنگره انتخابات ریاست فیفا برگزار خواهد شد.

پسر ملک حسین، پادشاه فقید اردن، روز چهارشنبه را “روزی غم‌انگیز” برای فوتبال خواند. امیر علی بن حسین ۳۹ ساله تنها رقیب باقیمانده است که روز جمعه در زوریخ برای کسب کرسی ریاست فیفا با سپ بلاتر ۷۹ ساله رقابت می‌کند.

Fifa-1-S

بلاتر از سال ۱۹۹۸ ریاست فدراسیون جهانی فوتبال را بر عهده دارد. کارشناسان بخت پیروزی چندانی برای علی بن حسین قائل نیستند.

در حالی که برخی مقام‌های اروپا خواستار استعفای سپ بلاتر شده‌اند، اعضای اروپایی مخالف او در فیفا در نظر ندارند کنگره فیفا را تحریم کنند. این نشست روز جمعه برگزار و به احتمال زیاد بلاتر بازهم رئیس فیفا می‌شود.

میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) بعد از ظهر پنجشنبه ۲۸ مه (۷ خرداد) در زوریخ گفت از سپ بلاتر خواسته است از مقام خود استعفا دهد، اما او گفته دیگر دیر شده است.

پلاتینی این سخنان را پس از نشست اضطراری با سپ بلاتر اعلام کرد. رئیس فیفا همه شش کنفدراسیون فوتبال جهان را به نشست فوری در روز پنجشنبه (۲۸ مه) دعوت کرده بود.

پلاتینی هم‌چنین اعلام کرد که یوفا از بایکوت کنگره انتخاب رئیس فیفا صرفنظر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، فراکسیون اروپایی مخالف سپ بلاتر در فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) اعلام کردند در کنگره انتخابات فیفا شرکت و با تمام قوا از علی بن حسین برای ریاست فیفا حمایت می‌کنند. علی بن حسین، شاهزاده اردنی، تنها رقیب سپ بلاتر برای ریاست فیفا است.

پلاتینی نیز از اعضای فیفا خواست که در انتخابات روز جمعه به رقیب سپ بلاتر رای دهند. با این‌حال بلاتر با احتمال بالا ممکن است در انتخابات روز جمعه برای پنجمین بار ریاست فیفا را بر عهده بگیرد. بلاتر اهل سوئیس است و از سال ۱۹۹۸ ریاست فیفا را بر عهده دارد.

مقام‌های دستگیرشده‌ فیفا متهم‌اند که ازاویل دهه ۱۹۹۰ تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون دلار رشوه دریافت کرده‌اند. گفته شده این افراد در ازای دریافت رشوه، در اموری چون حق پخش مسابقات، بازاریابی و تعیین اسپانسرها در آمریکا و آمریکای لاتین اعمال نفوذ می‌کردند.

جفری وِب، یکی از معاونان سپ بلاتر که از جمله دستگیرشدگان است، در عین‌حال ریاست “کنفدراسیون اتحادیه فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی و کارائیب” را نیز بر عهده دارد.

حمایت پوتین از بلاتر

 

 پس از این بازداشت‌ها، اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان خواستار توضیح فیفا در باره این جنجال شد. دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز از سپ بلاتر خواست که از مقام خود استعفا دهد.

هم‌زمان اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، با حمایت از رئیس فیفا، ایالات متحده آمریکا را به “دخالت توجیه‌ناپذیر” در امور فیفا متهم کرد. پوتین روز پنجشنبه (۲۸ مه/ ۷ خرداد) در مسکو گفت، تحقیقات قضایی داگستری آمریکا علیه مقام‌های فیفا “بهانه‌ای برای جلوگیری از انتخاب مجدد سپ بلاتر است”.

بر اساس گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، پوتین هم‌چنین خواسته که انتخابات فیفا برای تعیین رئیس جدید آن مطابق برنامه‌ریزی قبلی در روز جمعه (۲۹ مه) برگزار شود.

رئیس‌جمهور روسیه افزود: «ما خبر داریم که تا چه اندازه بر سپ بلاتر فشار آمد تا روسیه را از میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ کنار بگذارد.»

ولادیمیر پوتین هم‌چنین از واشنگتن انتقاد کرد که با دستگیری مقام‌های بین‌المللی فوتبال در سوئیس، تلاش می‌کند قوانین قضایی آمریکا را در خارج از مرزهای آن کشور نیز اعمال کند. او گفت، افراد دستگیرشده شهروندان نیستند و این پرونده ارتباطی با آمریکایی‌ها ندارد.

علاوه بر اتهام‌های مالی وارد شده به مقام‌های ارشد فیفا، این ظن نیز وجود دارد که در جریان واگذاری میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر هم اقدام‌های غیرقانونی صورت گرفته باشند.

این پرونده توسط مقام‌های قضایی سوئیس پیگیری می‌شود. با دستگیری مقام‌های فیفا این نگرانی در مسکو به‌وجود آمده که ممکن است حق میزبانی بازی‌های ۲۰۱۸ را از دست بدهند.