نامه ی “مرکزکانادایی پشتیبانی از قربانیان شکنجه” به سیدعلی خامنه ای

عالیجناب آیت الله سید علی خامنه ای

رهبر جمهوری اسلامی

دفتر مقام رهبری

خیابان جمهوری اسلامی

انتهای خیابان شهید کشاورزدوست

تهران، جمهوری اسلامی ایران

 

ششم اوت ۲۰۱۵

عالیجناب آیت الله خامنه ای

موضوع: دخالت جنابعالی در پرونده ی محمدعلی طاهری

 

محمدعلی طاهری

محمدعلی طاهری

این نامه پیرو است به نامه ی مورخ ۱۷ فوریه ۲۰۱۵ مرکزدر مورد آقای محمدعلی طاهری. ما در مرکز کانادایی پشتیبانی از قربانیان شکنجه به همکاران مان در مؤسسات حقوق بشری سرتاسر جهان می پیوندیم و این نامه به شما می نویسیم و درخواست خود برای حمایت از آقای محمدعلی طاهری را تکرار می کنیم. طبق گزارش سازمان عفو بین المللی، ایشان روز چهارم می سال ۲۰۱۱ دستگیر می شوند و در اکتبر همان سال به پنج سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و جریمه ی نقدی ۹ بیلیون ریال محکوم می شوند.

براساس گزارش مورخ ۱۳ مه ۲۰۱۵، آقای محمدعلی طاهری توسط شعبه ی ۲۶ دادگاه انقلاب تهران طی دو جلسه مورخ ۱۱ مه و ۲۹ آوریل ۲۰۱۵ به اتهام افساد فی الارض و تأسیس یک گروه روحانی به نام “عرفان حلقه” محاکمه شد. این محاکمات زمانی آغاز شد که یک سال به پایان محکومیت پنج ساله ی آقای طاهری مانده بود. او از زمان محکومیتش در۱۱ مه ۲۰۱۱ در سلول انفرادی بسر برده است.

گزارش شده است که آقای طاهری کلیه ی دوران محکومیت خود را در سلول های انفرادی گذرانیده است. درخواست های مکرر ایشان برای انتقال به سلول های مشترک با دیگر زندانیان همواره رد شده است. این باعث شده است که او چهار بار دست به خودکشی بزند و دوازده بار اعتصاب غذا کند که آخرین آن در تاریخ ۶ دسامبر۲۰۱۴ صورت پذیرفته است. او به جز شش روز مرخصی در تاریخ مارس ۲۰۱۳، هیچگونه تماسی با دنیای خارج نداشته است.

براساس گزارشات معتبر آقای طاهری علناً کفر را محکوم کرده است و وابستگی کامل و همه جانبه ی خود را به اصول اسلام مورد تأکید و تکرار قرار داده است. ما از طریق سازمان عفو بین المللی اطلاع یافته ایم که آقای طاهری از زمان دستگیری اش در۴ مه ۲۰۱۱ در معرض انواع و اقسام شکنجه های روانی بوده است از جمله تهدید به مرگ خود و خانواده اش.

عالیجناب، خانواده ی ملل متحد با شور و شوق فراوان تحولات حقوق بشر را درکشور بزرگ شما مورد پی گیری قرار می دهد. نقش تاریخی جنابعالی به عنوان مقام رهبری جمهوری اسلامی در سرتاسر جهان به رسمیت شناخته شده است. عالیجناب، با اجازه ی محبت آمیز شما، بگذارید خدمتتان یادآور شوم که اعدام یک شخصیت نامدار جهانی مانند آقای طاهری نام زشتی را برای کشور شما به ارمغان می آورد. آقای طاهری برای مدتی طولانی در زندان رنج برده است. به این ترتیب او از هیچ گونه فرصتی برخوردار نبوده است که طی این مدت جرم جدیدی مرتکب شود. با وجود این ایشان را بار دیگر در دادگاه حاضر می سازند و به مجازات جبران ناپذیر اعدام محکوم می سازند. این عمل مطلقاً غیرعادلانه و توجیه ناپذیر است.

عالیجناب، اجازه فرمایید توجه شما را به موارد بشردوستانه و مشفقانه مستتر در دین کبیر اسلام جلب نماییم. شما که خود یک مأخذ معتبر در الهیات اسلامی هستید به خوبی از این حقیقت آگاهید که درکتاب مقدس اسلام، در الهیات اسلامی، در فلسفه اسلام، در عرفان و اخلاقیات اسلامی بارها و بارها به محبت و شفقت اشاره شده است. شفقت و بخشودگی انگیزه ی نیرومندی برای عشق و محبت به دست می دهد و عشق و محبت انگیزه ایست نیرومند برای ابراز شفقت و بخشودگی. در متون اسلام این دو همانندند و برهم منطبق. الله به جهانی که آفریده است به صورت عام و به نوع بشر به صورت خاص عشق می ورزد. درواقع، یکی از اسامی الله “الودود” است که در زبان عربی دربرگیرنده ی معانی گوناگون است: آنکه عشق می ورزد، آنکه منبع تمامی عشق ها، محبت ها و مهربانی هاست، آنکه که شایسته ی عشق و محبت جاودانه است، آنکه هدف نهایی بالاترین مراحل عشق لایزال است. براساس آیه ۱۴ سوره ی البروج قرآن کریم خدا بخشایشگر و مهربان است (و هوالغفورالودود).

نام دیگری که در قرآن کراراً برای الله ذکر شده رحمان (بخشاینده و برخوردار از رحم و مروّت) است. باستثنای یک سوره، تمامی ۱۱۴سوره ی قرآن مجید با آیه ی “بسم الله الرحمن الرحیم” (به نام خداوند بخشنده ی مهربان) آغاز می شود. خداوند محبّت و بخشایشگری خود را به همه ی انسان ها گسترش داده است. اطمینان دارم شما هم با من موافقید که عشقی بدین سان همه جا گستر و جهان شمول هرگونه شکنجه و رفتار شقاوت بار انسان علیه انسان را مردود می شمارد. گسترش این عشق و شفقت الهی بود که امام اوّل شیعیان حضرت علی بن ابوطالب علیه السلام را برآن داشت که به فرزندان خویش اندرز دهد پس از وفاتش با قاتل او شیوه ی مدارا را درپیش گیرند.

به نام اصول و موازین مقدس بالا ما قویاً به شما اصرار می ورزیم که به صورت فوری و فوتی ضمن دخالت شخصی خویش زندگی آقای طاهری را مورد حمایت قرار دهید.

عالیجناب، از شما اجازه می خواهم دیدگاه خود را با جنابعالی در میان گذاریم. ما عقیده راسخ داریم که آرمان عدالت بهیچوجه با قصاص و انتقام جویی سازگاری ندارد. مجازات باید مقاصدی مانند اصلاح، پیشگیری، توان بخشی، بازسازی، بهسازی و درمان را پی گیری کند. این مقاصد با ایده ی نهایی بخشش قرین است. این بخشش حتی باید شامل حال مرتکبین جرایم هولناک، چه در سطح فردی و چه اجتماعی، بشود. ما در مرکزپشتیبانی از قربانیان شکنجه به این درک نایل آمده ایم که “ظرفیت بخشیدن دشمن پایه در عشق و محبت دارد.” ما این امید را در دل می پرورانیم که به زودی زود خانواده ی بشری دیدگاهی تازه و همه گیر از عشق را تحول بخشد. ما برآنیم که دوست داشتن دشمن تأثیر شفابخش نیرومندی دارد هم بر قربانی و هم بر تمامی جامعه.

عالیجناب، اجازه دهید به شما یادآور شوم که ایران “میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی” را مورد تصویب قرار داده است. براساس ماده ۶ این میثاق “هرانسانی از حق ذاتی زندگی برخوردار است. قانون باید این حق را مورد حمایت قرار دهد. هیچ کس را نباید خودسرانه از زندگی اش محروم ساخت.” ماده ی یک الحاقیه ی اختیاری این میثاق صراحتاً از الغای کامل و همه جانبه ی مجازات اعدام پشتیبانی می کند: “هیچ کس درحوزه ی قضایی کشورهای امضاء کننده ی این الحاقیه نباید اعدام شود. هر یک از دول متعهد به این الحاقیه باید اقدامات مقتضی را به عمل آورد که در حوزه ی قضایی خود مجازات مرگ را ملغی سازد.”

عالیجناب، ما از شما به عنوان مقام رهبری جمهوری اسلامی ایران تقاضا داریم که به مقامات ایرانی دستور دهید اقدامات ضروری برای متوقف ساختن اعدام آقای طاهری را به عمل آورند و آزادی بی قید و شرط ایشان را مورد توجه قراردهند، همچنین مصونیت ایشان از هر نوع شکنجه و دیگر رفتارها و تنبیهات شقاوت بار و غیرانسانی.

عالیجناب اجازه فرمایید به عرض مبارک تان برسانم که مرکز پشتیبانی از قربانیان شکنجه از بدو تأسیس خود در سال ۱۹۷۷ به ۲۲۰۰۰ قربانی شکنجه، جنگ، نسل کشی و جنایت علیه بشریت از۱۳۶ کشور جهان خدمت کرده است. این مرکز نخستین نهاد از نوع خود در آمریکای شمالی و دومین آن در سطح جهانی است. این مرکز، ضمن حضور مستقیم در جامعه و همکاری با نهادهای اجتماعی از بازماندگان شکنجه در روند شرکت موفقیت آمیزشان در جامعه ی کانادایی پشتیبانی می کند. مرکز، حفاظت بازماندگان شکنجه را مدّ نظر دارد و تلاش می ورزد آگاهی همگانی در مورد تأثیر شکنجه و جنگ بر بازماندگان و خانواده ی آنان را ارتقاء بخشد. رسالت مرکز این است که “امید پس از وحشت” را برای یاری جویان خود به ارمغان آورد.

ازعطف توجه جنابعالی به موضوع سپاسگزارم و افتخار دارم مراتب ارادت خود را خدمتتان تقدیم نمایم.

مولوگتا آبای

مدیرعامل