به دنبال قتل شاهرخ زمانی، از فعالان سرشناس و جسور جنبش کارگری و سوسیالیستی ایران، توسط رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی در زندان گوهردشت، اکسیون های اعتراضی وسیعی در اروپا و امریکای شمالی برگزار شد. در تورنتو، علاوه بر تظاهرات ۱۸ سپتامبر مراسمی در تاریخ ۲۴ اکتبر با عنوان “بزرگداشت شاهرخ زمانی و همبستگی با جنبش کارگری ایران” در سالن کتابخانه مرکزی نورت یورک برگزار شد.
این مراسم که به زبان های فارسی و انگلیسی برگزار شد شامل سخنرانی، پیام های همسبتگی، نمایش ویدئو، اجرای موسیقی زنده و دکلمه بود و مورد استقبال حدود ۱۵۰ نفر از علاقمندان به جنبش کارگری و سوسیالیستی ایران قرار گرفت.zamani-tribute

پیام های قرائت شده در مراسم شامل نامه های سرگشاده از محمود صالحی و کوروش بخشنده از فعالان سرشناس و مبارز جنبش کارگری ایران که هم اکنون تحت پیگرد قانونی قرار دارند و به ترتیب ۹ سال و دو سال حکم زندان دریافت کرده اند و نیز بیانیه پال مویست رئیس کشوری و چارلز فلوری دبیر و خزانه دار کشوری بزرگترین اتحادیه کارگری کانادا (اتحادیه کارگران خدمات عمومی) و نیز پیامی جداگانه از سوی صفیا گاهیر، دبیر کمیته همبستگی بین المللی اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا- انتاریو و جان کلارک از ائتلاف علیه فقر در انتاریو بود.
این بخش از مراسم که توسط فرید پرتوی اداره می شد همچنین شامل ارائه شرح حال مختصری از زندگی و مبارزات رفیق جانباخته شاهرخ زمانی توسط سهند ریاحی از دوستان و همرزمان قدیمی او، قرائت پیام محمود صالحی به زبان انگلیسی توسط بهزاد محمدی و نیز سخنرانی گلوریا نفزیگر از سوی سازمان عفو بین الملل، هرمان روزنفلد از پروژه سوسیالیستی و مارکو آنتونیو کاستیلو از شبکه همبستگی آمریکای لاتین و کارائیب بود.

در پیام های قرائت شده و سخنرانی های ارائه داده شده توسط جریانات کارگری و چپ بین المللی بر اهمیت گسترش مبارزات ضدسرمایه داری و همبستگی بین المللی کارگری و دادخواهی طبقاتی از شاهرخ زمانی تاکید همه جانبه ای صورت گرفت.

بخش دوم مراسم که توسط فرزانه و مینو اداره می شد از جمله شامل اجرای موسیقی آمریکای لاتین و رپ مترقی از سوی هنرمند مردمی روبن اسکرا و سخنرانی از سوی جریانات کارگری و چپ و کمونیستی ایران بود که به ترتیب حروف الفبا به قرار زیر انجام شد: رحمان نجات از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران، محسن رضوانی از اتحاد چپ ایرانیان در خارج کشور، حوری صهبا از اتحاد سوسیالیستی کارگری، شاهین خلیلی از حزب کمونیست ایران، محمد کاظمی از حزب کمونیست کارگری ایران، احمد بابایی از حزب کمونیست کارگری ایران ـ حکمتیست و محمد اشرفی از کمیته حمایت از شاهرخ زمانی.

این مراسم با امید به آزادی کلیه کارگران زندانی و زندانیان سیاسی و سرنگونی رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی ایران و برقراری آزادی و سوسیالیسم به پایان رسید.

“کمیته بزرگداشت شاهرخ زمانی و همبستگی با جنبش کارگری ایران”