در آستانه ی انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در هفتم اسفندماه ۱۳۹۴، دفتر استفتائات مقام معظم رهبری به برخی استفتائات پیرامون انتخابات، مطابق با فتاوای مقام شامخ ولایت پاسخ داده است:

س- آیا خرید و فروش رأی جایز می باشد؟

ج- خرید و فروش آرا جزو مستحبات است و ثواب دارد، اما وجوه دریافتی مانند مهریه عندالمطالبه و توافقی است و خریدار حق ندارد ادعا کند که بعد از انتخابات دهنت را شیرین خواهم کرد و طرفین می توانند بر سر وجه مذکور مصالحه نمایند. فی المثل خریدار می تواند بگوید: رأی تو را خریدم با چند پرس چلوکباب و واحد سیخ الکوبیدهَ اضافیه و دیس برنج الدُم سیاه آستانه الاشرفیه به مدت یک هفته یا سه روز، و خریدار باید در حضور یک شاهد مرد و یا چهار شاهد نامردجواب بدهد قَبِلتُ.

***

با توجه به این که زن جهت شرکت در انتخابات می‌بایست از منزل خارج شود آیا واجب است از شوهر اجازه بگیرد؟ و اگر شوهر به همسرش اجازه شرکت در انتخابات را ندهد یا رضایت نداشته باشد تکلیف زن چیست؟

ج- شرکت در انتخابات مانند نماز جمعه منوط به اذن شوهر نیست، ولی اگر شوهر تحت تاثیر رسانه های بیگانه بر عدم خروج زن مصر باشد و خروج زن بدون اجازه شوهر موجب ضرب و جرح و مفاسد دیگری مانند طلاق بشود، لازم است زن بر هلی کوپتر سوار شده و به مراکز رأی گیری برود چون راههای خروج شرعی از منزل در و دیوار و پنجره است که با فلش قرمز در منازل مشخص شده و زن می تواند قسم بخورد که از خانه خارج نشده و بر شوهر است که مدعای زن را قبول کند. در غیر این صورت زن حق دارد شوهر را به مراجع “ذی سلاح” معرفی نماید.

election-cartoon-H3***

آیا کفار حق شرکت در انتخابات را دارند؟

ج- استعمال چنین واژه های ناشایستی در مورد هموطنان نازنین و شریف خدا ناباور کراهت شدید دارد، چون موجب عسر و حرج صندوق آرا و کسادی بازار می شود.

***

 

آیا شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی ایران واجب عینی است یا واجب کفایی؟

واجب سرپایی است.

***

در صورتی که به شخصی رأی داده شود و بعداً ایشان آن طور که باید به وعده هایش عمل نکند و موجب نارضایتی گردد آیا فرد رأی دهنده، می تواند شعار بدهد رأی من کو؟

ج- تا زمانی که رای دهنده رای خود را در صندوق نینداخته هر قر و قمیشی مستحب است و بر مسئولین است که دندان روی جگر بگذارند، اما پس از انداختن رأی در صندوق کلیه حق و حقوق از رأی دهنده سلب شده و آرا داخل صندوق جزو بیت المال مسلمین به حساب می آید و حق دخل و تصرف در آن منحصرا در اختیار حاکم شرع خواهد بود.

***

دیده شده که عده ای فقط جهت دید زدن در اطراف مراکز رأی گیری تجمع می کنند آیا مرد نامحرم می تواند هنگام رای گیری به صورت زن نامحرم نگاه کند؟

ج- اشکالی ندارد چون در یوم الله رأی گیری، نظام با مردم و کلا همه با هم محرم می شوند. بنابراین بر دید زدن هیچ مفسده ای مترتب نیست.

***

آیا جایز است زن در شب انتخابات بدون اجازه شوهرش از وسایل پیشگیرى از باردارى استفاده نماید؟

ج- اگر زن اصولگرا باشد و شوهر اصلاح طلب و خوف آن برود که طفلی که از این وصلت به وجود می آید “اصولاح طلب” از کار دربیاید هیچ مانعی ندارد. اصولاح طلب در اصطلاح فقهی به موجودی می گویند که از شکم به پایین اصولگرا و از ناف به بالا اصلاح طلب باشد.

***

اگر کسی رأی خود را بنویسد و آن را تا نیمه داخل صندوق فرو ببرد و بعد پشیمان شده و رأی خود را بیرون بیاورد، آیا باید کفاره بدهد؟

ج- اگر رای دهنده قصد لهو و لعب با صندوق و نظام را داشته باشد و به عمد برگه رأی خود را داخل صندوق کند و بیرون بیاورد به طوری که موجب خوش خوشان ناظران انتخابات بشود، باید سیصد مثقال تریاک یا مواد صنعتی به سی معتادِ انتخاباتی کفاره بدهد. و یا سیصد ضربه شلاق مهمان ستاد انتخابات شود. اما اگر برگه رأی تا نصفه داخل صندوق شود و رأی دهنده در همان حال خوابش ببرد، باید از وی قطع امید کرد و ولش کنند به امان خدا تا به درد خودش بمیرد.

***

در صورتی که مرکب خودکار رأی دهنده به هنگام رأی دادن تمام شود و ناچارا باید رأی سفید به صندوق انداخت، حکم رأی دادن سفید چیست؟

ج- چنین اُسکولی نوبر است و در انتخابات بعدی می تواند منبع خدمات شایانی شود و بر حاکم شرع است که هوایش را داشته باشد.

***

دیده شده که هم کاندیداهای اصولگرا و هم اصلاح طلب پلوهای چربی به مردم هدیه می دهند، تکلیف رأی دهنده ای که کلسترول بالا دارد چیست، چون اگر به وظیفه شرعی خود عمل نماید و پلو چرب بزند توی رگ، ممکن است از هستی ساقط شود؟

ج- احوط است که کاندیداهای هر دو جناح با رأی دهندگانی که کلسترول بالا دارند خشکه حساب نمایند.

***

آیا پوشیدن لباس مشکى در روز انتخابات و به هنگام رأی دادن استحباب دارد؟

ج- اگر کاندیداها و هوادارانشان از قبل بدانند که با تمام خرج و مخارج میلیاردی قرار نیست از صندوق بیرون بیایند، پوشیدن لباس مشکی داراى اجر و ثواب خواهد بود.

***

شنیده شده که برخی از کاندیداها و حتی شخص رهبر در هنگامه انتخابات مهربان می شوند؟

ج- پس دعا کنید هر روز در این مملکت انتخابات باشد تا همه به نان و نوایی برسند و شادی و تفریح نیز همیشه براه باشد.

* اسد مذنبی طنزنویس و از همکاران تحریریه شهروند است. مطالب طنز او علاوه بر شهروند، در سایت های گوناگون اینترنتی نیز منتشر می شود. اسد مذنبی تاکنون دو کتاب طنز منتشر کرده است.

tanzasad@gmail.com