محمد رحیمیان

گفتگو با یکی از هموطنان تازه از سفر برگشته سبب شد مقاله امروز را به بیمه های مسافرتی  اختصاص دهیم. کسانی که به ایران سفر می کنند غالبا از قیمت های گران هزینه های پزشکی گله مندند. اغلب ما ایرانیان گمان می کنیم فقط باید به سمت امریکا و اروپا سفر کنیم تا به بیمه مسافرتی نیازمند باشیم در حالی که امکان نیاز به فوریتهای پزشکی در کشور خودمان با توجه به انواع بیماری ها ، هوای آلوده، استرس و تصادفات رانندگی یکی از موارد بسیار معمول قلمداد می شود. دوست عزیزی که پس از ۱۵ روز در ا یران دچار تنگی نفس شده بود از هزینه های سنگین بیمارستان و بدهی هایی که دچار شده بود، می گفت و ما فکر می کردیم او باپرداخت عددی بسیار ناچیز می توانست امروز وضعیت دیگری داشته باشد. البته باز اینطور نتیجه گرفتیم که شاید اطلاعات کافی در این مورد داده نشده و ما ایرانیان در هنگام سفر به کشور خودمان قبل از هر چیز به فکر خرید سوقاتی و یا تهیه لوازم سفر باشیم. در حالی که بدون بیمه سفر کردن ، قرار گرفتن در وضعیتی نا مشخص و بی اعتبار است.

 بیمه های مسافرتی، جهت پوشش هزینه های پزشکی که به صورت پیشامدهای تصادفی و یا اضطراری و مریضی است، برقرار شده است و توصیه میشود ضمن توجه به مقدار پوشش، به پوشش طول زمان توجه داشته باشید، چرا که به کرات دیده شده که شخص متقاضی بیمه، جهت صرفه جویی از مقدار حداقل پوشش استفاده کرده و در طول بیمه نامه دچار کمبود مقدار پوشش شده است و یا اینکه ضمن اینکه طول مدت اقامتش را میداند. از طول زمان کوتاه تری استفاده میکند. این امر گاهی موجب میشود فرد بیمه شده قادر نباشد به لحاظ مطالبه (Claim) مجدداً بیمه را تمدید نماید.

از نکات قابل توجه در بیمه مسافرتی ، پوشش هایی نظیر فیزیوتراپیست، کایروپراکتور و دکتر مربوط به استخوان است که شرکتهای  بیمه پرداخت میکند. مورد مهم دیگر پوشش جهت پرستار خصوصی همچنین پوشش دارو است.

از سوی دیگر نگاهی به آمار سوانح هوایی در ایران نشان می دهد که کشورمان به لحاظ آمار، متاسفانه جایگاه ستودنی ندارد و بالعکس، اعداد و ارقام، بیانگر وضعیت نگران کننده کشورمان  به لحاظ ایمنی پرواز است. اینکه چرا و چگونه ایمنی پرواز در کشورمان به این سطح نازل رسیده از حوصله این مقاله خارج است و به نظر می رسد مجموعه ای از دلایل و علل، همچون کلافی در هم تنیده، وضعیت ایمنی پرواز در کشور را به قهقرا کشانده است.  طبق آمارهای جهانی درصدی از خطا برای همه خطوط هوایی وجود دارد، اما آنچه بیش از دیگر دلایل درمورد کشورهای توسعه نیافته صدق می‌کند، خطای خلبان و اشکالات فنی هواپیماهاست.

 از طرف دیگر در یک پرواز، دلایل زیادی برای بیمه مسافر وجود دارد از جمله گم شدن چمدان، دیر رسیدن به پرواز، بیماری و یا حوادث طبیعی پیش بینی نشده که پرواز را کنسل می کند. هر یک از موارد ذکر شده می تواند خسارت زیادی به مسافر وارد کند.. ممکن است برای شما، این سئوالات پیش بیایند مانند: شرکتهای بیمه چه چیزهایی را پوشش می دهند و یا چه چیزهایی را پوشش نمی دهند؟ آیا برای اخذ بیمه شرایط سنی وجود دارد؟ و آیا می توان با یک بیمه مسافرتی، چندین مسافرت داشت؟ شما می توانید برای دریافت اطلاعات کامل در این زمینه با ما تماس بگیرید.

 توصیه ما به شما این است، هرگز بدون بیمه به سفر نروید که حادثه، لحظه و مکان و سن نمی شناسد.

“اگر بلیت سفر به ایران در دست شماست، بدون بیمه در چمدانتان را نبندید.” 

سوالات خود را برای ما ایمیل فرمایید: info at insufin.com

 

 محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو انجمن رسمی مشاورین امور مالی و سرمایه گذاری کانادا است.   

www.insufin.com