بی بی سی: بر اساس گزارش های رسیده از ایران، پنجاه خانه متعلق به بهاییان پیشتر در طول این هفته در روستایی در استان مازندران تخریب شده است.گفته می شود چهار لودر و تعدادی کامیون، شبانه خانه‌های بهاییان روستای “ایول” را خراب کرده‌اند.

بر پایه این گزارش ها از چند روز پیش از حادثه، صاحبان این خانه‌ها به مقام‌های محلی مراجعه کرده‌اند و درباره احتمال حمله به خانه‌های شان هشدار داده‌اند، اما به این هشدارها توجهی نشد.

دیان علایی نماینده جامعه بین المللی بهاییان در سازمان ملل متحد در ژنو، در این باره به بی بی سی گفت: “این مساله ای است که از ابتدای انقلاب برای ایرانیان بهائی در شهر ایول اتفاق افتاده. اوایل انقلاب بیش از ۳۰ خانواده را از این روستا اخراج کردند و آنها هر سال برای گرفتن محصولشان به آنجا برمی گشتند. تا اینکه خبر رسید که می خواهند منازلشان را در آنجا خراب کنند.”

او گفت که علیرغم مراجعه آنها، خیابان را بستند و تمام خانه ها را با بولدوزر خراب کردند.

خانم علایی در پاسخ به اینکه چه کسانی مسئول این حادثه هستند گفت: “مساله اصلی در واقع مساله بهائی ستیزی در مازندران مخصوصا در ساری و اطراف ساری است. و سالهاست که این نوع مسائل پیش می آید و وقتی هم که بهائیان به دادگاه می روند قاضی ها تعجب می کنند ولی در واقع زیر دست وزارت اطلاعات است و کاری نمی توانند بکنند.”

او می گوید که حتی به بهایی ها اجازه نمی دهند برای دادن گل به همسایگان مسلمانشان به بیمارستان بروند و آن را اقدامی بر علیه امنیت کشور می دانند.

نماینده جامعه بین المللی بهاییان در پاسخ به این سئوال که آیا به هیچ مرجعی در ارتباط با حوادث روستای ایول شکایت خواهد برد یا نه گفت جامعه جهانی بهائیان به عنوان یک سازمان غیردولتی، موضوع را به نهادهای حقوق بشری سازمان ملل اطلاع خواهد داد.