اگر شما در سال های اول زندگی، با والدین خود رابطه نزدیکی نداشته اید به احتمال زیاد تجربه یک زندگی زناشویی شاد و موفق در بزرگسالی برای شما دشواتر خواهد بود. زیرا وقتی هنوز با خود کنار نیامده اید، بودن در یک رابطه عاشقانه برای شما ساده نخواهد بود.البته این بدان معنا نیست که تجارب تلخ رابطه باوالدین، برای همیشه شما را از یک رابطه خوب در دوران بزرگسالی باز می دارد. با وجود این که رفتار والدین در دوران کودکی رابطه آینده ما را تحت تاثیر قرار می دهد، ولی در کل افرادی که مدام در حال سرزنش کردن والدین خود برای مشکلاتشان هستند، انرژی کافی برای پیشرفت در مسیر زندگی شان نخواهند داشت. حتی اگر والدینتان به شما احساس امنیتی را که در حین رشد نیاز داشتید، نداده باشند، شما می توانید این احساس امنیت را هم اکنون در خود ایجاد کنید. این کار را با گرفتن تصمیمات صحیح می توانید انجام دهید.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که تمرکز خود را از گذشته تغییر دهید. لازمه این تغییر، دیدن و روبرو شدن با برخی تجارب تلخ گذشته و نیز آموختن برخی مهارتها برای مدیریت رابطه کنونی است.

 

عوامل موثر در بهبودی

داشتن اهداف مشخص:

حتی اگر در آغاز زندگی تجارب تلخی داشته اید، داشتن اهداف مشخص می تواند به شما در داشتن زندگی لذت بخش کمک کند. از آنجا که هر بارکه به یکی از اهدافتان دست بیابید اعتماد به نفس شما افزایش می یابد و در ادامه با رسیدن به اهداف بیشتر موفقیت های بیشتر و حس اعتماد به نفس بالاتری را تجربه می کنید. در نتیجه هدفمند بودن،  می تواند افرادی را که گذشته تحقیرآمیزی داشتند، به مرحله رشد سوق دهد.

داشتن رویاهای مشابه با همسر:

داشتن رویاهای مشابه با عشق زندگی تان، مثلا قایق سواری در جزایر هاوایی، یا هنرپیشگی در تئاتر محله تان و یا سفر دور دنیا، می تواند آن احساس کمبودی را که به دلیل نداشتن کودکی پر محبت تجربه کردید، بهبود ببخشد.  چشم دوختن به جلو برای دستیابی به رویایتان می تواند یک فرایند سالم محسوب شود. حتی داشتن تعطیلات هر ساله یا بازنشستگی زودهنگام هم می توانند جزء رویاهای یک فرد محسوب شوند. پیشنهاد می شود که همواره در خیالتان چیزی دستیافتنی را آرزو کنید و حداقل ماهی یکبار به آن فکر کنید تا احساس بهتری پیدا کنید.

خواندن سرگذشت افراد موفق:

از خواندن داستان زندگی افراد موفقی که در کودکی با رفتار نامناسب والدینشان روبرو بودند می توانید الهام بگیرید. با مشاهده اینکه چنین افرادی به موفقیت های بسیار در زندگی دست یافتند، شما هم می توانید به فکر طرح های جدیدی برای زندگی خود بیافتید.

تمرین عاشقی:

حتی اگر هرگز عشقی که لیاقتش را داشتید دریافت نکردید، هنوز می توانید روابط عشقی و زندگی سالمی را تجربه کنید. برای این کار به پشتکار، تلاش بسیار و توانایی بخشیدن آنچه که می خواهید احتیاج دارید. پس دست از دوست داشتن برندارید و بدانید که شما لیاقت دوست داشته شدن را برای همان کسی که هستید را دارید.

۱ـ در مورد وقایع سختی که در زندگی داشتید با شریک زندگی خود حرف بزنید. اجازه دهید که شما را آرام کند. حتی می توانید به او بگویید به چه نحوی به آرامش خواهید رسید. به او بگویید که این وقایع تلخ چه تاثیری در شکل گیری شخصیتتان داشته است و آگاه باشید که شریکتان عاشق همین شخصیت شما شده است.

۲ـ سعی کنید که عادت کنید که وقایع سختی که شما را پر از خشم  و رنجش می کند، به فراموشی بسپرید. با به تصویر کشاندن احساسات منفی تان در آثار هنری مانند نقاشی، نویسندگی، رقص و یا مجسمه سازی می توانید به خودتان در راستای غلبه بر خشم، رنجش، ترس، نگرانی کمک کنید.

۳ـ از شریک زندگی تان بخواهید که او هم یک تجربه تلخش را به شما بگوید. سپس به او بگویید که چگونه توانایی اش در تحمل تجربه تلخ موجب افزایش علاقه شما به او شده است.