* این مقاله جنبه ی آموزشی دارد نه درمانی، هر دارویی باید با تشخیص و تجویز پزشک مصرف شود.

بخش دوم و پایانی

فعالیت های بدنی

بهترین عامل برای داشتن وزن متعادل فعالیت بدنی است. بهترین وسیله برای رفتن به مرکز خرید در محله خودمان راه رفتن است. همین طور بچه ها را باید تشویق کرد که بازی های پر فعالیت داشته باشند و ورزش کنند.

 

خواب

مطالعات زیادی نشان داده که خواب خوب باعث کنترل وزن بدن می شود، بی خوابی باعث خوردن بیشتر می شود.

 

کنترل استرس

راه حلی برای کنترل استرس پیدا کنید به جای آن که برای آرام کردنش به خوردن روی بیاورید.

 

درمان های چاقی

متخصصان می گویند که بهترین نوع درمان عوض کردن عادات زندگی است که باعث بهتر شدن سلامتی در حال حاضر و در آینده است و این بستگی به تصمیم گیری شخصی برای ادامه دادن و همکاری یک گروه مانند پزشک، متخصص تغذیه، متخصص ورزش و پسیکولوگ دارد. متاسفانه به ندرت کلینیکی پیدا می شود که این سرویس ها را یک جا بدهد.

طبق مطالعات کلینیک مایو اگر شخصی بین ۵ تا ۱۰ درصد از وزنش را کم کند بهبودی قابل ملاحظه ای در وضع سلامتی اش دیده می شود.

رژیم های لاغر کننده در دراز مدت کاملاً بی اثرند و ۳۱ مطالعه در اروپا و آمریکا نشان داده که در ۶ ماه اول رژیم شخص لاغر شده ولی بعد از ۲ تا ۵ سال دو سوم اشخاص وزن اولیه را پیدا کرده و حتی سنگین تر هم شده اند و در مدت رژیم هم باعث استرس فیزیکی و روانی گاهی شدید هم شده اند. یک مطالعه در فرانسه نشان داده که ۱۵ رژیم مشهور باعث کمبود و یا ازدیاد بعضی از مواد مغذی شده.

تغذیه

مشورت با یک متخصص تغذیه کمک بزرگی است برای تعویض نوع غذاها و میزان آن.

فعالیت های ورزشی

کمک بزرگی است برای مصرف بیشتر انرژی، کم کردن وزن و سلامتی بدن، بهتر است با یک متخصص ورزش مشورت کرده و یک برنامه منظم ورزشی طبق میل شما تهیه و اجرا شود.

روان درمانی

 مشورت با یک روانشناس یا روانکاو می تواند کمک کند به پیدا کردن علت پرخوری و عوض کردن بعضی از عادات زندگی.

داروها

پزشک می تواند در مواقعی که بیمار به دلیل چاقی در شرایط ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون بالاست از بعضی داروها استفاده کند که می تواند بین ۶/۳ کیلو تا ۸/۴ کیلو از وزن بدن را کم کند و در صورت لزوم دارو را ادامه دهد. البته این داروها باید همراه یک رژیم جدی باشد و البته کنتراندیکاسیون هم دارند یعنی برای همه نمی توان استفاده کرد.

Orlistat : باعث می شود که حدود سی درصد چربی های مواد غذایی جذب نشود، البته دارای عوارض ناخواسته و کنتراندیکاسیون هم هست. این دارو باید همراه رژیم کم چربی باشد و قبل از استفاده از آن با پزشک مشورت شود.

Meridia: دارویی است که باعث می شود شخص احساس گرسنگی نکند. این دارو از اکتبر ۲۰۱۰ در کانادا جمع شده، زیرا باعث بالا رفتن امکان مبتلا شدن به سکته های قلبی و مغزی در بعضی افراد می شود.

جراحی: عمل جراحی باعث می شود مقداری از معده برداشته شود و در نتیجه ۴۰ درصد کمتر مواد غذایی هضم می شود و برای افرادی که بر اثر چاقی در خطر مرگ یا بیماری های شدید مربوط به چاقی هستند به کار می رود.

لیپوساکشن: یک جراحی مربوط به زیبایی است و نباید برای درمان چاقی استفاده شود.

 

طب مکمل

طب مکمل می تواند به کنترل و کم کردن وزن بدن کمک کند به شرطی که همراه با تغییر عادات غذایی و ورزش باشد.

ـ چای سبز: طبق یک مطالعه بزرگ در سال ۲۰۱۰ خوردن کپسول چای سبز به عنوان مکمل اثر مثبت برای کم کردن و کنترل وزن بدن دارد. Catechines ها و کافئین که در چای سبز وجود دارد باعث زیاد شدن مصرف انرژی و تخریب چربی ها در بدن می شود. مصرف این کپسول ها برای کنترل وزن بدن و هم برای عدم برگشت وزن از دست رفته مفید است.

ـ کلسیم: در سال های اخیر مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهد که کلسیمی که در لبنیات وجود دارد مخصوصاً آن چه که شیر کوچک نامیده می شود می تواند به کنترل چاقی و زیادی وزن کمک کند ولیکن مطالعات کلینیکی تا کنون آن را ثابت نکرده اند.

در مطالعات سال ۲۰۰۳ روی ۹ مطالعه فقط ۲ نتیجه مثبت داشته و مطالعات اپیدمیولوژیک و کلینیکی که در سال های بعد انجام شده دارای نتایج مثبت و منفی بوده و محققان هنوز با هم کنار نیامده اند که آیا کلسیم لبنیات در این مسئله مفید است یا نه.

ـ کاین Cayenne : مطالعات اولیه نشان می دهد که این فلفل بسیار تند دارای آثار مفید زیادی است. هم چنین دارای آثار مفید در سوخت و سوز چربی های بدن و مصرف انرژی در حالت استراحت و کنترل اشتها دارد.

ـ محصولات لاغر کننده: تمام محصولات لاغر کننده دارویی و مکمل طبیعی که بدون نسخه تهیه می شوند برای سلامتی مضر و خطرناک هستند و به صورت چای های گیاهی، نوشیدنی ها، مکمل ها، تمبرهایی که روی پوست می چسبند و به صورت محصولات غذایی عرضه می شوند. طبق یک مطالعه و آزمایشات دقیق که توسط انجمن بهداشت عمومی استان کبک انجام شده برای سلامتی مضر هستند و برای لاغری در دراز مدت کاملاً بی اثرند و شخص وزن از دست رفته را جبران می کند. این داروها و مکمل ها می توانند تولید آریتمی قلبی، عدم تعادل الکترولیتی، پوکی استخوان، سنگ کیسه صفرا و غیره و بر روی روان شخص نیز اثر بد مثل احساس عدم موفقیت و بی ارادگی داشته باشند.

بهترین راه برای کم کردن وزن داشتن رژیم غذایی همراه با ورزش متعادل (پیاده روی) است که باعث سلامتی روح و جسم است و عوارض بد مانند ریزش موها و چروکیدگی پوست و غیره را نخواهد داشت و البته در طی این رژیم باید و حتماً عادات غذایی گذشته را ترک کرد و به عادات غذایی جدید روی آورد که این مهمترین وسیله برای درمان چاقی است. ورزش را می توان تقسیم بندی کرد مثلاً بجای ۳۰ دقیقه راه رفتن در روز آن را به سه ۱۰ دقیقه تقسیم کرد.

ضمناً فراموش نشود که این چربی ها یک دفعه نیامده اند که یک دفعه هم بروند بهترین طریق از دست دادن وزن باید یک کیلو در هفته باشد، از رژیم های معجزه آسا دوری کنید.