مصاحبه‌ی باراک اوباما با تلویزیون "العربیه" در رسانه‌ها به عنوان شاخص تهاجم دیپلماتیک دولت تازه‌ی واشنگتن در برابر کشورهای اسلامی، از جمله ایران دیده شده است. 


شماره ۱۲۱۴ ـ پنجشنبه  ۲۹ ژانویه ۲۰۰۹


 

رادیو آلمان: مصاحبه‌ی باراک اوباما با تلویزیون "العربیه" در رسانه‌ها به عنوان شاخص تهاجم دیپلماتیک دولت تازه‌ی واشنگتن در برابر کشورهای اسلامی، از جمله ایران دیده شده است. اوباما می‌خواهد کشورهای اسلامی به آمریکا به چشم دوست بنگرند.

مصاحبه‌ی باراک اوباما با تلویزیون "العربیه" نخستین مصاحبه‌ی او پس از نشستن‌اش بر مسند ریاست جمهوری است. این موضوع که او در نخستین مصاحبه‌اش، به رابطه‌ی آمریکا با کشورهای اسلامی، دپیلماسی در قبال ایران و نگرش به مسئله خاورمیانه پرداخته است، شاخص اهمیت موضوع جهان اسلام برای واشنگتن و لزوم پیش گرفتن یک دیپلماسی فعال در برابر آن است، دیپلماسی‌ای که بر وجهه‌ی آمریکا بیفزاید. بالا بردن وجهه‌ی آمریکا، هدف اعلام شده‌ی دولت اوباما است.

اوباما در مصاحبه با "العربیه" خطاب به کشورهای اسلامی گفت که «آمریکا دشمن شما نیست.» 

او در مورد تجربه‌ی شخصی خود از مراوده با مسلمانان گفت که چند سال در اندونزی زندگی کرده و به بسیاری از کشورهای اسلامی سفر کرده است. او گفت که در جریان سفرهایش پی برده که انسان‌ها، با هر عقیده‌ای، رؤیاها و امیدهای مشترکی دارند. 

اوباما کلیت نگاه خود به کشورهای اسلامی و انتظار خود از آنها را چنین بیان کرد: «همکاری‌ای جدید همراه با احترام متقابل.» 

اوباما در مورد مسئله خاورمیانه تأکید کرد که دولتش بر آن است کاری کند که میان اسرائیل و فلسطینیان و نیز میان اسرائیل با کشورهای همسایه‌ی آن صلحی پایدار برقرار شود. به عقیده‌ی اوباما، دو طرف درگیر در ستیز  خاورمیانه، اینک در مسیری قرار دارند که نه به امنیت می‌رسد نه به رفاه.

 درخواست اوباما در مصاحبه با تلویزیون "العربیه" از طرف‌های درگیر، این بود که به پشت میزهای مذاکره برگردند. اوباما در مورد امکان به جریان افتادن گفت‌وگوها در خاورمیانه ابراز خوش‌بینی کرد و گفت که به زمان نیاز است و تفکری که مسئله‌ی خاور نزدیک را در "کلیت" آن در نظر گیرد. 

اوباما در مصاحبه‌ی خود خطاب به کشورهای اسلامی بر دوستی ویژه‌ی آمریکا با اسرائیل تأکید کرد و گفت که امنیت اسرائیل را بسیار مهم می‌داند. 

جمله‌ی مهمی که اوباما در مصاحبه با تلویزیون مستقر در دوبی در مورد ایران بیان کرد، چنین بود: «هم آن گونه که در سخنرانی مراسم تحلیفم گفته‌ام، اگر کشورهایی چون ایران آمادگی داشته باشند، از نشان دادن مشت چشم‌پوشند، می‌توانند انتظار آن را داشته باشند که آمریکا به سویشان دست دوستی دراز کند.»

 در رسانه‌های امروز این سخن اوباما در کنار اظهارات سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل نشانده شده است. رایس اعلام کرده که آمریکا در قبال ایران یک "دیپلماسی مستقیم" پیش خواهد گرفت. سخنان اوباما بیانی از این دیپلماسی مستقیم است که خطوط آن به تدریج روشن می‌شود.

مصاحبه‌ اوباما با "العربیه" را می‌توان انتقاد ملایم آمریکا از خود تفسیر کرد. اوباما گفته است: «ما برخی وقتها خطا می‌کنیم. ما بی‌نقص نبوده‌ایم.» او در این رابطه این نظر را ابراز داشته که در گذشته، یعنی ۳۰ یا ۴۰ سال پیش رابطه‌ی آمریکا با جهان اسلام بر اساس دوستی و احترام متقابل بوده است. اوباما در ادامه افزوده است که دلیلی ندارد که نتوان وضعیت گذشته را احیا کرد.