در پیروی از این نوع رهنمودها حکومت اسلامی ده‌ها تن از دگراندیشان، روشنفکران و مخالفان سیاسی و عقیدتی‌اش را درخارج از مرزهای جغرافیایی ایران نیز به قتل رسانده است. قتل‌ها و ترورهایی که با فتوای آیت الله خمینی، بنیانگذار حکومت اسلامی و به فرمان حاکم شرع وی، حجتِ الااسلام صادق خلخالی آغاز شد و سازمان یافته تراز سوی بیت رهبری، وزارت اطلاعات، سپاه قدسِ سپاه پاسداران در همکاری با دیگر ارگان های حکومتی ادامه یافته است

ترور دگراندیشان، روشنفکران و مخالفان سیاسی و عقیدتی‌ حکومت اسلامی در خارج ازکشور یکی از شش کشتارِ حکومتی ست که رهبران حکومت اسلامی و روحانیونِ در قدرت مرتکب شده اند. رد پای رهبران و روحانیون طراز اول حکومتی از آیت الله خمینی و خامنه ای تا علی اکبر هاشمی رفسنجانی و علی فلاحیان، و وزیرانی همچون علی اکبر ولایتی و تعدادی از کارمندان دولت و قاتلان حرفه ای حکومت اسلامی در کشتارهای خارج از کشور دیده شده است

 

 

۱۵ مرداد (ششم آگوست) بیست و ششمین سالگشت ترور سبعانۀ شاپور بختیار و همراه وی سروش کتیبه، و ۱۶ مرداد (هفتم اگوست) بیست و پنجمین سالگشت ترور وحشیانه فریدون فرخزاد است. این یادداشت و نامِ برخی از ترورشدگان، درگرامیداشتِ یاد و خاطرۀ ماندگارِ شاپور بختیار و فریدون فرخزاد، و قربانیان تروریسم حکومت اسلامی درخارج ازکشور منتشر می شود.

***

یکی از عوامل تدوامِ حیات حکومت اسلامی توان و ویژگی ِسرکوبگریِ این حکومت، به ویژه سرکوب خشن و حذف فیزیکی با کاربُرد وحشیانه ترین روش ها برای ایجاد و گسترشِ ترس و ارعاب، و بهره گیری روانشناسانه فردی و اجتماعی از هراس آفرینی ست. حکومت اسلامی خود را حاکمیت نماینده خدا و رسول می پندارد و راهنمایِ فکر و عمل برای تدوام حیات اش اینگونه آیه ها بوده است:

“همانا کیفر آنان که با خدا و رسول به جنگ برخیزند و در زمین به فساد کوشند جز این نباشد که آن‌ها را به قتل رسانده، یا به دار کشند و یا دست و پایشان به خلاف یکدیگر بِبُرند و…این ذلت و خواری عذاب دنیوی آنهاست و اما در آخرت به عذابی بزرگ معذّب خواهند بود.” (ترجمه الهی قمشه ای آیه ۳۳ سوره مائده)

در پیروی از این نوع رهنمودها حکومت اسلامی ده‌ها تن از دگراندیشان، روشنفکران و مخالفان سیاسی و عقیدتی‌اش را درخارج از مرزهای جغرافیایی ایران نیز به قتل رسانده است. قتل‌ها و ترورهایی که با فتوای آیت الله خمینی، بنیانگذار حکومت اسلامی و به فرمان حاکم شرع وی، حجتِ الااسلام صادق خلخالی آغاز شد و سازمان یافته تراز سوی بیت رهبری، وزارت اطلاعات، سپاه قدسِ سپاه پاسداران در همکاری با دیگر ارگان های حکومتی ادامه یافته است.

خلخالی رئیس دادگاه انقلاب اسلامی تهران به سال ۱۳۵۸در یک مصاحبه مطبوعاتی در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی… ضمن تاکید حقانیت احکام صادره از سوی دادگاه های انقلابی اعلام کرد:”شاه مخلوع، فرح، فریده دیبا(مادرفرح)، غلامرضا پهلوی، اشرف، شاپور بختیار، ارتشبد ازهاری، شریف امامی، ارتشبد اویسی، سپهبد پالیزبان، هوشنگ نهاوندی، اردشیر زاهدی و شعبان بی مخ، که از نظر ملت ایران مجرم شناخته شده اند، محکوم به مرگ اند و هر ایرانی که یکی از این افراد را در کشورهای خارجی اعدام کند، عامل اجرای حکم دادگاه محسوب خواهد شد… عمل دادگاه های انقلاب طبق آیه ۳۳ سورۀ مائده قرآن مجید است…محکوم به مرگ در اسلام حق آب خوردن و غذا خوردن را ندارد و باید کشته شود… ملت ما ۱۶۰هزار تا ۲۰۰هزار و شاید ۲۵۰ هزار نفر کشته داد…آنوقت با اعدام حدود صد نفر تبهکار می گویند دادگاه های ما از اصول انسانی خارج شده اند”. (۱)

خمینی در بیست و ششم بهمن ماه سال ۱۳۶۷ با صدور فتوای قتل سلمان رشدی به ترور در بیرون از مرزهای کشور تحت سلطه اش رسمیت شرعی و اسلامی داد:”به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می‌رسانم مؤلف کتاب آیات شیطانی‌ که علیه اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم شده است، همچنین ناشران مطلع از محتوای آن، محکوم به اعدام می‌باشند. از مسلمانان غیور می‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعاً آنها را اعدام نمایند… ضمنا اگر کسی دسترسی به مؤلف کتاب دارد ولی خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد.”

قربانیان ترورهای خارج کشور جمهوری اسلامی ایران بالا از راست: کاظم رجوی، شاپور بختیار، فریدون فرخزاد
پایین: عبدالرحمان قاسملو، ، عبدالرحمان برومند، صادق شرفکندی، نوری دهکردی

علی اکبر هاشمی رفسنجانی یکی از آمران ترورهای خارج از کشور و از اعضای ثابت “شورای امور ویژه” ترور مخالفان، نقش خویش در ترورها، به ویژه ترور قاسملو و شرفکندی و همراهان آن ها نشان داد. در رابطه با ترورشاپور بختیار و سروش کتیبه در صفحه‌ی ۲۵۹ خاطراتِ هاشمی رفسنجانی آمده است:

“سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۷۰: آقای علی فلاحیان، وزیر اطلاعات آمد. دربارهٔ ضدانقلاب در خارج، گزارش اطلاعاتی داد.” (و این زمانی ست که هنوز قتل بختیار در فرانسه رسماً کشف و اعلام نشده است، اما فرمانده ترور در جریان امور قرار دارد. ساعت ۱۱:۵۰ صبح روز ۱۷ مرداد یعنی ۴۸ ساعت بعد از وقوع ترور، جنایت کشف می شود).

“چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۷۰: آقای علی فلاحیان اطلاع داد که در فرانسه شاپور بختیار و یکی از کارکنانش در محل اقامت خود در پاریس کشته شده است… پنجشنبه ۱۷مرداد ۱۳۷۰: مدیران وزارت اطلاعات آمدند. آقای علی فلاحیان گزارش داد و من آنها را به مسایل اساسی توجیه نمودم. بعدازظهر خبر کشته شدن شاپور بختیار و دستیارش منتشر شد و بازتاب وسیعی یافت…جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۷۰ در اخبار و گزارش‌ها، مسئله ی گروگان‌های لبنان و مرگ بختیار، با تفسیرهای گوناگون دربارهٔ آن درصدر است. به وزارت امورخارجه گفتم که برای کمک به آزادی دیگر گروگان های غربی فشار بیاورند و توجهی به تهدیدها نشود…یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۷۰ آقای علی فلاحیان، وزیر اطلاعات آمد. حواشی بعد از ترور شاپور بختیار را گفت و نزدیک شدن آقای فریدون بویراحمدی به ایران و علل بازداشت آقای اسدی و خانم جهانبانی و احتمالات را توضیح داد. در مورد کنترل مأموران وزارت اطلاعات تذکر دادم.”

علی فلاحیان وزیر اطلاعات و امنیت کشورکه در دوران وزارت اش ده ها عملیات تروریستی – حکومتی در داخل و خارج کشور انجام شد، در ۳۰ اگوست ۱۹۹۲در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: “ما رد پای آنها (مخالفین رژیم) را در خارج نیز تعقیب می کنیم. ما آنها را تحت نظر داریم و سال گذشته موفق شدیم که ضربه های سنگینی به اعضای برجسته آنها بزنیم.” (۲)

روح الله حسینیان، درس خوانده‌‌‌ی حوزه علمیه قم و مدرسه حقانی، که به گفته خودش قاتل است، با مقام های نماینده مجلس، قائم مقام دادستانی انقلاب اسلامی مشهد، جانشین دادستانی تهران و سیستان و بلوچستان، دادستان دادگاه ویژه روحانیت تهران، رییس شعبه ۴ دادگاه ویژه روحانیت، رییس یکی از دادگاه‌های عمومی تهران، جانشین نماینده دادگاه انقلاب در وزارت اطلاعات، قائم مقام دادستان انقلاب اسلامی در وزارت اطلاعات و ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی و مشاور سیاسی و امنیتی احمدی نژاد، از مدافعان سعید امامی، معاون امنیتی و مشاور وزیر اطلاعات بوده و هست. وی در تایید جنایت های سعید امامی تاکید می کند: حاج سعید صدها عملیات برون مرزی و… و خیلی عملیات داشت و اعتقادش همین بود که مخالفان را باید از دمِ تیغ گذراند.” (۳)

ترور دگراندیشان، روشنفکران و مخالفان سیاسی و عقیدتی‌ حکومت اسلامی در خارج ازکشور یکی از شش کشتارِ حکومتی ست که رهبران حکومت اسلامی و روحانیونِ در قدرت مرتکب شده اند. رد پای رهبران و روحانیون طراز اول حکومتی از آیت الله خمینی و خامنه ای تا علی اکبر هاشمی رفسنجانی و علی فلاحیان، و وزیرانی همچون علی اکبر ولایتی و تعدادی از کارمندان دولت و قاتلان حرفه ای حکومت اسلامی در کشتارهای خارج از کشور دیده شده است… (۴) در بسیاری موارد جنایتکاران در خارج از کشور دستگیر شده اند، اما با همیاری ها و استفاده از امکان های حکومتی به ایران گریخته و یا فرستاده شده اند. بسیاری از آمران و عاملان این جنایت ها هم اکنون از مزایای شرعی و حکومتیِ اعمال جنایتکارانۀ مقدسی که مرتکب شده اند بهره می برند و به مقام و نان و نوایی رسیده اند.(۵)

***

نام برخی از قربانیان تروریسم حکومت اسلامی را می خوانید. (این لیست را کامل کنید و خطا های آن را برطرف سازید (۶).

۱ـ ﺷﻬﺮﻳﺎر ﺷﻔﻴﻖ ۰۸/۱۲/۱۹۷۹ ﭘﺎرﻳﺲ ـ ﻓﺮاﻧﺴﻪ، افسر ارشد نیروی دریایی و فرزند اشرف پهلوی ﺧﻮاهر محمد رضا ﺷﺎﻩ.

۲ـ ﻋﻠﯽ اﮐﺒﺮ ﻃﺒﺎﻃﺒﺎﺋﯽ ۲۳/۰۷/۱۹۸۰ واﺷﻨﮕﺘﻦ ـ اﻣﺮﻳﮑﺎ، دﻳﭙﻠﻤﺎت رژیم پهلوی و وابسته مطبوعاتی و سخنگوی سفارت ایران در آمریکا در دوران حکومت پهلوی.

۳ـ اﺣﻤﺪ ذواﻟﻨﻮر(ذوالانوار) ۲۹/۰۸/۱۹۸۲ ﮐﺮاﭼﯽ ـ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن، از سازمان مجاهدین خلق ایران

۴ـ ﺷﺎهرخ ﻣﻴﺜﺎﻗﯽ ۱۴/۰۱/۱۹۸۲ ﻣﺎﻧﻴﻞ ـ ﻓﻴﻠﻴﭙﻴﻦ، از سازمان ﻓﺪاﺋﯽ

۵ـ ﺷﻬﺮام ﻣﻴﺮانی ۰۸/۰۶/۱۹۸۲ هند، از سازمان ﻓﺪاﺋﯽ

۶ـ اﻣﻴﺮ راهدار ۰۱/۰۹/۱۹۸۲ هند، از سازمان ﭘﻴﮑﺎر

۷ـ اﺳﻔﻨﺪﻳﺎر رﺣﻴﻤﯽ ۰۸/۰۲/۱۹۸۳ ﻣﺎﻧﻴﻞ ـ ﻓﻴﻠﻴﭙﻴﻦ، سازمان ﻣﺠﺎهدین خلق ایران

۸ـ ﻏﻼﻣﻌﻠﯽ اوﻳﺴﯽ ۰۷/۰۲/۱۹۸۴ ﭘﺎرﻳﺲ ـ ﻓﺮاﻧﺴﻪ، ارﺗﺸﺒﺪ (فرماندهی ژاندارمری، فرمانده نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی، فرماندار نظامی تهران). عماد مغنیه معروف به حاج رضوان از فرماندهان نظامی حزب‌الله لبنان و رهبر گروه جهاد اسلامی، مسئولیت ترور غلامعلی اویسی را برعهده گرفت. وی به خاطر بمب‌گذاری سفارت آمریکا در سال ۱۹۸۳ و پادگان نظامی آمریکا و مقر نیروهای حافظ صلح فرانسه در بیروت (که باعث کشته‌شدن بیش از ۳۵۰ نفر شد)، و نیز در بمب‌گذاری سفارت اسراییل در آرژانتین در سال ۱۹۹۲ و گروگانگیری غربی‌ها در دهه ۸۰ در لبنان، تحت تعقیب بود. منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه ایران در تشییع جنازه این تروریست حضور داشت و پیام‌های تسلیت مقام‌های ایرانی را خواند.”

۹ـ  ﺣﺴﻴﻦ اوﻳﺴﯽ ۰۷/۰۲/۱۹۸۴ ﭘﺎرﻳﺲ ـ ﻓﺮاﻧﺴﻪ از اﻓﺴﺮان ارﺗﺶ

۱۰ـ هادی(حمید) ﻋﺰﻳﺰﻣﺮادی ۲۳/۱۲/۱۹۸۵ اﺳﺘﺎﻧﺒﻮل ـ ﺗﺮﮐﻴﻪ، درﻓﺶ ﮐﺎوﻳﺎﻧﯽ

۱۱ـ ﺑﻬﺮوز ﺷﺎهوردی ﻟﻮ ۲۷/۰۸/۱۹۸۵ اﺳﺘﺎﻧﺒﻮل ـ ﺗﺮﮐﻴﻪ، درﻓﺶ ﮐﺎوﻳﺎﻧﯽ

۱۲ـ  ﻣﺤﻤﺪ وﻟﯽ ﺳﻌﻴﺪان ۱۲/۱۱/۱۹۸۶ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن، اﻓﺴﺮ ﻧﻴﺮوی درﻳﺎﺋﯽ

۱۳ـ ﻣﻴﺮﻣﻨﻮت (میر مولا داد) ۰۸/۰۶/۱۹۸۵ ﮐﺮاﭼﯽ ـ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن، ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﻩ ﻣﺠﻠﺲ رژیم ﺷﺎهنشاهی، رییس قبیله دشتیاری

۱۴ـ ﺑﻴﮋن ﻓﺎﺿﻠﯽ ۰۱/۰۷/۱۹۸۶ ﻟﻨﺪن ـ اﻧﮕﻠﺴﺘﺎن، ﺳﻠﻄﻨﺖ ﻃﻠﺐ (وی فرزند رضا فاضلی، هنرپیشه منتقد حکومت اسلامی ست. بیژن در اثر بمب گذاری توسط عوامل حکومت اسلامی در۲۸ مرداد ۱۳۶۵ در فروشگاه خود واقع در لندن کشته شد. این بمب برای ترور رضا فاضلی کار گذاشته شده بود که به کشته شدن فرزند وی منجر شد.)

۱۵ـ اﺣﻤﺪ ﺣﺎﻣﺪ ﻣﻨﻔﺮد ۲۴/۱۰/۱۹۸۶ ﺗﺮﮐﻴﻪ، ﻧﻬﻀﺖ ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﻣﻠﯽ

۱۶ـ  ﻣﺤﻤﻮدرﺿﺎ ﻳﮑﺒﻨﺪ ۰۴/۱۲/۱۹۸۶ ﮐﺮاﭼﯽ ـ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن، سازمان ﻓﺪایی

۱۷ـ ﻋﻠﯽ اﮐﺒﺮ ﻣﺤﻤﺪی ۱۶/۰۱/۱۹۸۷ هاﻣﺒﻮرگ ـ ﺁﻟﻤﺎن، ﺧﻠﺒﺎنِ (بازیکن خط دفاع سابق تیم‌های پرسپولیس و عقاب تهران، وی خلبان ویژه پرواز رهبران حکومت اسلامی از جمله رفسنجانی و خامنه‌ای بود که در تاریخ ۲۱ مردادماه ۱۳۶۵ با یک فروند هواپیمای جت فالکون به عراق گریخته بود.)

۱۸ـ ﻣﺤﻤﺪﺣﺴﻦ(حسین) ﻣﻨﺼﻮری ۲۵/۰۷/۱۹۸۷ اﺳﺘﺎﻧﺒﻮل ـ ﺗﺮﮐﻴﻪ، از ﻣﺨﺎلفان حکومت اسلامی

۱۹ـ اﺣﻤﺪ ﻣﺮادی ﻃﺎﻟﺒﯽ ۱۰/۰۹/۱۹۸۷ ژﻧﻮ ـ ﺳﻮﺋﻴﺲ، ﺧﻠﺒﺎن

۲۰ـ  ﻣﺤﻤﺪ ﺣﺴﻦ ﺑطهوری ۱۵/۰۶/۱۹۸۷ اﺳﺘﺎﻧﺒﻮل ـ ﺗﺮﮐﻴﻪ، از ﻣﺨﺎلفان حکومت اسلامی

۲۱ـ ﻓﺮاﻣﺮز ﺁﻗﺎﻳﯽ ۰۸/۰۷/۱۹۸۷ ﮐﺮاﭼﯽ ـ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن، از ﻣﺨﺎلفان حکومت اسلامی

۲۲ـ ﺟﻮاد ﺣﺎﺋﺮی ۰۱/۱۲/۱۹۸۷ اﺳﺘﺎﻧﺒﻮل ـ ﺗﺮﮐﻴﻪ ، از ﻣﺨﺎلفان حکومت اسلامی

۲۳ـ ﺣﻤﻴﺪ رﺿﺎ ﭼﻴﺘﮕﺮ(بهمنی) ۱۹/۰۵/۱۹۸۷ وﻳﻦ ـ اﺗﺮﻳﺶ، عضو رهبری حزب کار (توفان) (فردی به نام مستعار علی آمیزطبع از ایران از طریق نامه‌نگاری با وی تماس گرفت و قراری در وین پایتخت اتریش گذاشت. چیتگر برای ملاقات با آن فرد به وین رفت… پلیس اتریش جسد متلاشی شده او را، که از پشت سر دو گلوله به مغزش شلیک شده بود، کشف کرد.”)

۲۴ـ ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺷﺮﻳﻒ زادﻩ ۰۸/۰۷/۱۹۸۷ ﮐﺮاﭼﯽ ـ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن، از مخالفان حکومت اسلامی

۲۵ـ ﻋﻠﯽ ﻧﺒﻮی ﺗﻮﮐﻠﯽ ۰۳/۱۰/۱۹۸۷ ﻟﻨﺪن ـ اﻧﮕﻠﺴﺘﺎن، ﺳﻠﻄﻨﺖ ﻃﻠﺐ

۲۶ـ  ﻧﻮراﻟﺪﻳﻦ ﻧﺒﻮی ﺗﻮﮐﻠﯽ (فرزند علی نبوی توکلی) ۰۳/۱۰/۱۹۸۷ ﻟﻨﺪن ـ اﻧﮕﻠﺴﺘﺎن، ﺳﻠﻄﻨﺖ ﻃﻠﺐ

۲۷ـ صدیق کمانگر، ۱۳ شهریور ۱۳۶۸، عراق، کومله

۲۸ـ ﻋﻄﺎاﻟله ﺑﺎی اﺣﻤﺪی ۰۴/۰۶/۱۹۸۹ اﻣﺎرات ﻣﺘﺤﺪﻩ ﻋﺮﺑﯽ، درﻓﺶ ﮐﺎوﻳﺎﻧﯽ

۲۹ـ اﮐﺮم (م.) ﺑﺎی اﺣﻤﺪی ۰۴/۰۶/۱۹۸۹، اﻣﺎرات ﻣﺘﺤﺪﻩ ﻋﺮﺑﯽ

۳۰ـ ﺑﻬﻤﻦ ﺟﻮادی(غلام کشاورز) ۲۶/۰۸/۱۹۸۹ ﻗﺒﺮس، ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﻴﺴﺖ اﻳﺮان.(قصد دیدار با مادر و برادرش پس از ۸ سال دوری از آنان را داشت که توسط یک موتورسوار با سه گلوله در برابر چشمان مادر، برادر، همسر و دو فرزند خردسال ترورشد.)

۳۱ـ ﻋﺒﺪالله ﻗﺎدری ﺁذر ۱۳/۰۷/۱۹۸۹ وﻳﻦ ـ اتﺮﻳﺶ ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن اﻳﺮان

۳۲ـ ﻋﺒﺪاﻟﺮﺣﻤﺎن ﻗﺎﺳﻤﻠﻮ ۱۳/۰۷/۱۹۸۹ وﻳﻦ ـ اترﻳﺶ، دبیرکل ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن ایران(برای رسیدن به راه‌ حل مسالمت آمیز در کردستان با تنی چند از نمایندگان حکومت اسلامی در وین، بر سر میز مذاکره صلح به دست نمایندگان حکومت اسلامی که برای مذاکره فرستاده شده بودند، کشته شد.)

۳۳ـ فاضل رسول(رسول فاضل)۱۳/۰۷/۱۹۸۹ وﻳﻦ ـ اترﻳﺶ، اﺳﺘﺎد داﻧﺸﮕﺎﻩ

۳۴ـ هادی ﺑﻠﻮچ ﺧﺎن ۱۶/۰۲/۱۹۹۰ ﮐﺮاﭼﯽ ـ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن، ﺳﻠﻄﻨﺖ ﻃﻠﺐ

۳۵ـ ﺳﻴﺮوس اﻟﻬﯽ ۲۳/۱۰/۱۹۹۰ ﭘﺎرﻳﺲ ـ ﻓﺮاﻧﺴﻪ، از بنیانگذاران سازمان درفش کاویانی، استاد پیشین علوم سیاسی دانشگاه ملی ایران و مشاور وزیر آموزش و پرورش در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی.

۳۶ـ ﮐﺎﻇﻢ رﺟﻮی ۲۴/۰۴/۱۹۹۰ ژﻧﻮ ـ ﺳﻮﺋﻴﺲ، ﻋﻀﻮ ﺷﻮرای ﻣﻠﯽ ﻣﻘﺎوﻣﺖ(دکترای حقوق از فرانسه، عضو هیئت علمی انستیتوی عالی حقوق بین‌الملل دانشگاه ژنو).

۳۷ـ ﻋﻠﯽ ﮐﺎﺷﻒ ﭘﻮر ۱۵/۰۷/۱۹۹۰ ﺗﺮﮐﻴﻪ، ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن اﻳﺮان

۳۸ـ ﻏﻼﻣﺮﺿﺎ ﻧﺨﻌﯽ ۰۱/۱۰/۱۹۹۰ ﺗﺮﮐﻴﻪ، ﭘﻨﺎهنده ﺳﻴﺎﺳﯽ

۳۹ـ ﻋﻔﺖ ﻗﺎﺿﯽ ۰۶/۰۹/۱۹۹۰ ﺳﻮﺋﺪ، از ﻣﺨﺎلفان حکومت اسلامی (دختر قاضی محمد رهبر و بنیانگذار حزب دموکرات کردستان و رییس جمهور جمهوری مهاباد بود.)

۴۰ـ  ن. رﻓﻴﻊ زادﻩ ۲۶/۰۳/۱۹۹۲ ﻧﻴﻮﺟﺮﺳﯽ ـ ﺁﻣﺮﻳﮑﺎ، افسرارتش در دوران رژیم پهلوی

۴۱ـ ﻋﺒﺪاﻟﺮﺣﻤﺎن ﺑﺮوﻣﻨﺪ ۱۸/۰۴/۱۹۹۱ ﭘﺎرﻳﺲ ـ ﻓﺮاﻧﺴﻪ، رییس هیئت اجرایی نهضت مقاومت ملی ایران . (در مقابل آسانسور منزل مسکونی خود در پاریس با ضربات کارد به قتل رسید.)

۴۲ـ ﺷﺎﭘﻮر ﺑﺨﺘﻴﺎر ۰۶/۰۸/۱۹۹۱ ﭘﺎرﻳﺲ ـ ﻓﺮاﻧﺴﻪ، ﻧﻬﻀﺖ ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﻣﻠﯽ (دبیرکل سابق حزب ایران، عضو اخراج شده جبهه ملی ایران، بنیان‌گذار نهضت مقاومت ملی ایران در سال ۱۳۵۹ و آخرین نخست‌ وزیر ایران در رژیم پهلوی.)

۴۳ـ سروش کتیبه ۰۶/۰۸/۱۹۹۱ ﭘﺎرﻳﺲ ـ ﻓﺮاﻧﺴﻪ، ﻧﻬﻀﺖ ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﻣﻠﯽ

۴۴ـ ﻓﺮﻳﺪون ﻓﺮﺧﺰاد ۰۹/۰۸/۱۹۹۲ ﺑﻦ ـ ﺁﻟﻤﺎن، شومن، خواننده، هنرپیشه و شاعر ( وی در ۱۶ مرداد ۱۳۷۱ (۶ اوت سال ۱۹۹۲) در محل سکونتش در شهر بن در آلمان بر اثر ضربات چاقو به قتل رسید. قاتلان شکمش را دریدند و زبان و گوش و دماغش را بریدند و جنازه او را آلوده کردند.)

۴۵ـ  هماﻳﻮن اردﻻن ۱۷/۱۱/۱۹۹۲ ﺑﺮﻟﻴﻦ ـ ﺁﻟﻤﺎن، ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن اﻳﺮان

۴۶ـ ﻧﻮری دهکردی ۱۷/۰۹/۱۹۹۲ ﺑﺮﻟﻴﻦ ـ ﺁﻟﻤﺎن، از ﻣﺨﺎلفان حکومت اسلامی

۴۷ـ  ﺻﺎدق ﺷﺮﻓﮑﻨﺪی ۱۷/۰۹/۱۹۹۲ ﺑﺮﻟﻴﻦ ـ ﺁﻟﻤﺎن، استاد دانشگاه و دبیر کل حزب دمکرات کردستان ایران

۴۸ـ ﻓﺘﺎح ﻋﺒﺪﻟﯽ ۱۷/۰۹/۱۹۹۲ ﺑﺮﻟﻴﻦ ـ ﺁﻟﻤﺎن، ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن اﻳﺮان

۴۹ـ ﻋﻠﯽ اﮐﺒﺮ ﻗﺮﺑﺎﻧﯽ ۰۴/۰۶/۱۹۹۲ اﺳﺘﺎﻧﺒﻮل ـ ﺗﺮﮐﻴﻪ، سازمان مجاهدین خلق .(“بنا به اعتراف یکی از تروریست های ترک که در ربودن و قتل علی اکبر قربانی در ترکیه شرکت داشت….قاتلان از شکنجه دادن قربانی نوار ویدئو گرفتند. تروریست ها، قربانی را پس از دادن انواع شکنجه ها، از جمله قطع آلت تناسلی، قطعه قطعه کردند. برگرفته از نشریه ” ایران زمین”)

۵۰ـ ﻋﺒﺎس ﻗﻠﯽ زادﻩ(عاقلی زاده) ۲۶/۱۲/۱۹۹۲ اﺳﺘﺎﻧﺒﻮل ـ ﺗﺮﮐﻴﻪ، درﻓﺶ ﮐﺎوﻳﺎﻧﯽ

۵۱ـ ﻣﺤﻤﺪ ﻗﺎدری ۱۹۹۳ ﺳﭙﺘﺎﻣﺒﺮ ﺁﻧﮑﺎرا ـ ﺗﺮﮐﻴﻪ، ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن اﻳﺮان

۵۲ـ ﻣﺤﻤﺪ ﺣﺴﻦ(حسین) ارﺑﺎب کاظمی ۰۶/۰۶/۱۹۹۳ ﮐﺮاﭼﯽ ـ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن، از سازمان ﻣﺠﺎهدین خلق

۵۳ـ ﺑﻬﺮام ﺁزادﻓﺮ ۲۸/۰۸/۱۹۹۳ ﺁﻧﮑﺎرا ـ ﺗﺮﮐﻴﻪ، ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن اﻳﺮان

۵۴ـ هیبت الله ﻧﺎروﺋﯽ ۰۹/۰۳/۱۹۹۳ ﮐﺮاﭼﯽ ـ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن، رﺋﻴﺲ ایل ﻧﺎروﺋﯽ

۵۵ـ دلاویز نارویی۰۹/۰۳/۱۹۹۳ ﮐﺮاﭼﯽ ـ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن

۵۶ـ ﻣﺤﻤﺪﺣﺴﻴﻦ ﻧﻘﺪی ۱۶/۰۳/۱۹۹۳ رم ـ اﻳﺘﺎﻟﻴﺎ، ﻋﻀﻮ ﺷﻮرای ﻣﻠﯽ ﻣﻘﺎوﻣﺖ (وی کاردار سفارت رژیم اسلامی در ایتالیا بودکه در اسفند ۱۳۶۰ به شورای ملی مقاومت پیوست و عضو هیأت نمایندگی شورای‌ ملی مقاومت در ایتالیا و بعد مسئول شورا در این کشور شد.)

۵۷ـ ﻃﻪ (طاما) ﮐﺮﻣﺎﻧﺞ ۱۹۹۳ ﺗﺮﮐﻴﻪ، ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن اﻳﺮان

۵۸ـ ﻣﻬﻴﻦ ارﺟﻤﻨﺪ ۱۹۹۴ دﺳﺎﻣﺒﺮ، ﺗﺮﮐﻴﻪ، از ﻣﺨﺎلفان حکومت اسلامی

۵۹ـ اﺑﻮﺑﮑﺮ هداﻳﺘﯽ ۱۷/۰۱/۱۹۹۴ ﺳﻮﺋﺪ، ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن

۶۰ـ  ﻋﺜﻤﺎن اﻣﻴﻨﯽ ۲۴/۰۶/۱۹۹۴ ﮐﭙﻨﻬﺎک ـ داﻧﻤﺎرک، ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن اﻳﺮان

۶۱ـ ﻣﻬﺘﺎب رﺷﻴﺪی ۲۹/۰۱/۱۹۹۴ ﺗﺮﮐﻴﻪ، ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن اﻳﺮان

۶۲ـ ﻧﺎﺻﺮ رﺷﻴﺪی ۲۹/۰۱/۱۹۹۴ ﺗﺮﮐﻴﻪ، ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن اﻳﺮان

۶۳ـ ﻋﺒﺪاﻟﻨﺎﺻﺮ ﺟﻤﺸﻴﺪ زهی ۰۴/۰۳/۱۹۹۶ ﮐﺮاﭼﯽ ـ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن، ﻣﺨﺎﻟﻒ حکومت اسلامی

۶۴ـ ﻣﺮﻳﻢ ﺟﺎودان ﺟﻮﮐﺎر ۱۹۹۶ ﻣﺎرس، ﺗﺮﮐﻴﻪ ، سازمان مجاهدین خلق

۶۵ـ زهرا رﺟﺒﯽ ۲۰/۰۲/۱۹۹۶ اﺳﺘﺎﻧﺒﻮل ـ ﺗﺮﮐﻴﻪ، سازمان مجاهدین خلق

۶۶ـ ﻋﺒﺪاﻟﻌﻠﯽ ﻣﺮادی ۲۰/۰۲/۱۹۹۶ اﺳﺘﺎﻧﺒﻮل ـ ﺗﺮﮐﻴﻪ، سازمان مجاهدین خلق

۶۷ـ  ﻣﻮﻟﻮی ﻋﺒﺪاﻟﻤﻠﮏ ﻣﻼزادﻩ ۰۴/۰۳/۱۹۹۶ ﮐﺮاﭼﯽ ـ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن، روﺣﺎﻧﯽ اهل ﺗﺴﻨﻦ

۶۸ـ رﺿﺎ ﻣﻈﻠﻮﻣﺎن(کوروش آریامنش) ۲۸/۰۵/۱۹۹۶ ﭘﺎرﻳﺲ ـ ﻓﺮاﻧﺴﻪ، درﻓﺶ ﮐﺎوﻳﺎﻧﯽ، معاون وزیر آموزش و پرورش در دوران رژیم پهلوی و ناشر مجله “ما آزادگان”

۶۹ـ ﻋﻠﯽ ﻣﻮﻻﺋﯽ ۳۱/۱۰/۱۹۹۶ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎن، سازمان ﻓﺪاﺋﯽ

۷۰ـ ﮐﺎوﻩ زارﻋﯽ ۲۲/۰۸/۲۰۰۵ ﻟﻴﻨﺪزﺑﺮی ـ ﺳﻮﺋﺪ، ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن اﻳﺮان

۷۱ـ سعید کریمیان، آوریل سال ۲۰۱۷ ، استانبول، ترکیه ، مدیر شبکه تلویزیونی جـِم

***

۷۲ـ ﮐﺮﻳﻢ ﻣﺤﻤﺪزادﻩ استکهلم ـ ﺳﻮﺋﺪ، ﺣﺰب دﻣﮑﺮات ﮐﺮدﺳﺘﺎن اﻳﺮان

۷۳ـ منوچهر فرهنگی، آوریل سال ۲۰۰۸، اسپانیا، زرتشتی (۸۲ ساله، نیازمند منبع موثق)

۷۴ـ راننده‌ی سابق رضا پهلوی، تبعه سوئد (نیازمند منبع موثق)

۷۵ـ فیروزه دهقان پور، اوماها- امریکا، دانشجو و هوادار سازمان چریک های فدایی خلق، قتل با ضربات چاقو( ایران تایمز، ۱۹ آگوست ۱۹۸۳) (نیازمند منبع موثق)

۷۶ـ فرامرز- د، برلین غربی، سلطنت طلب، با ضربات چاقوی دو جوان عرب(لبنانی) به قتل رسید.(ایران تایمز- نیازمند منبع موثق)

۷۷ـ فتح‌الله منوچهری (فرود فولادوند)، رهبر انجمن پادشاهی، الکساندر ولی‌زاده و ناظم اشمیت عازم سفر به نوار مرزی ایران بوده‌اند که به گفتهٔ سازمان عفو بین‌الملل از تاریخ ۱۷ ژانویه ۲۰۰۷ در استان حکاری ترکیه و در نزدیکی مرز ایران ناپدید شده‌اند. به گفته فرزند فولادوند” به احتمال زیاد در یکی از بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات در تهران زندانی‌ اند.” (نیازمند منبع موثق)

۷۸ـ برخی افراد نام آن ها در لیست های مختلف آمده، اما اطلاع دقیقی در مورد آن ها نیست: ( نیازمند منبع موثق):

 فرامرزعکایی (پاکستان)، باقرزاده (مجاهد – کابل)، ا. رحیمی طالقانی، م.اهری، منصورمقدم، س. یزدان پناه، محمد قادری، غفورحمزه ای، فرزانه حامد، ناصر مرجانابی، منصور امینی، علیرضا حسن پورشفیع زاده ( پاکستان) ، سیف الله سلیمانپور (و برادر وی) ، حسین کشاورز( مجاهد)، حسین کشور(پاکستان)، شاهپور فیروزی، بهروز باقری در انفجار بمب، (فرزند بهمن باقری فرمانده سابق نیروی دریایی). ﻣﺤﻤﺪ ﻧﻈﺮی (ﺣﺰب رﻧﺠﺒﺮان اﻳﺮان).

۷۹ـ ترورشدگان در کردستان عراق: دفتر نمایندگی کومه‌له در خارج از کشوراسامی ۲۱۰ تن از افراد اپوزیسیون ایرانی را که در فاصله سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۷ در کردستان عراق مورد سوءقصد عوامل جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند را اعلام کرده است. (۷)

***

۸۰ـ افرادی که مورد سوءقصد و عملیات تروریستی قرار گرفتند اما جان سالم به در بردند:

شاپور بختیار در اولین سوء قصد در۱۸ ژوییه ۱۹۸۰ توسط تروریست اجاره ای حکومت اسلامی، انیس نقاش (لبنانی) آسیب ندید. در این عملیات تروریستی یک پلیس جوان زخمی و فلج شد و یکی از همسایگان خانهٔ بختیار به قتل رسید.

رافیک، هنرمند در امریکا، محمدعلی حسین پور، ابوبکر(کامران)هدایتی، مهدی حائری، حسین میرعابدینی، مهندس مجتهدزاده، امیرحسین امیرپرویز از هدف های عملیات تروریستی حکومت اسلامی بودند.

***

اقدام های تروریستی در کشورهای دیگر:

حکومت اسلامی در کنارحضور تروریستی ـ نظامی علنی در لبنان، سوریه، عراق، بحرین، یمن و… به اشکال دیگر نیز حضور تروریستی اش را در کشورهای مختلف جهان نشان داده است. چند نمونه:

۱ـ تحریک و تشویق و جایزه گذاشتن برای ترور سلمان رشدی و ناشران و مترجمان کتاب “آیه های شیطانی” و تهدید کاریکاتوریست هایی که طرح خمینی و محمد و مشابهین شان را کشیده اند. این اقدام ها در بسیاری از کشورها با قتل، آتش زدن و تخریب و درگیری های فیزیکی همراه بوده اند. در هند و پاکستان اعتراض ها ده ها کشته برجای گذاشتند.

“زخمی شدن کاپریلو مترجم ایتالیایی کتاب “آیات شیطانی” با ضربات چاقو… تلاش برای به آتش کشیدن یک کتابفروشی در لندن و طراحی بمب‌گذاری در رابطه با سلمان رشدی توسط فردی به نام مهرداد کوکبی (۲۳ دسامبر۱۹۸۹) تلاش نافرجام ترور ناشر نروژی کتاب سلمان رشدی، ویلیام نیگارد، ( ۱۱ اکتبر۱۹۹۳).

 “چند ماه پس از فتوای خمینی، مصطفی مازح، لبنانی، خود را برای اجرای حکم به انگلیس رساند و در هتل محل نگهداری سلمان رشدی مستقر شد که پیش از انجام عملیات، بمب منفجر شد و وی کشته شد…” (روزنامه جمهوری اسلامی)

۲ـ بمب گذاری، آتش زدن، تخریب و ایجاد درگیری و رعب و وحشت در کشورهای مختلف. چند نمونه:

ـ بمب گذاری و مرگ رهبرگروه سنی صحابه در لاهور ۱۹ ژانویه ۱۹۹۷.

ـ حمله به مراکز زندگی و تجمع پناهندگان ایرانی به ویژه درپاکستان و هند و ترکیه، که تا به حال تعدادی زخمی و کشته بر جای گذاشته است.

ـ”بیش از ۱۵۰ تن از چاقوکشان جمهوری اسلامی در حمله به خوابگاه دانشجویان ایرانی در شهر ماینس آلمان، تعدادی از دانشجویان را زخمی‌کردند… در فرانسه – پاریس، ماموران جمهوری اسلامی و کارمندان و دیپلمات‌های سفارت جمهوری اسلامی به فعالان سازمان مجاهدین خلق، که در سطح شهر اعلامیه پخش ‌می‌کردند با چوب و چماق و چاقو حمله کردند و آن‌ها را مضروب ساختند. سازمان مجاهدین خلق در کتابی با عنوان “در جنگ با بشریت” نام و عکس تعدادی از این افراد را منتشر کرده است.”

۳ـ ارسال بمب پاکتی برای مخالفان، برای نمونه: محمد علی حسین پور، دانشجوی ایرانی در پاریس براثر انفجار بمب که در درون بسته پستی جاسازی شده بود زخمی می شود.( ایرانشهر، ۴ تیرماه ۱۳۶۳) ( موارد مشابه ای در اروپا به ویژه از سوئد گزارش شده است، عفت قاضی با همین شیوه ترور شد.)

۴ـ ترور افرادی از کشورها و ملیت های مختلف:

ـ ترور و کشتار در آرژانتین( بوئنوس آیرس) (۸)

ـ پل کلبنیکوف، نویسنده آمریکایی مجله فوربز که مقاله‌ای با نام “آخوندهای میلیونر ایران” نوشته بود، وقتی از دفتر مجله در مسکو خارج می شد، به ضرب گلوله به قتل رسید.

ـ سه ایرانی به اتهام “ترور افراد” در ولایت هرات بازداشت شدند.

http://www.bbc.com/persian/afghanistan-38567111

ـ طرح ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان در خاک امریکا توسط سپاه قدس. در ۱۹ مهر ۱۳۹۰ -۱۱ اکتبر ۲۰۱۱ میلادی اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا خبر این طرح تروریستی را اعلام کرد. تروریست ها یک شهروند ایرانی-آمریکایی به نام منصور ارباب‌سیَر، و علی غلام شکوری افسر ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، معرفی شده اند.

ـ ترور رافق تقی، پزشک، نویسنده و رئیس “مجمع نویسندگان آزاد” آذربایجان، ۲۸آبان سال ۱۳۹۰. این نویسنده که هدف سوءقصد یک تروریست قرارگرفت روز چهارشنبه دوم آذر ماه در گذشت.(۹)

***

 

منابع و توضیح ها:

۱ـ صادق خلخالی، ایام انزوا، خاطرات، جلد نخست ، نشر سایه، سال انتشار ۱۳۸۰، صص ۷۵-۷۹.

۲ـ  تعقیب مخالفین رژیم در خارج ، علم و جامعه ( واشنگتن دی.سی ) ، شماره ۱۱۴، آذر ماه ۱۳۷۲.

۳ـ بخشی از تاریخ جنبش روشنفکری ایران ، جلد ۳، نشر باران ، ۲۰۰۲.

۴ـ گزارش های دادگاه های مربوط به ترور عبدالرحمن قاسملو و همراه وی در اتریش و کشتار میکونوس در برلین.

۵ـ نام برخی دیگر از متهمان (آمر و عامل): روح‌الله حسینیان، قربانعلی دری نجف‌آبادی، غلامحسین محسنی اژه‌ ای، محسن رفیقدوست ….محمدجعفر صحرارودی، حاجی مصطفوی لاجوردی، امیرمنصور بزرگیان، محمد آزادی، عبدالرحمان بنی‌هاشمی، فریدون بویراحمدی، کاظم دارابی، عباس رایل، یوسف امین، داود صلاح‌الدین، انیس نقاش، علی وکیلی‌راد، وحید گرجی، مرتضی شریف اصفهانی(مرتضی قبه)، سعید امامی ( اسلامی) و…

۶ـ در سال ۱۹۹۹ لیستی منتشر شد با حدود ۳۰۰ نام، آن لیست دقیق و قابل وثوق نبود. برای لیست ارائه شده از منابع زیر نیز استفاده شده است:

ـ گزارشی از: ﻓﻌﺎﻟﻴﻦ اﻳﺮاﻧﯽ دﻓﺎع از ﺣﻘﻮق ﺑﺸﺮ در اروﭘﺎ و ﺁﻣﺮﻳﮑﺎی ﺷﻤﺎﻟﯽ.

ـ ماشین کشتار( ترور) تهران، گزارشی ازگروه حقوق بشر پارلمان انگلیس در ماه مارس ۱۹۹۴:

“… قرن‌ها یکی از اصول حقوق بین المللی حمایت از قربانیانی بود که برای فرار از سرکوب در کشورهای دیگر پناه می جستند. در قرن بیستم، قربانیان هیتلر، استالین، موسولینی، پل پوت، سوهارتو، گالتیری، استرونسر، نی وین و چائوشسکو همگی در پناهندگی از امنیت برخوردار شدند. برای اولین بار در تاریخ، یک کشور برای کشتن مخالفان خود که در تبعید هستند در سراسر جهان اقدام می کند. این گزارش مجموعه ای است که اعضای پارلمان و علاقمندان را در جریان جزییات اقدام های دولت ایران قرار می دهد. گزارش به قطعنامه سوم کمیسیون حمایت از حقوق اقلیت ها مورخ ۱۷ اوت ۱۹۹۳ اشاره می کند و اقدام ها و تحقیقات پروفسور گالیندوپل، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، می پردازد و سپس سازماندهی دستگاه ترور ایران را معرفی می کند و به ترتیب در مورد پرونده آدم ربایی مهندس مجتهدزاده و… می پردازد”

ـ هفته نامه اشپیگل، ۱۲ اردیبهشت، گزارش سری منتسب به “گروه ایران” در اداره فدرال برای امنیت داخلی به تاریخ ۲۹ ژوئن ۹۳/ در این گزارش آمده است:

“سوءقصد علیه ایرانیان باید توسط شعبه سرویس مخفی ایران در بن تدارک و تحت نام رمز “بزرگ علوی” انجام گرفته باشد. بنابر همین گزارش شعبه “وزارت اطلاعات و امنیت” ایران که بین سه سرویس مخفی ایران که در آلمان فعال هستند از همه بزرگ تر می باشد و در سفارت ایران در بن دارای مرکزی برای اقدام هایی در سطح اروپای غربی است. این شعبه وزارت اطلاعات از پایان سال ۱۹۸۶ و ابتدای ۱۹۸۷ به وجود آمده است. شعبه مورد نظر در یک طبقه حفاظت شده سفارت قرار دارد و یک اتاق مخابرات در اختیار دارد. در آن جا حداقل ۲۰ نفر پرسنل مشغول به کارند…”

۷ـ لیست قربانیان ترور حکومت اسلامی در خارج از ایران، بالاترین(برگرفته از سایت حزب سوسیال دموکرات ایران)

http://www.spiran.com/fa/humanrights/terorlistedesis.html

۸ـ “ترور در بوئنس آیرس، جنایت فراموش شدۀ جمهوری اسلامی علیه بشریت”

http://www.iranrights.org/fa/newsletter/issue/12/terror-in-buenos-aires-the-islamic-republics-forgotten-crime-against-humanity#sthash.GOdtFJF2.dpbs

۹ـ بی بی سی، چهارشنبه ۲۹ نوامبر ۲۰۰۶ (۸ آذر ۱۳۸۵) در گزارشی با عنوان “آیت الله محمد فاضل لنکرانی، یکی از مراجع تقلید شیعه در قم، برای دو روزنامه نگار در جمهوری آذربایجان فتوای قتل صادرکرده است.”، نوشت: آن گونه که دفتر آیت الله فاضل لنکرانی اعلام کرده، جمعی از مقلدان وی در جمهوری آذربایجان نامه ای خطاب به وی نوشته و پرسیده اند که وظیفه مسلمانان در قبال نویسنده ای که به گفته آنان، اروپا را برتر از خاورمیانه دانسته، دین اسلام را در برابر مسیحیت پست و بی ارزش نشان داده، با کلمات “ناپسند و نالایق” به پیامبر اسلام توهین کرده، تمامی مقدسات اسلام را به تمسخر گرفته و در پایان مقاله اش هم اعلام کرده که همه این مطالب را آگاهانه و از روی عمد نوشته است و باز هم خواهد نوشت چیست؟

آیت الله فاضل لنکرانی، در پاسخ نوشته که فردی که چنین مقاله ای نوشته، اگر مسلمان زاده باشد، به دلیل ارتداد (برگشتن از دین اسلام) و اگر کافر باشد به دلیل توهین به پیامبر اسلام باید به قتل برسد و قتل او بر هرکسی که به وی دسترسی داشته باشد لازم است. بنابر فتوای این مرجع تقلید شیعه، مسئول نشریه ای که مقاله چنین نویسنده ای را چاپ کرده نیز همین حکم را دارد. بنابراین، نویسنده ای که آیت الله فاضل لنکرانی خواستار قتل آن ها شده بود، رافق تقی و سمیر صداقت اوغلو، سردبیر نشریه صنعت بودند.”

برخی دیگر از منابع: 

ـ جنگل شوکران، نامه ها و وصیت نامه ها، مهدی اصلانی و مسعود نقره کار، انتشارات آرش، پاریس.

 ـ مقدمه ای برکشتار دگراندیشان درایران، انتشارات فروغ، چاپ دوم

 ـ درباره ترور میکونوس در برلین ر . ک. به: سند افشاگرانه سازمان اطلاعات داخل آلمان در رابطه با دادگاه میکونوس در برلین پیرامون قتل صادق شرفکندی و همراهانش: گزارش گروه کار ایران، سازمان اطلاعات داخلی آلمان، در مورد فعالیت های سازمان های اطلاعاتی ایران (۱۹۹۴-۱۹۹۳)، انتشارات سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران. و نوشته ها و مصاحبه های پرویز دستمالچی

ـ درباره کشتار برلین، ایران تایمز، شماره۱۱۱۴، جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۷۱

ـ خنیاگر در خون، درشناخت و بزرگداشت فریدون فرخزاد، به کوشش میرزا آقا عسگری ( مانی)، چاپ دوم، شرکت کتاب، لس آنجلس.

ـ میرزا آقا عسگری (مانی)، به جرم دگراندیشی مجازات شدیم، سایت ادبیات و فرهنگ / سایت نویسا، ۲۹ بهمن۱۳۸۶.

ـ پرویز دستمالچی، ترور به نام خدا.

http://www.hambastegi-iran.org/spip.php?article3343

ـ علی اکبر هاشمی رفسنجانی و ترورهای خارج از کشور، سایت حقوق بشر در ایران

https://humanrightsiniran.org/1395/32616/

ـ  حمید شوکت، پرواز در ظلمت، زندگانی سیاسی شاپور بختیار، نشر بازتاب ( آلمان) ۲۰۱۴.

ـ اکبرگنجی، عالیجناب سرخپوش و عالیجنابان خاکستری، طرح نو، ۱۳۷۹.

ـ نشریه ایرانشهر، جمعه ۱۱ تیرماه سال ۱۳۶۱، دوره چهارم، شماره ۱۶(شماره پی در پی ۱۴۷).

ـ نشریه ایرانشهر، جمعه ۲۶ آذرماه ۱۳۶۱، دوره چهارم، شماره ۳۹ (شماره پی در پی ۱۷۰)

ـ ایران و پرونده‌های تروریسم دولتی، ر.ک به ویکی پدیای فارسی، دانشنامه آزاد.