Select Page

بسیاری از اهالی تورنتو از بیماری سلیاک آگاهی ندارند

بسیاری از اهالی تورنتو از بیماری سلیاک آگاهی ندارند

 شهروند- بیماری سلیاک (celiac) یک اختلال خودایمنی روده کوچک با زمینه ارثی است. در این بیماری گوارشی پرزهای روده آسیب دیده و در هنگام جذب برخی ویتامین ها و املاح اختلال ایجاد می گردد. بیماران مبتلا به سلیاک در هنگام مصرف پروتئین از دسته گلوتن که در برخی از غلات مانند گندم، جو وجود دارد دچار علایم عدم تحمل می‌شوند. نشانه های این بیماری عبارتند از اسهال، نفخ، کاهش وزن، ضعف عضلانی، احساس خستگی و رنگ پریدگی است. این بیماری باعث اختلال در جذب آهن، ویتامین B12 و ویتامین D می شود. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری علائم خاصی ندارند و بارداری یکی از عوامل ابتلای افراد به این بیماری است. آمار نشان می دهد که ۸۷ درصد از افرادی که این بیماری را دارند و در تورنتو زندگی می کنند از وجود آن آگاهی ندارند.

بسیاری از افراد در رژیم روزانه خود از مواد غذایی بدون گلوتن استفاده می کنند و شاید ناآگاهانه به سمتی هدایت شده اند که این دسته از مواد غذایی را در رژیم خود قرار داده اند. ممکن است دلیل انتخاب این دسته از مواد غذایی واکنش های بدن آنها به غذاهای دارای گلوتن بوده باشد و باید در این زمینه بسیار آگاهانه گام برداشت، زیرا این دسته از پروتئین ها برای بدن ضروری هستند. اگر به طور مدارم احساس خستگی و نفخ می کنید و همیشه احساس می کنید که حالتان خوب نیست شاید شما هم جزو افرادی باشید که به این بیماری مادرزادی دچار هستند ولی تشخیص داده نشده است.

About The Author

آزاده داودی

دارای ليسانس حسابداری از دانشگاه تهران و ليسانس ادبيات زبان انگليسی از دانشگاه علامه طباطبايی است. او اكنون در تورنتو همزمان در دو رشته ادبيات زبان انگليسی و مديريت منابع انسانی در دانشگاه يورك مشغول به تحصيل است.

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشخوان

Pin It on Pinterest

Share This