بی بی سی: خبرگزاری رویترز و فرانسه به نقل از منبعی در دولت آمریکا گزارش کرده‌اند که این دولت به دنبال به دست آوردن اطلاعاتی است که بتواند بر مبنای آنها اشخاص و نهادهای درگیر در سرکوب اعتراضات ایران را تحریم کند.

یک مقام عالیرتبه دولت دونالد ترامپ به شرط فاش نشدن هویتش به این دو خبرگزاری گفته است که چنان اطلاعاتی جمع‌آوری شده و برای به راه انداختن “ماشین تحریم” استفاده می‌شود. روز چهارشنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفت برای معترضان احترام زیادی قایل است و “در موقع مناسب” از آنها حمایت می‌کند.

در کمتر از یک هفته اعتراضاتی که در ده‌ها شهر ایران بر پا شده، بیشتر از ٢٠ نفر کشته و بیش از هزار نفر نیز بازداشت شده‌اند.

مقام دولت دونالد ترامپ به خبرگزاری فرانسه گفته است تحریم اشخاص و نهادهایی که در “نقض حقوق بشر، سانسور و جلوگیری از حق تجمع” دست دارند، محتاج اطلاعات است و اطلاعات زیادی هم وجود دارد که باید جمع‌آوری و طبقه‌بندی شود.

روز چهارشنبه آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل درباره کشته شدن معترضان ایرانی در حوادث اخیر اظهار تاسف کرد.

آقای گوترش در بیانیه‌ای گفت: “از خشونت‌های بیشتر باید پرهیز شود.”

روز چهارشنبه همچنین اعلام شد که ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، سفر خود به تهران را به تعویق می‌اندازد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه هم در مکالمه تلفنی با حسن روحانی، از شمار بالای قربانیان برخورد با اعتراض‌ها انتقاد کرده و از مقام‌های ایرانی خواسته است “خویشتنداری” به خرج دهند.