شش رنگ: المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در کره جنوبی آغاز شده است. تعداد بی‌سابقه ‌ای ورزشکار آشکارا ال‌جی‌بی‌تی و کوییر در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند(۱۳ نفر). در المپیک زمستانی که در سوچی برگزار شد، تنها ۷ ورزشکار آشکارا ال‌جی‌بی‌تی شرکت داشتند. این رقابت‌ها همچنین اولین بار است که مردان ورزشکار کوییر،‌ گی یا بایسکشوال را به خود می‌بیند.

علیرغم اینکه لااقل۹ زن اقلیت جنسی در این رقابت‌ها حضور دارند، پوشش رسانه‌ای بیشتر به ورزشکاران مرد همجنسگرا اختصاص داشته است.

البته در المپیک تابستانی ۲۰۱۶، ۵۶ ورزشکار آشکارا اقلیت جنسی شرکت داشتند.

در این مطلب می‌خواهیم زنان آشکارا اقلیت جنسی در رقابت‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ را معرفی کنیم.

شریل ماس (هلند، اسنوبورد)

Cheryl Maas – شریل اسنوبوردسوار و آشکارا لزبین است. او در سال ۲۰۱۴ از تصمیم کمیته المپیک زمستانی برای برگزاری رقابت‌ها در سوچی (روسیه) پس از تصویب قانون جدید همجنسگراستیز در روسیه، فعالانه انتقاد کرد. او در المپیک زمستانی سوچی شرکت کرد و با بالا بردن دستکش خود که تصاویر رنگین‌کمان بر آن بود،‌ در برابر دوربین‌ها حمایت خود را از جامعه ال‌جی‌بی‌تی و انتقاد خود را به قوانین ال‌جی‌بی‌تی‌ستیز روسیه نشان دارد.

ماس با یک اسنوبوردسوار سابق به نام استاین برون کیلداس اهل نروژ ازدواج کرده است و دو دختر به نام‌های لیلا و میلا دارد.

امیلیا آندرسون رامبولت (سوئد، آیس هاکی)

ــ Emilia Andersson Ramboldt  رامبولت در پست مدافع در تیم آیس هاکی سوئد بازی می‌کند. او در دو دوره المپیک زمستانی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ برای تیمش بازی کرده است. او در سال ۲۰۱۵ با همسرش آنا ازدواج کرد.

دانیلا ایراشکو-استولز (اتریش ـ پرش با اسکی)

ــDaniela Iraschko-Stolz  ایراشکو یکی از موفق‌ترین زنان ورزشکار جهان است. وی نزدیک به ۲۰ سال در پرش با اسکی رقابت کرده است. وی رکورد جهانی پرواز اسکی زنان را از سال ۲۰۰۳ در دست دارد. او همچنین مدال نقره را در سوچی از آن خود کرد.

ورزشکاران اتریشی به ندرت آشکارسازی می‌کنند. دانیلا پس از ازدواجش در سال ۲۰۱۳ گفت «من نمی‌خواهم خودم را پنهان کنم. اینکه دیگران چه فکری درباره من می‌کنند هرگز برایم مهم نبوده.»

با این شجاعت او به یکی از بهترین‌های جهان تبدیل شده است.

بِله بروکهاف (استرالیا، اسنوبورد)

ــ Belle Brockhoff بروکهاف در سال ۲۰۱۳ در آستانه المپیک زمستانی سوچی به عنوان لزبین آشکارسازی کرد. این اسنوبوردسوار استرالیایی فعالانه علیه قانون همجنسگراستیزانه دولت روسیه در همراهی با سایر ورزشکاران کوییر مخالفت خود را اعلام کرد:

«من می‌خواهم به آن کسی که هستم افتخار کنم، به تمام تلاش‌هایی که برای ورود به المپیک داشته‌ام افتخار کنم و مجبور نباشم با این قانون درگیر شوم.»

با وجود اینکه در چند ماه گذشته آسیب دیده است، یک رقیب جدی در پیونگ چانگ به شمار می‌رود.

سیمونا میلر (سوئیس، اسنوبرد)

Simona Meiler – سیمونا دو بار پیش از این سوئیس را در المپیک زمستانی نمایندگی کرده. او طرفدار آشکارسازی است، با این توضیح که زندگی آشکار به او کمک کرده است که به عنوان ورزشکار در رشته خود پیشرفت کند.

او می‌گوید ورزشکار باید آماده باشد تمام آنچه را دارد بدهد و با تمام وجودش ورزش را اجرا کند. به نظر من چنین حالتی تنها زمانی ممکن است که یک ورزشکار بتواند سکشوالیته خود را بپذیرد و بروز دهد.

 بریتنی بو (آمریکا، اسکیت سرعت)

Brittany Bowe  بریتنی بازیکن سابق بسکتبال دانشگاهی و قهرمان جهان در اسکیت اینلاین بوده است. او در المپیک سوچی در رشته اسکیت سرعت شرکت کرد اما نتوانست مدالی به دست بیاورد و حالا آمریکا را در المپیک زمستانی کره جنوبی نمایندگی می‌کند.

پارتنر بریتنی هم یک ورزشکار اسکیت سرعت به نام مانون کامینگا از کشور هلند است. او می‌گوید اینکه با زنی در رابطه است که عشق و اهداف و انگیزه مشترک دارد تجربه خوشایندی است. «رابطه از راه دور و زندگی در دو کشور متفاوت طبیعتا مشکل است اما هر دوی ما بر روی اهدافمان متمرکز هستیم.»

باربارا یزرشِک (استرالیا، اسکی کراس کانتری)

Barbara Jezeršek –  اسکی‌باز اسلوونیایی در حال حاضر در استرالیا زندگی می‌کند و این کشور را در المپیک زمستانی کره جنوبی نمایندگی می‌کند. یزرشک به عنوان لزبین آشکارسازی کرده و یکی از ورزشکاران آشکارا همجنسگرا در المپیک ۲۰۱۴ سوچی بود. این سومین تجربه شرکت در المپیک زمستانی برای اوست.

آیرین ووست (هلند، اسکی سرعت)

ــ Ireen Wüst آیرین ورزشکار محبوبی در هلند است و مدال های رنگارنگی از جمله چهار طلا پیش از کسب کرده است. او در ۱۹ سالگی جوان‌ترین قهرمان هلندی تاریخ المپیک در اسکی سرعت شد. آیرین بایسکشوال است و با لتیتا دو یونگ در رابطه است.

پارتنر او لتیتا یکی دیگر از ورزشکاران مطرح و هم‌رشته با او در هلند است و در جریان المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در کره جنوبی در کنار پارتنر خود حضور دارد و او را از جایگاه تماشاچیان تشویق می‌کند!

شارکا پانچوخووا (چک، اسنوبورد)

 ŠárkaPančochová – شارکا ورزشکار اهل چک، نزدیک به دو دهه است که در اسنوبورد فعالیت می‌کند. در المپیک ۲۰۱۴ سوچی کلاه ضربه‌گیر ایمنی شارکا شکست و او در نیمه‌نهایی نفر دهم شد. حالا در المپیک ۲۰۱۸ امید طلا دارد.

شارکا پیش از این در دو المپیک شرکت داشته و دو مدال نقره قهرمانی جهان و رقابت‌های ایکس به خود اختصاص داده.

شارکا در سال ۲۰۱۷ به عنوان لزبین آشکارسازی کرد.

 ۶rang.org