بی بی سی- امیرپایور: ده روز پیش وقتی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در کنفرانس امنیتی مونیخ پای تریبون می‌رفت تا از مواضع ایران دفاع کند، کمی آن طرف‌تر در فرودگاه مونیخ مسئولان دولت آلمان به آب و آتش می زدند تا از یک آبروریزی جلوگیری کنند.

رسانه‌های آلمانی گزارش کرده اند که در فرودگاه مونیخ هیچ یک از شرکتهای نفتی تامین کننده سوخت حاضر نشدند به هواپیمای حامل وزیر امور خارجه ایران بنزین بدهند؛ رسانه های آلمان می گویند دلیل این اقدام ترس از تحریمهای آمریکا بوده است.

مسئولین فرودگاه مونیخ به بی بی سی فارسی گفتند شرکتهایی که در این فرودگاه سوخت رسانی می کنند “بی‌پی، شل، توتال، انی و او‌ام‌وی” هستند.

ولی مقامات فرودگاه مونیخ می‌گویند نمی‌دانند دقیقا کدامشان از سوخت‌رسانی طفره رفته‌اند.

بی بی سی فارسی با همه این شرکتها تماس گرفته است. بی‌پی و شل گفتند نمی توانند در این باره صحبت کنند.

شرکت توتال فرانسه می‌گوید: “تاکید می‌کنیم شرکت توتال جزو شرکتهایی نبوده که درخواست سوخت رسانی دریافت کردند.”

شرکت او‌ام‌وی اتریش می گوید: “ما درخواستی از کنسولگری ایران برای سوخت رسانی دریافت کردیم. در مقابل از آنها فهرست مسافران و شماره حساب خواستیم ولی هیچ پاسخی دریافت نکردیم. برای همین، کاری انجام ندادیم.” تحریمهای نفتی و بانکی ایران دو سال پیش و در پی اجرای توافق هسته‌ای موسوم به برجام برداشته شد و مشخص نیست این شرکتهای نفتی به خاطر ترس از کدام تحریم از فروش بنزین به هواپیمای آقای ظریف خودداری کرده‌اند.

یک منبع در فرودگاه مونیخ که نخواست نامش فاش شود، به بی بی سی فارسی گفت: “ممکن است مشکل یکی از همراهان آقای ظریف بوده باشد، کسی که احتمالا هم در لیست تحریمها بوده و هم در فهرست پرواز.”

وزیرخارجه ایران از یک سفر رسمی در هند مستقیم به آلمان پرواز کرد و بعد از آن هم به مسکو رفت. گزارش شده آقای ظریف از یک هواپیمای دولتی برای این پروازها استفاده می‌کرده است.

علت این اتفاق هرچه باشد، شباهتهایش با سالهای تحریم زیاد است وقتی که کمتر فرودگاهی در اروپا به هواپیماهای ایران سوخت می‌فروخت.

حالا دو سال بعد از اجرایی شدن برجام، از یک طرف انتقال پول نفت ایران مشکل پیدا کرده و از طرف دیگر خرید سوخت هواپیمای آقای ظریف در یک فرودگاه اروپایی.

یکی از کسانی که خود در تدوین برجام نقش داشت اخیرا به اروپایی ها هشدار داد صبر ایران درباره ثمره اقتصادی توافق حدی دارد.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، اخیر در سخنانی در اندیشکده چتم هاوس، در لندن گفت: “نمی‌توانیم در برجامی بمانیم که سودی برایمان ندارد.”

درحالی که کمتر از دوماه به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، درباره سرنوشت برجام و باقی ماندن آمریکا در توافق باقی مانده، بعضی تحریمها در عمل برگشته بدون آنکه روی کاغذ برگشته باشد.