نیروهای امنیتی ایران یک خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار را باداشت کرده‌اند. رکسانا صابری یک ماه پیش بازداشت شده 

شهروند ۱۲۱۹ ـ ۵ مارچ ۲۰۰۹


 

نیروهای امنیتی ایران یک خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار را باداشت کرده‌اند. رکسانا صابری یک ماه پیش بازداشت شده، اما خبر این بازداشت روز یکشنبه اول مارچ توسط خانواده‌ی این خبرنگار در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.

براساس گزارش‌های منتشر شده، خانم رکسانا صابری از شش سال پیش در ایران حضور دارد و با مجوز دولت ایران به فعالیت گزارشگری مشغول بوده است. وی برای بی‌بی‌سی جهانی و رادیوی ملی آمریکا (ان پی آر) خبر تهیه می‌کرده است. خبرگزاری رویترز به نقل از رضا صابری، پدر رکسانا نوشته است، او در تاریخ ۳۱ ژانویه‌ در تهران دستگیر شده است.

برخی روزنامه‌‌نگاران و فعالان حقوق بشر می‌گویند، بازداشت رکسانا صابری شبیه آدم‌ربایی است. او یک ماه پیش بازداشت شده، بدون اینکه خبر بازداشت او اعلام شود و اتهام و محل بازداشت‌اش مشخص گردد. در اکثر موارد بازداشت‌های خودسرانه در ایران، نیروهای امنیتی به خانواده‌ها توصیه می‌کنند که در مورد بازداشت فرزندان خود اطلاع‌رسانی نکنند. به خانواده‌ی رکسانا نیز چنین توصیه‌ای شده بوده تا گویا به پرونده‌ی وی زودتر رسیدگی شود.

همچنین به خانواده‌ی رکسانا صابری گفته‌اند، او را هنگام خرید یک بطری شراب دستگیر کرده‌اند، اما سخنگوی وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه (۲مارس/ ۱۲ اسفند) ناگزیر شد اعتراف کند که خانم صابری به خاطر فعالیت خبرنگاری‌اش بازداشت شده است. حسن قشقاوی به خبرنگاران گفته است، رکسانا صابری اجازه‌ی فعالیت در ایران نداشته است.

ایران از نظر آزار و اذیت روزنامه‌نگاران و فعالان مطبوعاتی، یکی از کشورهای نمونه در جهان است. در یکی دو سال اخیر نیز، تحلیلگران نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران، از تهدیدهای تازه‌ای به نام "براندازی نرم" و "انقلاب مخملی" سخن می‌گویند که به نظر اکثر حقوقدانان و فعالان حقوق ‌بشر، بهانه‌ای برای سرکوب روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است، رکسانا صابری در حال تکمیل کتابی درباره‌ی ایران بوده و مایل بوده است پس از پایان آن به شهر زادگاهش‌ در ایالت داکوتای شمالی در آمریکا بازگردد.