رادیو فردا: فیلم «سه رخ» ساخته جعفر پناهی به طور مشترک با فیلم ایتالیایی «خوشحال مثل لازارو» از ایتالیا برنده جایزه بهترین فیلمنامه هفتادویکمین دوره جشنواره فیلم کن شد. مراسم اختتامیه این دوره جشنواره کن عصر شنبه ۲۹ اردیبهشت در سالن لومی‌یر این جشنواره با حضور عوامل برخی از فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه و داوران این رویداد معتبر برگزار شد.

در غیاب جعفر پناهی که به حکم مسئولان قضایی ایران اجازه خروج از کشور ندارد، فرزند او جایزه را دریافت کرد. سولماز پناهی هنگام دریافت جایزه پیامی از جانب پدرش قرائت کرد که در آن آقای پناهی از مدیران و داوران جشنواره کن تشکر کرده و با یادی از عباس کیارستمی از نبود او ابراز تاسف می‌کرد.

جلد شهروند ۱۷۰۰

«سه رخ»، فیلم جاده‌ای و روایت سفر جعفر پناهی و بهناز جعفری به یکی از روستاهای اطراف میانه برای پیدا کردن دختری است که با فرستادن ویدئویی از آنها کمک خواسته است. در این ویدئو دختر جوان با بازی مرضیه رضایی از مخالفت خانواده‌اش با تحصیل او در دانشگاه می‌گوید و ظاهراً خود را حلق‌آویز می‌کند. فیلم روایت تلاش پناهی و جعفری برای پیدا کردن این دختر و صحبت با خانواده و اطرافیان اوست.

گفتنی است بهناز جعفری بازیگر این فیلم به همراه سایر عوامل سازنده فیلم در جشنواره کن حضور داشتند. جایزه ی جعفر پناهی را مستانه مهاجر، تدوینگر و همسر پژمان بازغی در فرودگاه تهران در میان تشویق حاضران به او تقدیم کرد.

سولماز پناهی، دختر جعفر پناهی جایزه او را دریافت کرد

جایزه اصلی نخل طلای این دوره جشنواره کن به فیلم ژاپنی «دزدان خرده‌پا» ساخته هیروکازو کوره‌ادا رسید. این فیلم داستان گروهی است که در قالب یک خانواده دزدی می‌کنند. نمایش این فیلم در روزهای جشنواره کن با تحسین منتقدان مواجه شده بود.

جایزه بزرگ داوران به اسپایک لی برای فیلم ضدنژادپرستانه و انتقادی «بلکلنزمن» داده شد. فیلمی که انتقادهای شدیدی هم از دونالد ترامپ مطرح می‌کند.

جایزه ویژه هیات داوران هم به ندین لبکی فیلمساز زن لبنانی برای فیلم «کفرناحوم» داده شد.

این دوره جشنواره تحت تاثیر جنبش‌های اعتراضی اخیر درباره نابرابری‌های جنسیتی در سینما بود و تعدادی از سینماگران مختلف بویژه زنان در صحبت‌های‌شان به این موضوع اشاره کردند.

کیت بلانشت، بازیگر شناخته شده استرالیایی و برنده جایزه اسکار، ریاست هیات داوران این دوره جشنواره فیلم کن را برعهده داشت.

نخل طلای بهترین فیلم کوتاه هم به فیلم «همه این موجودات» ساخته چارلز ویلیامز از استرالیا رسید. در این بخش فیلم تاریکی از ایران هم حضور داشت. جایزه دوربین طلایی مربوط به بهترین فیلم اول به فیلم بلژیکی «دختر» ساخته لوکاس دونت تعلق گرفت.