رادیو فردا: سعید ملایی، ستاره جودوی ایران، که شکستش در مسابقات جهانی اخیر «شگفتی بزرگ مسابقات جهانی ۲۰۱۹» توصیف شده، در آلمان اعلام پناهندگی کرد.

ملایی در سه رویداد و هر بار با روشی متفاوت ناگزیر شده بود از رویارویی با رقیب اسرائیلی انصراف دهد.

از کم ‌انگیزگی «اجباری» آقای ملایی در دو دیدار آخرش، نمایندگان چندین کشور بهره بردند. حریف اسرائیلی طلا گرفت که اولین طلای جودوی مردان اسرائیل در تاریخ مسابقات جهانی است. نماینده بلژیک و رزمی‌کار جوان گرجستانی اولین مدال جهانی خود را به گردن آویختند و جودوکار کانادایی هم به‌رغم شکست مقابل ملایی، بر سکوی سوم ایستاد.

برای مسابقات جودوی قهرمانی مردان و زنان جهان به میزبانی ژاپن، از ایران فقط سعید ملایی به توکیو اعزام شده بود.

فدراسیون جهانی جودو با تأیید خبر پناهندگی سعید ملایی به کشور آلمان، از او اعلام حمایت کرده است. ماریوس وایزر، رئیس فدراسیون جهانی جودو، نیز اظهار امیدواری کرده است که «قهرمان ایرانی جهان در ۲۰۱۸، در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ زیر پرچم ورزشکاران پناهنده المپیک مسابقه بدهد.»

در مقابل روز شنبه باشگاه خبرنگاران جوان در خبری کوتاه ادعا کرد که رئیس فدراسیون جهانی جودو «در ماه‌های اخیر جودوکاران مخالف رژیم صهیونیستی را آشکارا تهدید می‌کرد.»

این باشگاه خبری زیر نظر صداوسیما همچنین مدعی شد که آقای وایزر «برای سعید ملایی بلیت هواپیمای آلمان را هم گرفت.»

پیش از این، در سال ۱۳۸۹ نیز سعید سرلک، عضو تیم ملی جودو، به آلمان پناهنده شده و گفته بود:«با وعده مسئولان فدراسیون، برای جلوگیری از محرومیت فدراسیون جودو، مصلحتی باختم تا دور بعد به نماینده اسرائیل برخورد نکنم… اما وقتی به ایران برگشتم همه قول‌های خانه و ماشین فراموش شد.»

جمهوری اسلامی اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و همواره از ورزشکاران نیز خواسته است که زیر بار مسابقه با اسرائیلی‌ها نروند، امری که تنها ناکامی و حذف از صحنه جهانی را برای آنها به ارمغان می‌آورد.