صدای امریکا: مقامات کرد در سوریه اعلام کردند که در پی حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه، بیش از ۲۷۵ هزار نفر آواره شده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۲۳ مهرماه به نقل از یک بیانیه از سوی مقامات کرد سوریه نوشت در پی حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه، بیش از ۲۷۵ هزار نفر آواره شده‌اند که بیش از ۷۰ هزار کودک در بین آواره‌گان وجود دارد.

پیش از این سازمان ملل متحد شمار آوارگان ناشی از حمله ترکیه به شمال سوریه را روز یکشنبه ۲۱ مهرماه ۱۳۰ هزار نفر اعلام کرده بود.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها  آغاز کرد. ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

در ادامه واکنش‌ کشورهای اروپایی به حمله ترکیه به سوریه، وزیر خارجه ایتالیا اعلام کرد که کشورش صادرات اسلحه به ترکیه را متوقف خواهد کرد.

به گزارش رویترز، لوئیجی دی‌مایو، وزیر خارجه ایتالیا روز سه‌شنبه ۲۳ مهرماه تایید کرد که پس از حمله نظامی ترکیه علیه کردها به مناطق شمالی سوریه، رم صادرات اسلحه به ترکیه را ممنوع خواهد کرد.

او که در پارلمان این کشور سخن می گفت، همچنین گفت که راه حل بحران سوریه باید دیپلماتیک باشد نه نظامی.

ایتالیا یکی از اصلی‌ترین فروشندگان اسلحه و مهمات به ترکیه است که همگام با تصمیم فرانسه و آلمان فروش اسلحه به ترکیه را به حال تعلیق در آورده است.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۲ مهرماه اعلام کرد محدودیت‌هایی روی فروش اسلحه به ترکیه اعمال می‌کند. این در حالی است که برخی از اعضا درخواست کرده بودند در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، فروش اسلحه به ترکیه ممنوع شود.

همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه از اعمال تحریم‌های سنگین بر ترکیه خبر داد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به تحریم شدن دو وزارتخانه و سه وزیر ترکیه، از این کشور خواست که فورا حملات خود را متوقف کند و به میز مذاکره بازگردد.

پمپئو دوشنبه شب ۲۲ مهر به وقت واشنگتن با صدور بیانیه ای ضمن اشاره به فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ برای تحت فشار قرار دادن دولت ترکیه برای توقف حملات به سوریه، تاکید کرد که پرزیدنت ترامپ به روشنی حمله ترکیه را موجب تضعیف کارزار علیه داعش، تحت خطر قرار گرفتن غیرنظامیان و تهدید امنیت کل منطقه دانسته است.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه تداوم عملیات نظامی ترکیه موجب تشدید بحران انسانی هولناک می‌شود، گفت که ترکیه برای پرهیز از تحریم های بیشتر ناشی از فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ، باید حمله به شمال شرق سوریه را متوقف کند و به گفت و گو درباره امنیت این منطقه روی بیاورد.

عصر دوشنبه همچنین مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا از گفت و گوی تلفنی پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری ترکیه خبر داد که طی آن پرزیدنت ترامپ خواستار توقف عملیات ترکیه شد.

استیو منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا نیز به خبرنگاران گفت که ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه وزرای دفاع، داخلی و انرژی ترکیه و همچنین وزارتخانه‌های آنها وضع کرده است.

روز دوشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است. پرزیدنت ترامپ افزود از همین امروز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با ترکیه را متوقف کرده و افزایش تعرفه‌ فولاد را هم باز می‌گرداند.

پرزیدنت ترامپ خبر داد: بر اساس دستور اجرایی، اجازه داده می‌شود مقامات فعلی و سابق دولت ترکیه و هرکسی که در اقدامات برهم زننده در شمال شرقی سوریه دخالت دارد، مورد تحریم قرار گیرند.

****

همچنین مرکز اطلاع رسانی نیروهای سوریه دمکراتیک طی بیانیه‌ای آمار جنگ و مقاومت طی ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد. در این بیانیه آمده است:

“ارتش اشغالگر ترک و تبهکارانش حملات هوایی و زمینی خود را علیه شمال و شرق سوریه ادامه می‌دهند و نیروهای ما از هر جهت به آنها پاسخ داده‌اند.

دیرک

 اشغالگران ترک و تبهکارانشان حملات خود به شهر و روستاها و بویژه روستای جارودیه ادامه را می‌دهند.

سریکانی

چهار روز است بدون توقف در سریکانی جنگی دشوار، توپباران و بمباران ادامه دارد. همچنین هواپیماهای بدون سرنشین در آسمان منطقه گشتزنی می‌کنند و حملات با هزاران تبهکار ادامه دارد.

 از ساعات ابتدایی صبح دیروز حملات اشغالگران شروع شده و تا شب دیرهنگام ادامه داشته است. مبارزان ما قهرمانانه پاسخ آنها را دادند و ضربات سنگینی به آنها وارد کردند.

همچنین در روستای مناجیر تبهکاران ترک و تروریستهای وابسته‌شان شب هنگام به روستا حمله کردند، جنگ سختی درگرفت. هم زمان جنگنده‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین به بمباران پرداختند اما مبارزان ما ضربه‌ی سنگینی به آنها وارد کردند. تاکنون از تعداد کشته‌ها خبری بدست نیامده است.

همچنین از سمت آلیایه دشمنان با بیشتر از ۱۰۰ زره پوش و تانک و خودروهای جنگی حمله‌ای را آغاز کردند. جنگنده‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین هم زمان به بمباران منطقه پرداختند. نیروهای ما نیز پاسخ این حملات را داده و درگیری ایجاد شد. در این درگیریها ۲۰ خودروی نظامی کاملا در هم شکست و یک زره پوش نیز به دست مبارزان افتاد.

 در این درگیریها همچنین ۶۰ تبهکار کشته و ۴۰ تبهکار دیگر زخمی شدند. همچنین ۱٨ مبارز ما قهرمانانه شهید شدند و ۷ مبارز نیز زخمی گشتند. در نهایت این حمله خنثی شد.

عامودا

روستاهای اراده و ابراهیمیه توپ باران شدند و در نتیجه‌ی آن ۴ غیرنظامی مجروح شدند.

گریسپی

تبهکاران تلاش کردند از سمت عین عیسی پیشروی کنند، اما نیروهای ما به مقابله با آنها پرداختند. بمباران توسط جنگنده‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین ادامه یافت.

نیروهای ما دهها زره‌پوش اشغالگران را در هم شکستند. از تعداد کشته و زخمیهای دشمن خبری در دست نیست.”