صدای امریکا: پرزیدنت ترامپ پس از اعلام خبر توافق برقراری آتش‌بس در شمال سوریه ضمن اعلام خبر رضایت همه طرف‌های درگیر از توافق حاصله، این توافق را خبری خوب برای تمدن بشر خواند.

وی گفت: «راهی که ما رفتیم غیرمتعارف بود؛ ولی چیزی بود که خیلی‌ها ۱۵ سال دنبال آن بودند و به آن نمی‌رسیدند.» او افزود: «آمریکا، ترکیه و کُردها از این نتیجه راضی هستند و این خبری خوب برای تمدن بشر است.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، عصر پنجشنبه ۲۵ مهر ماه و پس از رسیدن به پایگاه «فورت ورث» در تگزاس به خبرنگاران گفت: «من از همه تشکر می‌کنم … ولی اگر ما این روند غیرمتعارف و در عین حال با جدیت را انجام نمی‌دادیم، به جایی نمی‌رسیدیم.»

پرزیدنت ترامپ با ابراز خرسندی از سرعت دستیابی به نتیجه، گفت:‌ «یادتان باشد اگر می‌گذاشتیم [اقدام نظامی ترکیه] ادامه پیدا کند، خیلی‌‌ها قربانی می‌شدند. ولی ما بسیار سریع آن را جمع کردیم و جان خیلی‌ها نجات پیدا کرد.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت:‌ وقتی من شروع کردم همه دیدند چقدر اوضاع بد است؛ اما در نهایت همه چیز به توافق رسید. کردها حتی سه روز پیش هم توافق نمی کردند. ترکیه هم همین طور، ولی الان فهمیدند. این وضعیتی است که همه راضی هستند. من هم راضی هستم. ما می‌توانیم نیروهای‌مان را به خانه برگردانیم.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، بعد از مذاکره با رئیس جمهوری ترکیه خبر داد که این کشور با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در شمال سوریه موافقت کرده است.

آقای پنس که یک هیئت بلندپایه آمریکا را در آنکارا رهبری می‌کند، غروب پنجشنبه ۲۵ مهر در یک کنفرانس خبری گفت که تحت رهبری توانمندانه پرزیدنت ترامپ و همکاری رهبران دو کشور (ایالات متحده و ترکیه) به توافق رسیده‌اند که ترکیه عملیات چشمه صلح را متوقف کند تا نیروهای کرد ظرف ۱۲۰ ساعت از منطقه خارج شوند.