زندان فشافویه «امکانات لازم» برای «این تعداد بازداشتی‌» را ندارد

صدای امریکا: در حالی گزارش‌های غیررسمی حاکی از آمار بالای بازداشت شدگان در اعتراضات اخیر در ایران است، که رئیس شورای اسلامی شهرستان ری نیز نسبت به وضعیت زندان مرکزی تهران معروف به زندان فشافویه و تعداد بالای بازداشتی‌ها در این زندان هشدار داده است.

حسن خلیل آبادی، رئیس شورای اسلامی شهرستان ری روز دوشنبه ۴ آذر ماه گفت که زندان فشافویه «امکانات لازم» را ندارد و استقرار «این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است.»

در پی اعتراضات اخیر، جمهوری اسلامی اقدام به بازداشت گسترده در شهرهای مختلف کرده است هر چند آمار دقیقی از تعداد بازداشت شدگان در دست نیست. تنها برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه آمار بازداشت شدگان را بیش از هزار نفر اعلام کرده بودند.

هشدار رئیس شورای اسلامی شهرستان ری درباره وضعیت زندان فشافویه در شرایطی است که وضعیت نابسامان زندان‌ها و بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی بارها رسانه ای شده و انتقادهای بین المللی را در پی داشته است.

ماجرای بازداشتگاه کهریزک در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ که در این بازداشتگاه دست کم سه تن از بازداشت شدگان کشته شدند و شمار بیشتری مورد شکنجه قرار گرفتند. همچنین مرگ مشکوک سینا قنبری، بازداشتی اعتراضات دی ماه ۹۶ در قرنطینه زندان اوین یکی دیگر از این نمونه هاست. در اعتراضات دی ماه فعالان حقوق بشری نسبت به تکرار یک «کهریزک دوم» هشدار داده بودند.

اما پیش از این بارها گزارش‌هایی از وضعیت نامناسب زندان فشافویه نیز منتشر شده است. رسول هویدا فیزیوتراپیست و درویش زندانی سال گذشته با انتشار یک فایل صوتی از مرگ و میر زندانیان محبوس در فشافویه به دلیل وضعیت بد بهداشتی و درمانی غیراستاندارد خبر داده بود.

علیرضا شیرمحمدی زندانی سیاسی که خردادماه امسال در زندان فشافویه به قتل رسید، هم در نامه مشترک خود با برزان محمدی یکی دیگر زندانیان سیاسی، نوشته بود که امکانات بدیهی و ابتدایی در زندان فشافویه وجود ندارد و زندانیان بسیاری «به خاطر نبود این امکانات اولیه جان خود را از دست داده‌اند.»

با این حال محمدجواد منتظری دادستان کل ایران در اظهارات اخیرش مدعی شده است که «همه این دستگیرشدگان» در اعتراضات اخیر ایران «از وضعیت زندان و نگهداری‌ خود اعلام رضایت کرده‌اند.» موضوعی که با شرح وضعیت زندان فشافویه از سوی زندانیان و حتی رئیس شورای شهرستان ری همخوانی ندارد.