خبرگزاری هرانا – حسن صادقی و فاطمه مثنی زوج محبوس در زندان‌های رجایی شهر کرج و اوین تهران هستند که هر یک به ۱۵ سال حبس محکوم شده‌اند. این زوج زندانی نزدیک به یک سال است که از ملاقات با یکدیگر محروم شده‌اند. گفته می‌شود ممنوع الملاقاتی آنها به دستور امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی در زندان اوین صورت گرفته است. آقای صادقی با وجود شرایط نامساعد جسمی از اعزام های درمانی نیز محروم شده است. محرومیت این دو زندانی سیاسی از ملاقات در حالی است که در قانون پیش‌بینی‌هایی برای ملاقات بین اعضای زندانی خانواده‌ها شده است، حتی اگر آنها در زندان های جداگانه تحمل حبس کنند.

حسن صادقی و فاطمه مثنی زوج محبوس

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسن صادقی و فاطمه مثنی زوج محبوس در زندان‌های رجایی شهر کرج و اوین تهران از فروردین ماه امسال با یکدیگر ملاقات نداشته اند.

فاطمه مثنی و حسن صادقی از بهمن ماه سال گذشته تنها ۳ ملاقات با یکدیگر داشته اند. از جمله، ملاقات های ماهانه موسوم به “بین زندان، که طی آنها مردان اعضای خانواده که در زندان‌های سطح تهران و البرز نگهداری می‌شوند به زندان‌هایی چون اوین برای دیدار با بستگان دربند خود منتقل می‌شوند.

به علاوه آقای صادقی به دلیل تحمل شکنجه‌های اعمال شده در دوره‌های مختلف بازداشت و متاثر از شرایط بد زندان به بیماری‌های بسیاری از جمله آب سیاه چشم، شکستگی هر دو پاشنه پا، عفونت دستگاه گوارشی و زخم شدید معده مبتلا شده است. با این حال به دستور امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، به بهانه عدم پذیرش دستور وی، مبنی بر انتقال با دستبند و پابند از درمان و اعزام او به مراکز درمانی جلوگیری می‌شود.

در آبان ماه امسال، هرانا در گزارشی از محرومیت این دو زندانی از ملاقات به بهانه مخالفت آقای صادقی با پوشیدن لباس زندان و انتقال با دستبند و پابند خبر داده بود.

اواخر سال گذشته حسن صادقی، علاوه بر همسر از ملاقات با خانواده خود نیز محروم شده بود. دستور ممنوع‌الملاقاتی حسن صادقی توسط رئیس سابق زندان رجایی شهر، غلامرضا ضیایی و دادیار ناظر زندانیان سیاسی، امین وزیری صادر شده بود با این حال هیچگاه دلیل مشخصی بابت این موضوع ارائه نشد.

این زوج در تاریخ ۹ بهمن ماه سال ۹۱ در پی برگزاری مراسم ترحیم برای پدر آقای صادقی که از مخالفان حکومت جمهوری اسلامی ایران بود، به صورت خانوادگی به همراه دو فرزند خود بازداشت شدند و همزمان در منزلشان نیز پلمب شد. دختر آنها پس از گذشت سه روز و پسرشان نیز که زیر سن قانونی بود پس از حدود یک ماه و نیم بازداشت و بازجویی از زندان آزاد شدند.

آقای صادقی و خانم مثنی پس از گذشت یک سال بازداشت و بازجویی که حدود ۵ ماه از آن در سلول های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین گذشت با قرار وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه از زندان آزاد شدند.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده برای هر یک از این زندانیان حکم ۱۵ سال حبس تعزیری و مصادره اموال شامل (شش دانگ مغازه و منزل) صادر کرد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تایید شد.

فاطمه مثنی در تاریخ ۸ مهرماه ۱۳۹۴ جهت اجرای حکم در منزل بازداشت شد و همسرش حسن صادقی نیز در تاریخ ۱۸ بهمن ماه همان سال زمانی که برای ملاقات با همسر خود به سالن ملاقات زندان اوین رفته بود، بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

درخواست اعاده دادرسی این دو زندانی در آبان ماه ۹۷ برای دومین بار در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی نیازی رد شد.

در اسفند ماه ۹۷ محل کسب این زوج زندانی سیاسی توسط ستاد اجرای فرمان امام مصادره شد. این درحالی است که محل کسب مذکور تنها منبع درآمد این زوج زندانی و فرزندانشان که تحت سرپرستی مادر ۸۸ ساله و بیمار خانم مثنی هستند بوده است.

حسن صادقی که پیشتر نیز در سال ۶۰ بازداشت و پس از ۶ سال از زندان آزاد شده بود در زمان بازداشت به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و شدت ضربات به حدی بوده که قسمتی از سر دچار فرورفتگی و بروز مشکلات جسمی شده است.