صدای امریکا: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در جریان گزارش سالانه خود در کنگره آمریکا به کشته شدن قاسم سلیمانی از سوی نیروهای آمریکایی اشاره کرد و او را «بی‌رحم‌ترین قصاب رژیم» ایران خواند.

در این سخنرانی که سه شنبه شب ۱۵ بهمن به وقت واشنگتن (بامداد چهارشنبه ۱۶ بهمن به وقت تهران) انجام شد، پرزیدنت ترامپ به پسری که پدرش را در جریان بمب‌های کنار جاده‌ای در عراق از دست داد، اشاره کرد و گفت:کریستوفر هیک در دومین ماموریت خود به عراق در سال ۲۰۰۸ نامه‌ای به فرزند یک ساله خود – گِیج – نوشت و گفت: من بار دیگر در کنار تو خواهم بود، یادت می‌دهم چطور دوچرخه سواری کنی و چطور خانه شنی بسازی و در رقابت‌های ورزشی شرکت کنی و زمانی خودت هم صاحب فرزندان خودت شوی. دوستت دارم و از مادرت مراقبت کن.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: در روز عید پاک سال ۲۰۰۸، کریس در بیرون از بغداد در حال ماموریت بود که زره‌پوش آن‌ها با بمب‌های کنار جاده‌ای هدف قرار گرفت و او کشته شد. پسرش گیج الان ۱۳ ساله است و در کنار ما است.

پرزیدنت ترامپ ادامه داد:‌ تروریستی که مسئول کشته شدن کریس هیک است،‌ نامش قاسم سلیمانی است که بمب‌های کنار جاده‌ای مرگبار را تامین می‌کرد. سلیمانی بی‌رحم‌ترین قصاب‌ رژیم ایران بود و هیولایی بود که هزاران نیروی آمریکایی را در عراق کشته یا زخمی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: سلیمانی به عنوان یکی از بزرگترین تروریست‌های جهان طراح مرگ تعداد زیادی از مردان زنان و کودکان بود. او در ماه دسامبر حمله به نیروهای آمریکایی در عراق را مدیریت کرده و مشغول طراحی فعال برای حمله‌های دیگری بود. به همین دلیل ماه پیش به دستور من،‌ ایالات متحده یک حمله دقیق نظامی کرد که سلیمانی را کشت و دوران ترور خصمانه او را برای همیشه از بین برد.

پرزیدنت ترامپ افزود: پیام ما به تروریست‌ها واضح است: از عدالت آمریکایی راه گریز ندارید. اگر به شهروندان ما حمله کنید، جان خود را گرو گذاشته‌اید.

اشاره به اعتراضات مردم ایران

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش به اعتراضات مردم در ایران اشاره کرد و گفت: در ماه‌های گذشته ما شاهد ایرانیان سرافرازی بودیم که صدای خود را در برابر حاکمان سرکوبگر بلند کرده‌اند. رژیم ایران باید دنبال کردن سلاح اتمی را رها کند، گسترش ترور، مرگ و نابودی را متوقف کند و برای زندگی بهتر مردم خودش شروع به کار کند.

وی افزود: به خاطر تحریم‌های قدرتمند ما، اقتصاد ایران در وضعیت خیلی بدی است. ما می‌توانیم کمک کنیم تا در زمانی خیلی کوتاه این وضعیت بهتر شود.

پرزیدنت ترامپ در ادامه خطاب به رهبران جمهوری اسلامی گفت: آن‌ها شاید یا غرور بیش از حد دارند یا مرتکب حماقت می‌شوند ولی تصمیم با آن‌ها است و ما حاضر به کمک هستیم. ما این جا هستیم. بگذارید ببینیم چه راهی اختیار می‌کنند. این کاملا در اختیار آن‌ها است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: ما همین طور که در حال دفاع از زندگی آمریکایی‌ها هستیم، ما مشغول پایان دادن به جنگ‌های آمریکا در خاورمیانه هستیم.

حضور خوان گوایدو در کنگره آمریکا

پرزیدنت ترامپ در بخشی از سخنرانی خود به سیاست ایالات متحده در آمریکا ادامه گفت: ما برای آزادی در نیمکره خود تلاش می‌کنیم. برای همین سیاست ناقص دولت قبلی در مورد کوبا را لغو کردیم. ما امید آزادی مردم کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا را حمایت می‌کنیم و ائتلافی در مخالفت با دیکتاتور سوسیالیست ونزوئلا راه انداخته‌ایم.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به محل حضور مهمانان در کنگره گفت: امروز عصر و در کنار ما، خوان گوایدو، رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا در میان ما است. آقای رئیس جمهوری لطفا این پیام را به مردم ونزوئلا منتقل کن که تمامی مردم آمریکا همراه با مردم ونزوئلا برای رسیدن به آزادی هستند.

سیاست مهاجرتی

پرزیدنت ترامپ به مرز جنوبی آمریکا با مکزیک اشاره کرد و گفت: مرز جنوبی ما امن‌تر شده و همین حالا که حرف می‌زنم، دیواری بزرگ در حال ساخته شدن است. ما حدود ۱۰۰ مایل دیوار را ساخته‌ایم. سال آینده به ۵۰۰ مایل می‌رسیم.

موفقیت اقتصادی دولت

پرزیدنت ترامپ با اشاره به بهبود شرایط اقتصادی آمریکا گفت: از وقتی که به این مقام آمدم، وضعیت کار را در دستور کار قرار دادم، قوانین دست‌ و پاگیر را کنار گذاشتم و اقتصاد را آزاد کردم. روش ما حفظ اقتصاد آمریکایی و نیروی کار آمریکا است. ما در حال پیشرفت با مثبت‌اندیشی هستیم و تمامی شهروندان در کشورها وضعیت خوبی دارند.