صدای امریکا: وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی خود، هشتم مارس روز جهانی زن را به تمامی پرسنل و زنان شاغل در این وزارتخانه تبریک گفت. در این پیام عکسی از یک زن افتخارآفرین ارتش آمریکا که ایرانی‌تبار است، منتشر شد.

به نوشته توئیتر وزارت دفاع آمریکا، اعضای این وزارتخانه در این روز، قدرت، مقاومت و استقامت زنان عضو نیروهای مسلح و سایر مشاغل غیرنظامی وابسته را جشن می‌گیرند، چرا که آنها با شکستن موانع، تاریخ‌ساز شده‌اند و مسیر را برای نسل آینده زنان در نیروهای مسلح ایالات متحده هموار کرده‌اند.

این پیام نوشتاری، همراه با تصویر سه زن افتخار آفرین ارتش آمریکا منتشر شد. یکی از این زنان یاسمین مقبلی، نخستین فضانورد آمریکایی ایرانی‌تبار ناسا است که پس از سپری کردن موفقیت آمیز دوره های دوساله سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا «ناسا» به عضویت رسمی این سازمان پذیرفته شده است.

یاسمین مقبلی و برادرش کاوه در آلمان متولد و در نیویورک بزرگ شده اند. والدین آنها که دانشجویان رشته معماری بودند، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را ترک کردند.

او در پانزده سالگی در یک اردوی پیشرفته فضایی شرکت کرد تا شاید روزی به آرزوی خود، یعنی رسیدن به ستاره‌ها، جامه عمل بپوشاند.

یاسمین مقبلی دانش آموخته رشته مهندسی هوا-فضا از دانشگاه «اِم آی تی»است و مدرک کارشناسی ارشد خود در همین رشته را از مدرسه عالی نیروی دریایی آمریکا دریافت کرده است.

هرچند که والدین یاسمین در ابتدا از علاقه او به خلبانی و خبر پیوستنش به ارتش به دلیل تبار خاورمیانه‌ ای دخترشان نگران شدند، ولی به تصمیمش احترام گذاشتند.

خانم مقبلی چهار سال پس از حمله تروریستی یازدهم سپتامبر به سپاه تفنگداران نیروی دریایی آمریکا پیوست و به عنوان خلبان جنگی در مأموریت های مختلفی از جمله در افغانستان شرکت داشت.

او پس از تکمیل دوره های سخت و فشرده سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، نقش مهمی در مأموریت‌های فضایی این سازمان خواهد داشت؛ مأموریت‌هایی که ممکن است شامل سفر به کره ماه یا مریخ باشد.