بخش انگلیسی صدای آمریکا – «سرویس مخفی ایالات متحده» نسبت به کلاهبرداری‌های مرتبط با ویروس کرونا، به آمریکایی‌ها هشدار داده و گفته است «هر رویداد خبری عمده ای می تواند به فرصتی برای گروه ها یا افرادی با نیات بدخواهانه تبدیل شود.»


الکس آزار، وزیر بهداشت آمریکا

در بیانیه سرویس مخفی ایالات متحده که روز دوشنبه انتشار یافت ذکر شده است که مجرمان سوءاستفاده از ترس مردم در مورد شیوع ویروس کرونا را با به بازی گرفتن احساسات آنها آغاز کرده اند.

به گفته این سازمان دولتی، در یکی از این موارد، قربانیان یک ایمیل را – که به ظاهر از یک سازمان بهداشتی فرستاده شده بود و حاوی اطلاعات مهمی درباره این ویروس بود – دریافت می‌کنند. اما به محض باز کردن پیوست ایمیل، از آنها خواسته می‌شود اطلاعات ایمیل خود را وارد کنند و پس از آن است که داده‌های آنها به سرقت رفته، یا بدافزاری بر روی کامپیوترشان نصب می‌شود.

بنا بر این گزارش، در دیگر کلاهبرداری ها از طریق رسانه های اجتماعی افراد به کمک مالی به خیریه‌های جعلی مرتبط با ویروس کرونا واداشته شده ‌اند. در موارد دیگر با استفاده از تبلیغات، کاربران را به خرید تجهیزات پزشکی و بهداشتی ترغیب کرده ‌اند؛ تجهیزاتی که هرگز برای خریدار فرستاده نمی‌شوند.