شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران احکام محکومیت ده شهروند در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی به بیش از ۱۰۰ سال زندان را تایید کرد که ۵۳ سال از آن قابل اجرا است.

بر اساس این گزارش دریافتی رادیو فردا، ساسان نیک‌نفس، مریم سامقانی، علیرضا حاتمی، علی‌اصغر حسنی‌راد، همایون پرهیزکار، علی مطلبی، امیر پورنگ سرمدی طهرانی، عطاالله رضایی، سعیده قربانعلی و یاسین جمالی کسرینه از سوی دادگاه انقلاب در مجموع به ۱۰۰ سال و ۴ ماه زندان محکوم شده‌اند.

احکام زندان این افراد آذر ۹۸ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی صادر شد و شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب احکام زندان این افراد را تایید کرده است.

در رای دادگاه از «اجماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری» به عنوان اتهامات این فعالان سیاسی و مدنی ذکر شده است.

این افراد که در شهرهای تهران، گرگان، قم، تنکابن و … بازداشت شده‌اند، همچنین به حمایت از نظام پادشاهی متهم شده بودند.

این ده فعال سیاسی به دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور نیز محکوم شده‌اند.

در حال حاضر به جز علی‌اصغر حسنی‌راد که در بند ۴ زندان اوین به سر می‌برد، بقیه افراد با تامین وثیقه به طور موقت از زندان آزاد شده‌اند.

بر اساس احکام صادره، علی اصغر حسنی‌راد در چهار اتهام جداگانه به ۱۶ سال و ۷ ماه زندان محکوم شده است که طبق قانون مجازات اسلامی بالاترین میزان مجازات یعنی ۷ سال و نیم حبس آن قابل اجراست. همایون پرهیزکار نیز همین میزان حکم زندان دریافت کرده است.

قاضی دادگاه تجدیدنظر همچنین یاسین جمالی و علیرضا حاتمی را به ۱۴ سال و هفت ماه محکوم کرده که هر کدام باید بالاترین میزان مجازات یعنی ۵ و نیم سال زندان را تحمل کنند.

مریم سامقانی و علی مطلبی نیز به ۵ سال حبس محکوم شده است. ساسان نیک‌نفس، عطاالله رضایی، امیر پورنگ سرمدی طهرانی، هر کدام به هشت سال زندان محکوم شده‌اند که ۵ سال از این میزان حکم قابل اجرا است.

آخرین حکم صادر شده مربوط به سعیده قربانی است که به ۳ سال زندان محکوم شده است و ۲ و نیم سال از این حکم قابل اجرا است.

رادیو فردا