مطالبات کارگران چیست؟

کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه که از تاریخ ۲۶ خرداد ماه اعتراضات کارگری خود را آغاز کرده‌اند، برای بیست وچهارمین روز متوالی دست به اعتصاب زده‌اند.

براساس گزارش‌های ویدئویی که صدای آمریکا منتشر کرده و همچنین اعلام کانال تلگرامی سندیکای کارگران هفت تپه، روز چهارشنبه ۱۸ تیر بار دیگر شهر شوش در استان خوزستان شاهد اعتراضات گسترده این کارگران برای رسیدن به مطالبات کارگری خود و پس گرفتن این کارخانه از بخش خصوصی بود. این معترضان همچنین خواستار بازگشت کارگران اخراج شده، از جمله اسماعیل بخشی و محمد خنیفر، به کار شده‌اند.

در این گزارش آمده است که این اعتصاب‌ تا رسیدن به مطالبات کارگران هفت‌تپه ادامه خواهد داشت. لازم به ذکر است که کارگران هفت‌تپه بارها برای رسیدن به حقوق و خواسته‌هایشان دست به تجمعات اعتراضی زده‌اند.

آبان ماه ۹۷ بود که این کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه خود به مدت ۲۱ روز دست به اعتصاب زدند. کارگران معترض کارخانه نیشکر هفت‌تپه معتقد بودند که کارفرمای بخش خصوصی توان مدیریت کارخانه را ندارد و شورای کارگری می تواند بهتر از کارفرما مجتمع نیشکر هفت تپه را اداره کند.

همچنین مقامات جمهوری اسلامی در این سال‌ها با اعتراضات صنفی از جمله اعتراضات کارگران هفت تپه برخوردهای امنیتی داشته‌ و برخی از  کارگران معترض و اعضای سندیکای کارگران هفت تپه از جمله علی نجاتی، فعال کارگری، را به زندان‌های طولانی مدت محکوم کرده‌اند.

ادامه صدور احکام زندان برای فعالان کارگری؛ یک عضو سندیکای کارگران هفت تپه به پنج سال زندان محکوم شد

علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران هفت تپه و کارگر بازنشسته، از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال زندان محکوم شد.

این اعتراضات در شرایطی تا کنون ادامه دارد که در حال حاضر امید اسدبیگی، مدیرعامل سابق نیشکرهفت تپه، متهم ردیف اول یک پرونده اخلال در نظام ارزی و پولی است که در کیفرخواست او عنوان اتهامی سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارزهای دولتی به چشم می‌خورد.

در حالی که ایران با بحران اقتصادی روبرو است و اعتراضات کارگری نیز ادامه دارد، سخنگوی وزارت خارجه ایران چندی پیش اعلام کرد که جمهوری اسلامی «به همکاری‌های اقتصادی خود» با سوریه ادامه خواهد داد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نیز یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی دولت خود را برگرداندن مردم سوریه به روال عادی زندگی اعلام کرده بود. 

صدای امریکا