عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت جسمی زرتشت احمدی راغب، مدافع حقوق بشر زندانی در ایران، که دستکم ۶۴ روز از آغاز اعتصاب غذای او می‌گذرد، ابراز نگرانی کرد و از مقامات ایران خواست او را فورا آزاد کنند.

زرتشت احمدی راغب

سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه ۲۷ خرداد با انتشار این بیانیه اعلام کرد که آقای احمدی راغب، طی این مدت «دچار کاهش وزن، ضعف جسمانی شدید، افت فشار خون، کم سویی چشم، و خونریزی معده» شده و چندین باز از هوش رفته است. بنا بر این گزارش مسئولان زندان چندین بار او را در پی وخامت حال جسمی «به بهداری زندان تهران بزرگ منتقل کرده‌اند، اما هربار بعد از چند ساعت او را به بند بازگردانده‌اند.»

این فعال سیاسی از تاریخ ۳۰ خرداد ماه در اعتراض به بازداشت ناعادلانه و انتقال به زندان تهران بزرگ جهت تحمل دوران محکومیت خود اقدام به اعتصاب غذا کرده و وضع جسمانی‌اش رو به وخامت رفته است.

این نهاد حقوق بشری با انتشار این بیانیه،‌ تاکید کرد که «مقامات ایرانی باید او را بی‌درنگ و بدون قید و شرط آزاد کنند» و تضمین دهند که او تا زمان آزادی، به خدمات درمانی مناسبی دسترسی خواهد داشت.

زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی زندانی در ایران، اردیبهشت ماه سال ۹۶ توسط دادگاه انقلاب شهریار به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۹ ماه زندان محکوم شد. او روز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه در پی حضور در شعبه ۴ واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار به طور ناگهانی و غیرمنتظره بازداشت شد و جهت تحمل دوران محکومیت خود‌ به زندان تهران بزرگ منتقل گردید.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، مقامات قضایی جمهوری اسلامی در روند قضایی منتهی به صدور این حکم «اصول حاکم بر دادرسی عادلانه را نقض کرده‌اند.» بنا بر این گزارش، اساس اتهام عنوان شده برای این فعال مدنی، فعالیت‌های مدنی مسالمت‌آمیز او در دفاع از حقوق بشر از جمله نوشتن و امضای بیانیه در دفاع از زندانیان عقیدتی و سیاسی و نشر مطالب انتقادی در فضای مجازی عنوان شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

صدای امریکا