اقدامات آفریقای جنوبی برای اطمینان یافتن از امنیت سفیر آمریکا در آن کشور

میوا اسکات، سخنگوی آژانس امنیت کشور آفریقای جنوبی، روز دوشنبه ۱۴ شهریور پس از انتشار گزارش‌هایی در مورد برنامه‌ریزی رژیم ایران برای ترور لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی، بیانیه‌ای را در این رابطه ‌صادر کرد. 

لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی

اسکات در این بیانیه گفت: «این آژانس با تمامی شرکای مرتبط در داخل و خارج از کشور در ارتباط است تا اطمینان یابد که به سفیر ایالات متحده، از جمله هر مقام رسمی دیپلماتیک دیگری در داخل مرزهای کشورمان، هیچ گزندی نمی‌رسد.»

وی تاکید کرد: «این آژانس از توجه فزاینده عمومی به این موضوع آگاه است و می‌خواهد همه شهروندان آفریقای جنوبی و طرف‌های ذی ‌نفع اطمینان پیدا کنند که توجه لازم به این موضوع مبذول شده است.»

اسکات گفت: «خانم آیاندا دلودلو، وزیر امنیت کشور، می‌گوید، آفریقای جنوبی وظیفه دارد امنیت حداکثری تمامی مقامات دیپلماتیک را که در حال انجام وظایف دولت متبوع خود در کشور ما هستند، تامین کند. لازم به یادآوری است که ذات این ادعاها و خطر موجود به ما اجازه نمی‌هد هیچ‌گونه اطلاعات دقیق و به روز شده‌ای در مورد تحقیقات‌مان ارائه دهیم.»

وی افزود: «همه گزارش‌ها در این مورد به مقامات مرتبط از جمله رئیس جمهوری، وزیر روابط و همکاری بین‌المللی، و مقامات مرتبط در دولت ایالات متحده داده می‌شود.»

چند منبع خبری ایالات متحده از جمله فاکس‌نیوز، پولیتیکو، واشنگتن اگزمینر، و دیگران طی روزهای یکشنبه ودوشنبه، به نقل از منابع ناشناس ایالات متحده گزارش دادند که ایران به تلافی حمله پهپادی‌ آمریکا در اوائل سال‌ جاری میلادی، که به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس منتهی شد، در حال آماده شدن براى ترور لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی است.

یک منبع اطلاعاتی به فاکس نیوز گفت جامعه اطلاعاتی ایالات متحده تهدید علیه سفیر مارکس را جدی گرفته و نقشه‌های ایران را از نزدیک  رصد می‌کند.

پولیتیکو اعلام کرد مارکس از تهدیدها علیه او آگاه شده است. گزارش می‌شود سفارت ایران در آفریقای جنوبی نیز در این نقشه مشارکت داشته است.

به گزارش تایمز اسرائیل، مارکس متولد و بزرگ شده آفریقای جنوبی است و مدیر عامل اجرایی یک شرکت موفق تجاری بود. او که در هنگام تولد لانا بنکس نام گرفت، در پورت الیزابت بزرگ شد و خانواده‌اش از اعضای برجسته جامعه یهودیان آن شهر بودند.

صدای امریکا