ایالات متحده دو مقام ارشد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را به دلیل دست داشتن در ربودن باب لوینسون، تحریم کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۴ آذر با صدور بیانیه‌ای گفت: برای ۱۳ سال، رژیم ایران از هرگونه ارایه اطلاعات در مورد رابرت (باب) لوینسون، خودداری کرده است. مقامات ارشد ایران اجازه ربودن و دستگیری لوینسون را دادند و بعد کارزاری برای گسترش اطلاعات نادرست و منحرف کردن نقش رژیم در این اقدامات به راه انداختند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: امروز ایالات متحده محمد باصری و احمد خزائی، دو مقام ارشد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی که در ربودن باب لوینسون در جزیره کیش در نهم مارس سال ۲۰۰۷ نقش داشتند را تحریم می‌کند. آنها به عنوان نیروی اطلاعاتی در ربودن،‌ دستگیری و به احتمال زیاد مرگ باب لوینسون نقش داشته‌اند. 

همزمان،‌ سخنگوی کاخ سفید هم با صدور بیانیه‌ای گفت که تحریم امروز این دو مقام وزارت اطلاعات ایران اقدامی در جهت پاسخگو نگه داشتن رژیم ایران و کسانی است که در ربودن رابرت لوینسون دست داشته‌اند.

رابرت (باب) لوینسون، از مأموران سابق اداره مبارزه با مواد مخدر پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، اسفند ماه ۱۳۸۵ در جزیره کیش ایران ناپدید شد

خانواده باب لوینسون که سال‌ها برای آزادی او تلاش کرده بودند، سرانجام روز چهارشنبه ششم فروردین در پیامی در فیسبوک از درگذشت او در بازداشت جمهوری اسلامی خبر دادند

صدای امریکا