عارف محمدی

مبارز  The Fighter

کارگردان: دیوید راسل

فیلمنامه: اسکات سیلور، پاول تاماسی، اریک جانسون بر اساس یک داستان واقعی

تدوین: پاملا مارتین

موسیقی: مایکل بروک

مدیر فیلمبرداری:  هویت ون هویتما

بازیگران: مارک والبرگ، کریستین بیل، امی آدامز، ملیسا لیو…..

محصول: آمریکا،   ۲۰۱۰

خلاصه  داستان:

میکی وارد، آمریکایی ایرلندی الاصل پس از چند شکست پی در پی در مسابقات مشت زنی محلی  رینگ بوکس را رها کرد و به عنوان کارگر در یک  شرکت راه سازی  به کار مشغول است. دیکی اکلوند ، برادر بزرگتر و ناتنی او که قبلا قهرمان بوکس و از افتخارات شهر لاول در ماساچوست است، معتاد به کوکایین و کراک شده و مدتهاست که از مسابقات دور افتاده است. دیکی با روحیه بالا و اعتماد به نفس قوی خود به همراه مادرش که مدیر برنامه های هر دو فرزندش است میکی را تشویق می کنند که بار دیگر مسابقات را از سر بگیرد. اصرار خانواده و آشنایی با دختری به نام شارلین و تشویق های او باعث می شود تا میکی با اراده ای مصمم خود را برای مسابقات بوکس آماده کند. او در اولین مسابقه با یک بدشانسی مواجه می شود و حریف اصلی اش به خاطر بیماری در مسابقه حاضر نشده و با یک مشت زن سنگین وزن تر از خودش روبرو می شود و شکستی که از او می خورد او را بسیار دلسرد می کند. زندانی شدن دیکی به خاطر یک عمل غیر قانونی و مشکلاتی که بین شارلین و خانواده میکی به وجود می آید او را وادار می کند تا در برابر مادر و خانواده اش بایستد….

***

 مبارز از فیلم های خوب سال ۲۰۱۰ و از امیدهای کسب جوایز برای گلدن گلوب و اسکار ۲۰۱۱ است. در تعدادی از ترجمه های نام فیلم به فارسی، از مشت زن استفاده شده که به خاطر موضوع فیلم مناسبت هم دارد، اما من مبارز را به خاطر مفهوم پربار آن در ارتباط با شخصیت اصلی فیلم مناسب تر می دانم. قهرمان اصلی فیلم فقط در رینگ بوکس مبارز نیست او باید در زندگی واقعی خود نیز با خیلی از ناملایمات، موانع اجتماعی، خانوادگی و عاطفی مبارزه کند. مبارز بر اساس داستان زندگی واقعی میکی وارد ملقب به ایرلندی قهرمان مشت زنی دهه هشتاد آمریکا است. اما قبل از نوشتن درباره فیلم، شناخت دو شخصیت اصلی فیلم یعنی دیکی اکلوند و میکی وارد برای تماشا و خواندن مطالبی درباره فیلم مفید خواهد بود.

 دیکی  اکلوند

ریچارد اکلوند معروف به دیکی متولد ۱۹۵۷ شهر لاول (ماساچوست) قهرمان سابق میان وزن مشت زنی نیوانگلند است که به “افتخار شهر لاول” معروف است. مهمترین مسابقه او با شوگر ری لئونارد دیگر قهرمان مشهور بوکس در سال ۱۹۷۸ بوده که به  همین خاطر محبوبیت خاصی در بین مردم شهر لاول پیدا کرد. فعالیت های ورزشی او از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۵ طول کشید و در سال ۱۹۸۵ به خاطر اعتیاد به مواد مخدر و به خصوص کراک پایان یافت. از آن به بعد به طور تمام وقت به عنوان مربی  تمرینات برادر ناتنی و کوچکترش میکی وارد را به عهده گرفت.

میکی وارد

متولد ۱۹۶۵ لاول (ماساچوست) و قهرمان اسبق مشت زنی در رشته میان وزن است که به خاطر سه مسابقه ای که با آرتور گتی قهرمان نامدار مشت زنی آمریکا داشته معروفیت زیادی پیدا کرد. او سه بار موفق به کسب دستکش طلایی مسابقات نیوانگلند شد و در سال ۱۹۹۰ به دلیل چند شکست پی در پی مسابقات را کنار گذاشت. پس از آن به عنوان کارگر راه سازی به کار مشغول شد تا بتواند هزینه عمل جراحی دست راستش را تامین کند. پس از اینکه برادر ناتنی اش دیکی از زندان آزاد شد او را متقاعد کرد تا دوباره به دنیای بوکس برگردد. بازگشت او با ۹ پیروزی پی در پی بسیار موفقیت آمیز بود. مسابقات او با تریلوژی مبارزه با رقیب قدرتمندش آرتور گتی و راهی شدن هر دو مبارز به بیمارستان به پایان رسید. میکی وارد در حال حاضر و در سن ۴۵ سالگی به عنوان راننده کامیون  در بوستون به کار مشغول است.

مبارز اگرچه قرار است داستان زندگی یک قهرمان مشت زنی باشد، اما فقط روی زندگی یک نفر تمرکز ندارد. فیلم روایت آدم های طبقه کارگر در آمریکا و خانواده ای از هم پاشیده است که برای بقا به هر دری می زنند. شخصیت های اصلی (میکی، دیکی، شارلین، لئو) همه به یک اندازه در روند داستان تاثیرگذار هستند. فیلم با صحنه هایی از مصاحبه ویکی اکلوند در جریان ساخت مستندی از طرف تلویزیون اچ.بی.او آغاز می شود. ویکی می پندارد که این مستند قرار است از او یک قهرمان بسازد. پس ازآنکه به خاطر یک عمل خلاف به همدستی دوست دختر و چند تن از دوستان کراکی اش به زندان می افتد، به هنگام نمایش فیلم مستند از تلویزیون داخل بند زندان با خوشحالی و غرور در کنار زندانیان به تماشای فیلم می نشیند ولی پس از دقایقی با حس تحقیر و آبروریزی به ادامه پخش مستند اعتراض می کند و آن را باعث شرمساری خانواده و به خصوص پسر کوچکش می داند.

این مستند اثرات ناخوشایندی بر حیثیت خانواده در شهر گذاشته  است. شارلین دوست دختر میکی که تمام آدم های محله را خوب می شناسد و  با خانواده از هم پاشیده میکی  نیز آشنایی دارد به او توصیه می کند تا ارتباط با دیکی را به عنوان مربی اش پایان دهد و خودش از این پس در تمرینات به میکی کمک کند.

میکی در بحران شدیدی قرار می گیرد. از سویی مادر سلطه گرش که همیشه توجه اصلی اش به دیکی بوده و او را نادیده می گرفته اصرار دارد که به عنوان مدیر مسابقات او باقی بماند و از سوی دیگرشارلین که عشق و دلگرمی اوست و زحمات زیادی برای او کشیده تا او را برای غلبه بر مشکلات قویتر سازد با نفرت خانواده میکی روبرو شده و نمی خواهد که با خانواده او در ارتباط باشد و معتقد است که میکی باید  مدیریت برنامه هایش را به او بسپارد. یکی از سکانس های جذاب فیلم نیز درست زمانی است که مادر غرغرو و سلطه گر میکی به همراه دخترانشان برای تصفیه حساب به خانه میکی هجوم می برند و در یک مشاجره و کتک کاری بین مادر و دخترها از یک سو و شارلین از سوی دیگر، با جانبداری میکی از شارلین مواجه شده و مادر گریه کنان به همراه دخترهایش میکی را ترک می کند.

مبارز با تم پیروزی اراده و مبارزات یک مشتزن یادآور فیلم های خاطره انگیزی چون: مرثیه برای یک سنگین وزن (رالف نلسون، ۱۹۶۲)، قهرمان (فرانکو زفیره لی، ۱۹۷۹)، گاو خشمگین(مارتین اسکورسیسی،۱۹۸۰)، محمد علی(مایکل من ، ۲۰۰۱)، عزیز میلیون دلاری(کلینت ایستوود، ۲۰۰۴)  و پرفروش ترین آنها سری فیلم های راکی است. فیلم هایی که گاهی این سئوال را  برای من مطرح می کنند که به راستی برای زندگی کردن چقدر باید مشت خورد؟ اما مبارز آنجا که به زندگی این طبقه کارگری نزدیک می شود بسیار واقع گرایانه و ملموس و موفق تر از زمانی ست که به مبارزات مشت زنی می پردازد. چرا که در جنبه دومی چه از لحاظ ساختار و چه پرداخت، شیوه خلاقانه تری نسبت به فیلم های نامبرده به کار نبرده است ولی در به تصویر کشیدن روابط  آدم های داستان و زندگی از هم پاشیده و متزلزل آنها با مهارت عمل کرده است. طوری که بیننده با تک تک این شخصیت ها ارتباط می گیرد و موقعیت آنها را درک می کند. همه این عوامل باعث شده تا مبارز به یک فیلم کلیشه ای راکی وار از زندگی یک بوکسور تبدیل نشود.

 درباره بازیگران فیلم

هرچهار بازیگر اصلی این فیلم در نقش خود با مهارت ظاهر شده اند، اما اگر بخواهیم ترتیبی برای آنها قائل شویم ابتدا باید از کریستین بیل آغاز کرد که برای بازی در نقش یک معتاد به کراک حدود ۱۴کیلو وزن کم کرد و چهره متفاوتی از نقش های قبلی اش در فیلم هایی چون قطارسه و ده دقیقه به یوما و بت من ارائه داد.

مارک والبرگ که با بازی در فیلم مرحوم ساخته مارتین اسکورسیسی کاندیدای بهترین بازیگر نقش مکمل در سال ۲۰۰۶ شد در آرزوی بازی در این نقش از چهار سال پیش رینگ بوکسی خصوصی در خانه اش درست کرده و به تمرین مشغول بوده است. او در نقش میکی وارد با چهره ای سرد و روحیه ای متزلزل عالی ظاهر شده است.

امی آدامز در نقش شارلین با ارائه چهره ای از یک دختر مصمم و دوست داشتنی و ملیسا لیو در نقش آلیس مادری سلطه گر و خودخواه با قدرت ظاهر شدند و هر چهار بازیگر در بخش مربوط به خودشان جزو امیدهای کسب جوایز برای بهترین بازیگران اصلی و مکمل هستند.

توضیحات:

ـ در بیوگرافی میکی وارد به جای میان وزن از کلمه انگلیسی welter weight  استفاده شده که در مسابقات مشت زنی و برخی مسابقات رزمی این رده وزنی کمی سنگین تر از سبک وزن و کمی سبک تر از میان وزن است و من در این مطلب از میان وزن استفاده کردم.

ـ زندگینامه میکی وارد به نام “صاعقه ایرلندی: زندگی و دوران پر مشقت میکی وارد” نوشته باب هالوران به چاپ رسیده است.

* عارف محمدی فارغ التحصیل ادبیات فارسی و سینما از ایران و مددکاری اجتماعی از کالج جورج براون در کانادا است . به عنوان منقد فیلم با رسانه های ایرانی چون شهروند و رادیو زمانه همکاری داشته و مدت ده سال است که برنامه تلویزیونی فیلم و سینما را تهیه و اجرا می کند. مستندسازی از دیگر فعالیت های او در زمینه سینماست.

Arefcinema@yahoo.com

www.newwaveartistic.com