رسانه‌های حامی دولت، بازدید ناتمام مهدی کروبی از نمایشگاه مطبوعات را به کارزاری جدی علیه او مبدل کرده و از بیرون رانده شدن وی گفته‌اند.  


شهروند ۱۲۵۳  پنجشنبه ۲۹ اکتبر ۲۰۰۹

 

 رسانه‌های حامی دولت، بازدید ناتمام مهدی کروبی از نمایشگاه مطبوعات را به کارزاری جدی علیه او مبدل کرده و از بیرون رانده شدن وی گفته‌اند. خبرگزاری فارس، تصویری از پرتاب کفش به کروبی منتشر کرده که کسی شاهد آن نبوده است.

مهدی کروبی حوالی ساعت ۱۵ روز جمعه به صورتی اعلام نشده، وارد  نمایشگاه مطبوعات شد. این بازدید نامنتظر، به صف‌آرایی موافقان و مخالفان دولت، تبادل شعار و تشنجی کوتاه‌مدت انجامید.

به مهدی کروبی در نمایشگاه مطبوعات حمله شد

بنا بر خبرها، فضای نمایشگاه مطبوعات امسال به دلیل مسائل انتخابات، حساس‌تر از گذشته است و بحث‌های داغی پیرامون انتخابات، رسانه‌ها، اعتراض‌های مردمی یا بازداشت‌ها در آن جریان دارد. به نقل از شاهدان عینی، ورود اعلام نشده‌ی کروبی به نمایشگاه، با استقبال هواداران جنبش سبز و طنین شعار در حمایت از کروبی و موسوی همراه شد.

یک شاهد عینی که مایل به اعلام نام خود نبود، به دویچه‌وله گفت:«شعارهای ضد دولتی با رسیدن آقای کروبی به مقابل غرفه‌ی خبرگزاری فارس تندتر شد و مردم شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند. اینجا بود که تعداد معدودی از هواداران دولت جلو آمدند و درگیری لفظی  و تنش بین موافقان و مخالفان دولت شروع شد. طرفداران دولت خطاب به هواداران جنبش سبز و آقای کروبی، شعار مرگ بر منافق سر دادند.»

به گفته‌ی این شاهد عینی، آقای کروبی با بالا گرفتن شعارهای موافق و مخالف، تصمیم به ترک نمایشگاه گرفت، اما معلوم نشد که چگونه گروهی  ده پانزده نفری توانستند به آسانی به وی دسترسی پیدا کنند. خشونت این افراد، به افتادن عمامه‌ی آقای کروبی و خراشیده شدن پیشانی او منجر شد.

سایت "پارلمان نیوز" گزارش شخصی مهدی کروبی از این واقعه را منتشر کرده است. مهدی کروبی در این نوشته، تاکید کرده که با افزایش شعارها و برای جلوگیری از تشنج، صلاح را در ترک نمایشگاه دیده است: «متولیان امر وقتی از نیت من مطلع شدند، مسیر خاصی را برای بیرون رفتن من در نظر گرفتند که امکان همراهی مردم وجود نداشت. پس از چندی در حالی که اطراف من خالی شده بود، تعدادی که حضورشان کاملا برنامه‌ریزی شده بود، به صورت ناگهانی اطراف من قرار گرفتند و شعارهایی را آغاز کردند که رویه‌ی همیشگی آنهاست. تعدادی هم شروع بهجو نمایشگاه مطبوعات به تشنج کشیده شد پرتاب اشیای مختلف از جمله بروشورهای نمایشگاه کردند.»

به گفته‌ی شهود عینی،  کل زمان حضور آقای کروبی در نمایشگاه یک ربع ساعت بود و ازدحام و تنش ایجاد شده،  به آسیب دیدن چند غرفه از جمله غرفه‌ی نشریه‌ی اعتماد منجر شده است.

خبرگزاری فارس بلافاصله پس از این ماجرا، خبر داد که کروبی توسط مردم از نمایشگاه بیرون رانده شده است.  فارس از پرتاب لنگه کفش به سمت کروبی نیز خبر داد و عکسی را هم از لحظه‌ی اصابت کفش به وی منتشر کرد. 

 

 این در حالی است که هیچیک از افراد حاضر در کنار آقای کروبی، شاهد چنین واقعه ‌ای نبوده‌اند. فارس از شلیک تیر هوایی توسط یکی از محافظان آقای کروبی نیز گزارش داده و این اقدام را نکوهش کرده است. اما صدای این تیر هم به گوش هیچیک از حاضران در نمایشگاه نرسیده است.

یک منبع موثق به دویچه‌وله گفت: «بسیاری از حاضران در نمایشگاه وقتی از اخبار دروغ خبرگزاری فارس مطلع شدند، به غرفه‌ی آن رفته و به کارکنان آن به شدت اعتراض کردند. مردم می‌گفتند انگار خواسته‌اند جریان پرتاب کفش به آقای صفار هرندی در دانشگاه تهران را به این وسیله تلافی کنند.»

این شاهد عینی افزود که فضای بحث و التهاب در نمایشگاه، تا دو سه ساعت پس از خروج آقای کروبی ادامه داشت و اتفاق پیش‌آمده و خبر دروغ "فارس" باعث شد که بحث دروغگویی و انتخابات دوباره در غرفه‌ها و در میان جمعیت بالا بگیرد.