آخرین یکشنبه ماه سپتامبر، هر ساله “روز جهانی قلب” نام دارد. در حقیقت تفاوتی ندارد که من و شما شاعرانه مسلک، قلب را مرکز احساسات بدانیم و یا به آن به چشم یک تلمبه گوشتی نگاه کنیم. چرا که در نگاه مشترک همه ما، زندگی در این اسم نهفته است.

به شعارهای گوناگون روز جهانی قلب در سال های اخیر نگاهی می اندازم. شعارهایی چون” آیا عوامل خطر بیماری های قلبی خود را می شناسید؟”، “چقدر قلب خود را سالم و جوان نگه داشته اید؟” و یا “سلامت قلب در محیط کار”. به نظر می رسد چنین جملاتی مایلند مردم را تشویق کنند تا به عادات خوبی که منجر به زندگی طولانی تر و قلب سالمتر می شود فکر کنند.

اما آیا باید به عضوی که وزنش از یک قوطی نوشابه کمتر و روزی ۱۰۰ هزار بار می تپد تنها یک روز فکر کرد؟ من و شما البته به همراه قلبمان تقریبا ۶۰ درصد از زمانی که بیدار هستیم را در محل کار می گذرانیم و به دلیل مشغله فراوان، توجهی به خودمان نداریم. خیلی از ما کارکنان بی تحرکی هستیم که از سیگار هم بدمان نمی آید، معمولا غذای مناسبی نمی خوریم و گاه به بهانه رژیم و کاهش وزن و یا گرفتاری های کاری ساعت های متوالی با گرسنگی، سیستم طبیعی بدنمان را بر هم می زنیم، گاه دچار استرس می شویم و گاه از همکاران می رنجیم. در واقع ما هر روز بارها و بارها به قلب خود با ناآگاهی، فشارهای گوناگون وارد می آوریم و خود را در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار می دهیم. از نگاهی دیگر در شعار فوق بر نقش کارفرمایان بر سلامت قلب کارکنان نیز تاکید می شود. کارفرمایان باید این نکته را در نظر داشته باشند که میزان بهره وری سازمان آن ها منوط به سلامت کارمندان است. بنابراین هر چقدر برای سلامت کارکنان خود هزینه کنند، در جهت افزایش بهره وری و توانایی سازمان خود فعالیت کرده اند.

در هر حال امروزه با افزایش طول عمر، بیماریهای سخت نیز افزایش یافته و این طبیعی است. اگر در سالهای اخیر نیاز به داشتن بیمه بیماریهای سخت، بیشتر به چشم می خورد به دلیل افزایش نیاز و مطالبه پول بوده است. متاسفانه، در سراسر دنیا یکی از مهمترین و اصلی ترین آمار مرگ را می توان به سکته قلبی نسبت داد و پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۰ بیش از نیمی از مرگ ها در کشورهای در حال توسعه ناشی از بیماری های قلبی خواهد بود.

مانند همیشه یادآور این هستیم که با بیمه می توان در صورت عدم آسودگی جسم، به آسودگی خاطر رسید. فراموش نکنیم که در زمان سلامتی می توان فقط از شانس اخذ بیمه بیماری های سخت در این خصوص برخوردار شد. با داشتن این بیمه می توانیم در صورت ابتلا به سکته قلبی، سکته مغزی، سرطان و مواردی دیگر از بیماریهای سخت، که تا به امروز تا سقف ۳۱ مورد بیماری از سوی شرکتهای بیمه تحت پوشش قرار گرفته است خود را برای طول دوره بیماری و مداوا از جهت مالی محافظت کنیم. در روز جهانی قلب، آرزومندیم که در گوشه قلب همه ما انسانیت، گذشت و محبت، خانه کوچکی داشته باشد. خانه ای به وسعت و ارزش نفسی که در این دم فرو می رود.

 

 *محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی انجمن Advocis  به شماره ثبت: ۲۰۶۵۸۱۷ مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

www.insufin.ca

www.youtube.com/ sherkatbime