روی هم رفته باید گفت ما انسانهایی نسبت به خود بی اهمیتیم. حداقل این خاصیت اکثر ما ایرانی هاست. حتی برای من نویسنده نیز این سوال پیش می آید که چقدر به سلامتی خود پرداخته ام؟ من و شما به طور معمول باید در خود دردی غیر عادی حس کنیم تا به درمان آن بپردازیم. در مورد دندان نیز همین گونه است. در برخی موارد می شنویم که افراد، بیمه دندانپزشکی شان را هرگز استفاده نکردند و در نتیجه این بیمه را غیر قابل استفاده می دانند. یکی از علتها می تواند این باشد که ما منتظر درد دندان مانده و یاد نگرفته و یا فرصتی نداشته ایم که هر ۶ ماه یکبار برا ی تمیز کردن و بررسی وضعیت دندان به پزشک مراجعه کنیم.

اگر فرصت خواندن مقاله امروز ما را دارید لطفا به لثه خود با دقت نگاه کنید. لثه، مخاط پوشاننده دهان در نواحی دندان می باشد. لثه سالم کاملا بر روی استخوان چسبیده است. گاه ممکن است روی دندانتان لایه ای احساس کنید که با کشیدن ناخن بر روی آن زیر ناخن جمع شده و به راحتی با مسواک زدن پاک می شود. این لایه که بیرنگ و چسبنده است و از تجمع میکربهای دهان تشکیل می شود پلاک میکربی است. حال اگر این پلاک هر روز و یا در مراحل اولیه از سطح دندان پاک نشود املاح موجود در بزاق و مواد غذایی بر آن رسوب نموده و منجر به ایجاد جرم دندان که لایه ای سخت است می گردد. این جرم تنها با عمل جرم گیری توسط دندانپزشک برداشته می شود. در این حالت شما چند واکنش نشان می دهید، یکی اینکه باید فرصتی پیدا کنید و آن را به زمان دیگری موکول کنید. دیگر اینکه آن را جدی نمی گیرید، چرا که فکر می کنید موارد مهمتری در پیش رو دارید و ازهمه مهمتر از هزینه های دندانپزشکی وحشت دارید. بهتر است بدانید برای تعدیل هزینه ها بیمه ای در خصوص دندانپزشکی، دارو و فیزیوتراپی وجود دارد که می تواند به راحتی نگرانی در این خصوص را از بین ببرد. ما می توانیم با بیمه ای مناسب، مرتب وضعیت دندان و لثه مان را چک کرده و قبل از بزرگ شدن هر مشکلی آن را حل نماییم. این بیمه با وضعیت و توان مالی هر شخص، متغیر می باشد پس بی شک می توان بیمه ای با توجه به تنوع موجود ، انتخاب کرد که جوابگوی نیازهایمان باشد. طبق بررسی و آمار به دست آمده به دلیل عدم توضیحات کامل و پلان مناسب، عده ای از دارندگان بیمه در این خصوص به مشکلاتی برخورد می کنند. بیمه دندانپزشکی با توجه به طیف وسیع پوشش می تواند موجب جلوگیری از هزینه های سنگین در این زمینه شود. بعضی به اشتباه تصور می کنند بیمه دندان تنها هزینه های سرسام آور دندانپزشکی را پوشش می دهد، درصورتی که با بیمه ای ساده می توانیم ضمن جلوگیری از بیماری های دندان، از بیمه ای ساده می توانیم ضمن جلوگیری از بیماری های دندان، از پرداخت هزینه های بالا در این خصوص جلوگیری کنیم. بد نیست بدانیم افراد بسیاری به همین دلیل، هیچگاه هزینه های سنگین نداشته و حتی نیاز به پوشش بالا هم ندارند. همانطور که همه می دانیم پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

لطفا جهت جلوگیری از هر گونه سوء تفاهم، قبل از مراجعه به دندانپزشکی به پوشش بیمه خود توجه کنید و در نظر داشته باشید بیمه شما چه مواردی را تحت پوشش قرار می دهد. بیمه های متنوع دندان، با تنوع پوشش و مبلغ پرداختی حق بیمه می تواند شما را از روبرو شدن با هزینه های ناگهانی دندانپزشکی یاری دهد. آیا می دانید در لبخند زیبای شما، سلامت و زیبایی دندانتان، اولین نقطه مورد توجه مخاطب شماست؟

*محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی انجمن Advocis به شماره ثبت: ۲۰۶۵۸۱۷ مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

www.insufin.ca

www.youtube.com/ sherkatbime