منتشر شد

 کتاب جدید بهروز شیدا، زنبور مست آن‌جا است، مجموعه­ی ده جستار و ترجمه­ی ده شعر از شاعر لهستانی، آدام زاگایوسکی، با صفحه­آرایی و طرح روی جلدِ جهانگیر سروری،  توسط نشر باران در سوئد منتشر شد.

جستارهای این کتاب عبارتند از: پرسش‌ها باقی است: پاسخ به هفت پرسش؛ تصویر روشن­فکران در دوازده رمان، سحر پرستوهای جوان: نگاهی کوتاه به پانزده ترانه­ی جنبش این دوران در آینه­ی دو ترانه­ی دوران مشروطیت و سه ترانه­ی دوران انقلاب اسلامی، دست‌های خویش را بنگریم: حاشیه­ای سخت کوتاه بر کتاب از سحرخیزانِ منصور خاکسار، صدای متن ها را دریابیم: نگاهی کوتاه به تناقض صدای نویسنده و صدای متن در مجموعه شعرِ و چند نقطه­ی دیگر، منظومه­ی از سحرخیزان، وصیت­نامه­ی منصور خاکسار، زنبور مست آن­جا است: چند پرسش در گذر از رمانِ داستان مادری که دختر پسرش شد، نوشته­ی قلی خیاط، فصل‌ها از فاصله‌ی متن‌ها می‌آیند: گفت­وگوی رمان بهار ۶۳ و رمان زمستان ۶۲ از منظر بینامتنی، از قاره­های وجود تا اضلاع اثر: بازنویسی­ی بخش­هایی از یک گفت­وگو و ده جستارِ بهروز شیدا، در زمین از بهشت گفت وگوها است: پنج خوانش مینی­مالیستی و ترجمه­ی دو شعر کوتاه، یک بار دیگر می‌پرسد نقال: تابلوهای خشونت جسمانی در ده رمان و اشاره­ای به دو رمان دیگر، ببینیم: گفتاری برای فیلمی خیالی؛ تکه­هایی به هم پیوسته از متن و حاشیه­ی جام جهانی­ی ۲۰۱۰.

ترجمه‌ی ده شعر از آدام زاگایوسکی که برای اولین بار در کتاب زنبور مست آن­جا است، چاپ می­شوند، از منتخبی از اشعار او، آنتن ها در باران، برگزیده شده­اند. هر شعر به مثابه پیش گفتار یکی از ده جستار چاپ شده است؛ با این تصور که آن شعر با آن جستار در گفت­وگو است؛ با این تصور که آن شعر شاید آن جستار را در ابهام محض منعکس، تکمیل، تأیید، مکرر یا پیچیده می کند؛ نوعی رابطه­ی بینامتنی.

بهروز شیدا، پژوهشگر و منتقد ادبی، ساکن سوئد است. زنبور مست آن­جا است، شانزدهمین کتاب او است. نشر باران پیش از این از بهروز شیدا منتشر کرده است: در سوک آبی­­ی آب­ها (جستارهای ادبی)، از تلخی­ی فراق تا تقدس تکلیف (نگاهی به تأثیر عناصر فرهنگ ایرانی بر چهارده رمان پس از انقلاب)، گم­شده در فاصله­ی دو اندوه (مجموعه جستارها)، کابوس بلند تیز دندان (ویراستاری­ی خاطرات زندان)، تراژدی­های ناتمام در قاب قدرت (خوانش­ها و پژوهش­ها)، پنجره­ای به بیشه­ی اشاره (یافته­ها و نگاه­ها)، مخمل سرخ رویا (یک برگ از هزاران)، می­نویسم توقف به فرمان نشانه­ها (از هردری سخنی)، هفت دات کام (یک وبلاگِ فرضی).

برای تهیه­ی کتاب زنبور مست آن­جا است با یکی از دو شماره تلفن زیر تماس بگیرید:

۰۰۱- ۹۰۵-۷۷۰-۷۹۶۵

۰۰۱- ۴۱۶-۸۱۶-۲۷۱۵