تغذیه و بهداشت خانواده

 تستوسترون یا هورمون مردانه که در تولید و سلامتی بافت های عضلات بدن نقش دارد، اگر به درستی به بدن نرسد و یا به عبارت دیگر در بدن ساخته نشود، در مردان سبب کاهش وزن بدن، عدم تمایل جنسی، از دست دادن موی سر، پوکی استخوان ها و در زنان عوارضی مانند گر گرفتن، حساس بودن، عدم تمایل جنسی، بی خوابی و بدخوابی، از دست دادن وزن بدن، کاهش تراکم استخوان ها و بروز بیماری پوکی استخوان می گردد.

در زیر به بعضی از غذاهایی که نقشی در ترشح بیشتر این هورمون در بدن دارند اشاره می شود:

ـ صدف دریایی که حاوی مقدار زیادی پروتئین با کیفیت بالاست و در ضمن دارای مقدار قابل توجهی منیزیوم و روی می باشد که رویهم رفته در ترشح این هورمون موثر می باشند.

ـ گوشت کم چربی به دلیل داشتن آهن، منیزیوم، پروتئین، روی و چربی در تولید هورمون تستوسترون مفید است و در ساختن بافت ماهیچه ای نقش دارد. برای تولید و ترشح این هورمون مقداری چربی اشباع شده نیاز است که در بافت های گوشت وجود دارد و نقش خود را ایفا می کند.

ـ حبوبات به خاطر داشتن پروتئین و فیبر و روی می تواند نقش مهمی در تولید تستوسترون داشته باشد و در کنار غذاهای دیگر که در اینجا گفته شد در سلامتی و بهزیستی بدن موثرتر باشد.

ـ تخم مرغ حاوی مقدار قابل توجهی کلسترول و پروتئین با کیفیت بالا است که هر دوی آنها نقش بسیار مهمی در تولید هورمون تستوسترون دارند. افرادی که به هر علتی از مصرف کلسترول دوری می کنند به کمبود هورمون مورد بحث دچار می شوند زیرا کلسترول جزئی از ترکیبات اولیه ی این هورمون را تشکیل می دهد.

ـ پنیر کم چربی نیز یکی از غذاهایی است که در ترشح هورمون تستوسترون در بدن نقش موثر دارد.

ـ براکلی و کلم از سبزیجاتی هستند که به خاطر داشتن INDOLE3C و فیبر فراوان در تولید این هورمون موثر می باشند.

ـ سیر نیز به خاطر ترکیبات مخصوص خود هورمون کورتیزول که رقیب تستوسترون است و اثر آن را خنثی می کند برای ترشح هورمون تستوسترون مفید می باشد.

کاتوچین های چای سبز و درمان سرطان

کاتوچین های موجود در چای سبز مانند EGCG که درباره ی آن مطالعات بی شماری به عمل آمده و نشان می دهد که نقش مهمی در بهزیستی و سلامتی بدن، مخصوصا قلب و عروق دارد، می تواند غده های سرطانی را کوچک نموده و یا از بین ببرد.

پژوهشگران دانشگاهی در اسکاتلند مقاله ی علمی جالبی را منتشر کرده اند که نشانگر اثر EGCG بر بروی تومورهای سرطانی است. این اولین گزارشی است که نقش ترکیبات موجود در چای سبز را در درمان سرطان منتشر می کند. کاتوچین های موجود در چای سبز از رسیدن مواد غذایی، مخصوصا ترکیبات آهن که نقش مهمی در رشد و زنده ماندن سلول های سرطانی دارند جلوگیری می نماید و به تدریج سبب نابودی غدد مورد بحث می گردد.

دانشمندان امیدوارند که با مطالعات دقیق تر بر روی ترکیبات چای بتوانند داروی موثر پیشگیری و درمان بیماری سرطان را تهیه کنند. مصرف برگ چای سبز در چین سابقه ی ۵ هزار ساله دارد.

رونق بازار خرید و فروش شیر مادر

چندی قبل در این صفحه خبری در مورد استفاده ی شیر مادر توسط بزرگسالان منتشر کردیم. مدتی است که بازار خرید و فروش شیر مادر در آمریکا به شدت رونق پیدا کرده و به هر دلیلی به مصرف آن گرایش پیدا کرده اند.

درباره ی ضرر و زیان خرید شیر مادر توسط اینترنت و بازار سیاه می توان مفصلا صحبت کرد که در اینجا مجال آن نیست، ولی باید به طور خلاصه اشاره کرد که معلوم نیست این نوع شیرها از کجا تهیه و به کجا ارسال می شوند. آیا در مورد سلامتی زنی که چنین شیری را به فروش می رساند بررسی می شود و یا آیا این نوع شیرها آزمایش می شوند که شیر انسان هستند و غیره و غیره. با تمام این احوال فعلا مدتی است که در آمریکا بانک شیر مادر تأسیس گردیده و کمپانی های شناخته شده با شناسایی و ثبت نام زنانی که می خواهند شیر خود را به فروش برسانند پس از مطالعه و آزمایشات مخصوصی شخص مورد بحث شیر را در بسته بندی های استریل و تمیز به مراکز مختلف حمل نموده و در اختیار مادرانی که شیر کافی ندارند و نیازی به شیر تمیز و مطمئن دارند قرار می دهند. در ضمن عادت دوشیدن شیر و بسته بندی کردن در فریزرهای مخصوص برای استفاده های بعدی نیز به شدت رواج پیدا کرده و مادرانی که در خارج از منزل کار می کنند و نمی توانند در طی روز به نوزادان خود شیر بدهند با این روش غذای سالم کودک را قبلا تهیه می کنند تا افرادی که از کودکان نگهداری می کنند بتوانند برای تغذیه از آنها استفاده کنند.

آیا می دانستید…

ـ در هر ثانیه حدود یک میلیون از گلبول های بدن از بین می روند و جایشان را گلبول های جوان پر می کنند.

ـ یک نفر در طول عمر خود حدود ۷۵ هزار لیتر آب می نوشد.

ـ هر شخص به طور متوسط در روز حدود ۵ هزار لغت در موقع مکالمه و گفت وگو به کار می برد که ۸۰درصد آن حرف زدن با خودش است.

ـ بینی و گوش انسان از بدو تولد تا دقایقی قبل از مرگ به رشد خود ادامه می دهند، در حالی که اندازه ی چشم ها همیشه ثابت می ماند.

ـ قلب انسان روزانه حدود ۳۶ هزار گالن خون را تلمبه می کند و به تمام بدن می رساند که رقمی است حدود ۴۰۰ میلیون لیتر خون در طول عمر.

رابطه ی کم خوابی و سکته های قلبی و مغزی

سردمداران بیماری های قلب و عروق را عقیده بر این است که کم خوابی طولانی سبب بروز سکته های قلبی و مغزی می شود. در یک پروژه ی تحقیقاتی تعداد ۵۷۰ نفر از افراد سالم برای مدت ۳ سال بررسی و پیگیری شده و رابطه ی کم خوابی و سکته های قلبی و مغزی در آنها به دقت مطالعه گردیده است. نتایج این بررسی نشان می دهد که افرادی که در ۲۴ ساعت کمتر از ۶ ساعت می خوابند خیلی بیشتر از آنهایی که حدود ۸ ساعت می خوابند در معرض بروز بیماری های قلبی و سکته ی مغزی قرار دارند. در این بررسی البته نکاتی مانند اضافه وزن، مصرف سیگار و الکل و نداشتن فعالیت های جسمی نیز درنظر گرفته شده اند. در اینجا قابل اشاره است که فقط خوابیدن کافی دلیل بر سلامتی نخواهد بود بلکه خوب خوابیدن و راحت بودن نکته ای ست بسیار مهم که در کیفیت خواب خوب نقشی انکارناپذیر دارد.

*دکتر پرویز قدیریان استاد دانشگاه مونتریال در تغذیه، استاد دانشگاه مک گیل در سرطان شناسی، کارشناس سازمان بهداشت جهانی و همکار شهروند است.

www.allnaturalremedies.net

www.cancerriskinfo.com