شماره ۱۲۱۱ ـ پنجشنبه  ۸ ژانویه ۲۰۰۹

بیمه چشم پزشکی

 

Vision Care

طبق آمار حدود ۸۰ درصد نوزادانی که به دنیا می آیند، ضعف چشم دارند و دوربین هستند. و تقریبا ۵ درصد نوزادان تازه به دنیا آمده نزدیک بین و یا دید مناسب در اندازه مناسب و کافی ندارند.

تنها چیزی حدود ۱۵ درصد نوزادان تازه به دنیا آمده بدون ضعف چشم هستند. با رشد بچه ضعف دوربینی کاهش یافته و معمولا در سنین ۸ـ۷ سالگی به وضعیت دید نرمال و معمول تبدیل می شود.

البته ناگفته نماند که نبایستی فرض کرد که بچه ها با تست و آزمایش دید و قدرت بینایی  A20/20 که تنها به معنای بینایی در فاصله ۲۰ فیتی (۲۰ Feet) است دیگر هیچگونه ضعف بینایی ندارند و به این موضوع نمی توان بسنده کرد.

بی شک همه می دانیم که می بایست هوشیار باشیم و در صورت علائمی نظیر مالیدن چشم به طور تکراری، سردردهای مکرر، بستن یک چشم در زمان مطالعه، گم کردن خط و خطوط در هنگام مطالعه و همچنین حروف و . . . به چشم پزشک مراجعه کنیم.

از طرفی دیگر افرادی که در محیط کار احتیاج به عینک های محافظ و ایمنی دارند و به بیانی  کاملتر نیاز به مراقبت و اهمیت به بینایی و چشم پزشکی از موارد بسیار قابل توجه است.

در این خصوص (مراقبت و پوشش چشم پزشکی) در استانهای مختلف در کانادا متفاوت است.

بعضی از استانها در خصوص پوشش چشم پزشکی در قالب بیمه اجتماعی استان پوشش مختصری دارند.

در استان انتاریو پوشش اجتماعی بهداشت (OHIP) تحت شرایطی در خصوص چشم پزشکی پوشش دارد که در مورد افراد در سنین بازنشستگی و یا اینکه ناتوانان جسمی است. در بعضی موارد جهت افراد بزرگسال هر ۲۴ ماه یک بار و برای بچه ها هر ۱۲ ماه یک بار خواهد بود.

از جمله هزینه های چشم پزشکی می توان از معاینه چشم (اپتومتریست)، دکتر چشم، عینک (لنز، فریم) و کنتاکت لنز نام برد.

همچنین هزینه عینک های محافظ صدمات ایمنی و ضد آفتاب طبق تجویز نسخه پزشک را نبایستی نادیده گرفت.

در این خصوص بالطبع می توان به بیمه های تکمیلی مراجعه کرد.

از دیگر مواردی که در سالهای اخیر جهت بهبود و اصلاح دید مورد استفاده قرار می گیرد، می توان به جراحی لیزر اشاره کرد. در این خصوص هم بیمه های تکمیلی در جهت هزینه های لیزر مشارکت می کنند و چنین مواردی را پوشش می دهند.

بیمه های تکمیلی سلامتی به دو صورت فردی و گروهی در این خصوص عمل می کنند.

در خصوصی بهره گیری از بیمه های گروهی، افراد در صورت استخدام در شرکت و یا سازمان و واجد شرایط بودن می توانند از امکانات بیمه فوق طبق مفاد بیمه نامه شان که می تواند متفاوت باشد، استفاده نمایند. (بستگی به قرارداد شرکت بیمه با کارفرما دارد) و اما افراد در صورت اخذ بیمه های فردی می توانند از مزایای بیمه فوق بهره مند شوند.

در این خصوص قابل ذکر است افراد با مشاغل آزاد  (Self-employed) طبق قرارداد می توانند هزینه های بیمه درمانی (چشم پزشکی) را از مالیات شان کسر  کنند. به عبارتی دیگر هزینه های سالانه بیمه درمانی طبق قانون قابل کسر از مالیات است. به بیانی دیگر در قبال اخذ بیمه تکمیلی این دسته افراد بهایی پرداخت نمی کنند.

شرکتهای مختلف بیمه با مدلهای مختلف و پوششهای متفاوت مواردی نظیر معاینه چشم، اپتومتریست، عینک، کنتاکت لنز و عینک های محافظ ایمنی و ضد آفتاب را طبق تجویز و نسخه پزشک پوشش می دهند.

معمولا پوششهای چشم پزشکی به طور تناوبی سالانه و یا دو سالانه است. و مقدار پوشش از ۷۵ دلار تا ۳۰۰ دلار برای هر نفر است.


* محمد رحیمیان کارشناس بیمه و سرمایه گذاری است.

ایمیل نویسنده:

moe@insufin.com