تغذیه و بهداشت خانواده

 

 مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه هاروارد که یکی از بهترین مراکز تحقیقات پزشکی دنیا است اعلان کردند که افرادی که چاق هستند و بیشتر از ۹ ساعت در روز می خوابند و در خواب خروپف می کنند، حدود دو برابر افراد دیگر به سرطان روده بزرگ دچار می شوند.

پژوهشگران این بررسی جالب معتقدند که یکی از علل زیادتر خوابیدن این افراد خواب و بیداری مکرر در شب است، به همین دلیل همیشه خسته به نظر می رسند. این اولین باری است که دانشمندان رابطه ی بین خواب زیاد و خرناس کشیدن را با نوعی سرطان مطرح می کنند.

در این بررسی بزرگ بیشتر از ۷۶ هزار زن و ۳۰ هزار مرد مطالعه و پیگیری شده اند و از مجموع آنها حدود ۲ هزار نفر به سرطان روده بزرگ مبتلا شده اند. پس از اتمام بررسی این افراد به چند دسته تقسیم و نتایج یافته ها باهم مقایسه شدند. به طور کلی آن دسته ای که دارای وزن زیاد بودند و بیشتر از ۹ ساعت در شب می خوابیدند و در خواب خرناس می کشیدند دو برابر افراد دیگر که کمتر از ۹ ساعت می خوابیدند و وزنشان زیاد نبود و خُرخُر هم نمی کردند، در معرض بروز سرطان روده بزرگ قرار داشتند. در اینجا دو عامل ممکن است در بالا رفتن امکان بروز سرطان روده نقش داشته باشند. اول اینکه به وضوح ثابت گردیده که افراد چاق بیشتر در معرض بروز انواع سرطان ها هستند و در ضمن کیفیت خواب و استراحت کافی از عملکرد عوامل استرس زا در بدن می کاهد. روزی ۸ ساعت خواب را همگی پیشنهاد می کنند و مطالعات زیادی نشان می دهند که کم خوابی و بی خوابی (کمتر از ۶ ساعت در شبانه روز) امکان بروز سکته مغزی را افزایش می دهد.

 

غذاهایی که در حفظ حافظه نقش دارند

در حال حاضر بهترین رژیم غذایی که از عوارض کم حواسی جلوگیری می کند رژیم غذایی مدیترانه است که بارها در اینجا از آن سخن گفته ایم. پژوهشگران آمریکایی گزارش کرده اند که برای پیشگیری از بروز فراموشی و کم حواسی در ایام پیری بهتر است از مصرف گوشت قرمز دوری نمود و بیشتر از ماهی های پرچرب استفاده شود. یکی از عوامل مهم حفظ حافظه، اسیدهای چرب موجود در ماهی پرچرب می باشد. بعضی از غذاها مانند دانه کتان، دانه های روغنی مانند پسته، بادام و مخصوصا گردو نیز از این گروه می باشند. دانشمندان آمریکایی با مطالعه بیشتر از ۱۷ هزار نفر که ۴ سال به طول انجامید دریافتند که افرادی که رژیم غذایی مدیترانه (مصرف لبنیات، ماهی، دانه های روغنی، سبزیجات و میوه جات تازه …) مصرف می کنند و کمتر به خوردن گوشت قرمز گرایش دارند، در نهایت ۱۹ درصد کمتر به عوارض فراموشی و کم حواسی دچار می گردند. اسیدهای چرب موجود در غذاهای طبیعی در سلامتی و عملکرد سلول های مغز و اعصاب نقش دارند. نتایج این بررسی جالب در ژورنال پزشکی Neurology این هفته به چاپ رسیده است.

قهوه و سرطان پروستات

چند نفر از خوانندگان مرد این صفحه بارها گله کرده اند که چرا بیشتر درباره ی سرطان پروستات نمی نویسید، در صورتی که هر بار تحقیقات جدیدی درباره ی سرطان سینه انجام می گیرد شما مو به مو آن را توضیح می دهید. برای جلوگیری از این احساس تبعیض که در بین آقایان به وجود آمده این آخرین خبر پزشکی درباره ی قهوه و سرطان پروستات را می آورم.

سرطان پروستات از نظر میزان بروز در صدر جدول سرطان های دیگر در مردان قرار دارد و هر ساله بیشتر از یک میلیون نفر در دنیا به آن دچار می شوند.

هفته ی گذشته در اینجا اشاره کردیم که علاوه بر تاثیر قهوه بر روی ژن های سرطانی، خانم هایی که پس از عمل جراحی سرطان سینه داروی Tamoxifen مصرف می کنند، سرطان سینه دوباره در آنها کمتر بروز می کند. این هفته در روز سوم ماه می، پژوهشگران هلندی اعلان کردند که افرادی که روزی چند فنجان قهوه می نوشند ۲۰ درصد کمتر از دیگران به سرطان پروستات مبتلا می شوند. این خبر که در ژورنال علمی Oncology به چاپ رسیده مطرح می کند که قهوه ممکن است مقدار پروتئین مخصوصی به نام Adiponectin را در بدن افزایش دهد که پروتئینی است ضد سرطان. این اولین بار است که چنین یافته و نظریه ای گزارش می شود. در اینجا از ذکر عوامل بروز سرطان پروستات خودداری می گردد و فقط نقش تازه ی قهوه را در کاهش بروز سرطان پروستات به اطلاع خوانندگان عزیز می رسانیم. ما می دانستیم که بین چاقی و سرطان پروستات رابطه ی مستقیمی وجود دارد ولی نمی دانستیم که افراد چاق از نظر پروتئین مورد بحث کمبود دارند.

میزان خودکشی در افراد میانسال افزایش یافته

متأسفانه در آمریکا میزان مرگ و میر از طریق خودکشی از مرگ و میر بر اثر تصادف اتوموبیل، بالاتر رفته است.

در سال ۲۰۱۰ حدود ۳۴هزار نفر در تصادفات اتومبیل جانشان را از دست دادند. این رقم برای خودکشی بیشتر از ۳۸هزار نفر گزارش شده است.

پژوهشگران آمریکایی گزارش می کنند که بیشتر خودکشی ها در بین افرادی که ۶۵-۳۵ سال سن دارند اتفاق می افتد و در ۳۹ ایالت آمریکا تقریبا از نظر آمار این یافته حقیقت دارد. و باید اشاره کرد که سهم زنان بیشتر از مردان است.

از جمله عوامل شناخته شده خودکشی در افراد میانسال و افزایش آن در سال های اخیر از هم پاشیدگی خانواده ها، طلاق و جدایی، تغییر روش زندگی در مقایسه با سال های گذشته، وضع اقتصادی، از دست دادن شغل و مصرف داروهای خطرناک و اعتیاد به مواد مخدر و غیره عنوان شده است.

با برگ و ریشه و گل قاصدک کبد خود را سم زدایی کنید

گل قاصدک

در آغاز بهار اولین گیاهی که چمن ها و صحرا را گلباران می کند گل قاصدک یا Dandelion است. گیاهی که به سرعت تکثیر پیدا می کند و گاهی باغچه های منزل را می پوشاند و مزاحمی است برای گیاهان دیگر. اگر بدانید که در برگ و گل و ریشه ی این گیاه به ظاهر وحشی و مزاحم یک دنیا خاصیت نهفته است، تعجب خواهید کرد. دانشمندان غربی با توجه به نسخه های طب سنتی صدها سال قبل در دنیا مدتها است درباره ی عملکرد این گیاه در بدن مخصوصا سم زدایی کبد مشغول مطالعه هستند. یکی از ارزش های پزشکی آن خاصیت ادرارآوری و تقویت کلیه ها است و خاصیت مهم دیگر ریشه ی گل قاصدک(چای ریشه ی گل قاصدک) سم زدایی کبد و مجاری صفراوی است.

این روزها که گل قاصدک را در هر گوشه و کناری می بینید، تا می توانید و قبل از اینکه فصل رویش و گل دادن آن تمام شود، از آن استفاده کنید. برگ و ریشه ی آن را خشک کرده و به تدریج به صورت چای مصرف کنید و یا هر روز مقداری از برگ آن را به همراه سالاد بخورید تا سبب خانه تکانی بدن شما شود.

آمار سخن می گوید

هر ساله در آمریکا ۷۶ میلیون نفر به بیماری هایی که مربوط به تهیه و نگهداری و مصرف غذاها هستند مبتلا می شوند. در ضمن هر ساله ۵ هزار نفر به خاطر مسمومیت های غذایی جانشان را از دست می دهند. از نظر آلودگی عوامل بروز مسمومیت های غذایی گوشت قرمز در صدر جدول قرار دارد و گوشت مرغ و پرندگان دیگر دومین عامل مسمومیت غذایی می باشند. مسمومیت به علت آلوده بودن میوه جات به عوامل بیماری زا پایین ترین رقم را به خود اختصاص می دهد.

*دکتر پرویز قدیریان استاد دانشگاه مونتریال در تغذیه، استاد دانشگاه مک گیل در سرطان شناسی، کارشناس سازمان بهداشت جهانی و همکار شهروند است.

www.allnaturalremedies.net

www.cancerriskinfo.com