تغذیه و بهداشت خانواده

 پژوهشگران اسکاتلندی معتقدند که خوردن فقط دو عدد هویج متوسط در روز و به مدت سه هفته ۱۰ تا ۲۰ درصد کلسترول بد خون را کاهش می دهد و هیچگونه عوارض جانبی به وجود نمی آورد. علاوه بر این هویج بهترین دوست قوه ی بینایی است و از شب کوری نیز جلوگیری می کند. هویج حاوی مقدار زیادی بتاکاروتن است که در بدن تبدیل به ویتامین A می شود. بتاکاروتن در اثر حرارت از بین نمی رود. در این صورت می توان از آن در انواع غذا استفاده نمود و یا به صورت خام مصرف کرد.

 

چای سبز و درمان ناهنجاری های مغزی

ژورنال علمی NCB مقاله علمی بسیار جالبی درباره رابطه مصرف چای و درمان بیماری ها و ناهنجاری های مغزی انتشار داده و ثابت کرده است که ماده شیمیایی EGCG  و Epicatechin موجود در چای سبز در سلامتی مغز و درمان و جلوگیری بیماری هایی مانند الزایمرز و Huntington و پارکینسون نقش شناخته شده ای دارد. از قرار معلوم ترکیبات موجود در چای سبز قادر است عملکرد پروتئین آمیلوئید را که پایه و اساس بیماری های مغزی است خنثی نماید. پژوهشگران BBRI دانشگاه پنسیلوانیا که مسئول این بررسی علمی بودند ثابت کردند که این دو ماده ی موجود در چای سبز با قدرتی غیرقابل تصور بیماری های مغزی را پیشگیری و درمان می کند و پروتئین آمیلوئید را در مغز از بین می برد.

پروتئین آمیلوئید نه تنها در مغز، بلکه در کلیه ها و کبد و قلب نیز رسوب چسبنده ای به وجود می آورد و متأسفانه این اعضاء را از کار می اندازد. حال که پژوهشگران توانسته اند روشی برای مبارزه با این پروتئین پیدا کنند امید زیادی ست که در آینده نزدیک روش های تازه ای را برای جلوگیری و درمان بیماری هایی که مسبب آنها پروتئین آمیلوئید است، کشف و ارائه دهند.

تاثیر مخرب شکر مصنوعی روی کلیه ها

پژوهشگران بیمارستان زنان در بوستون مطالعه ای بر روی بیشتر از ۳هزار زن انجام داده اند که نتایج آن جالب است. در این مطالعه معلوم شده افرادی که هر روز بیشتر از دو لیوان نوشیدنی گازداری که حاوی شکر مصنوعی اسپارتام ASPARTAME است مصرف می کنند، امکان از کار افتادن و نابودی کلیه های آنها دو برابر افرادی ست که از این نوع شکر مصنوعی استفاده نمی کنند. این بررسی بزرگ که حدود ۱۱ سال به طول انجامیده و همه جوانب روش های زندگی و تغذیه و سابقه بیماری های افراد تحت مطالعه به دقت تجزیه و تحلیل گردیده، ضرر و زیان شکر مصنوعی را بر روی کلیه ها ثابت می نماید. قبلا هم چندین مطالعه علمی رابطه مصرف شکرهای مصنوعی مخصوصاً اسپارتام را در بروز و پیشرفت صرع، بعضی از تومورها و غیره ثابت نموده اند.

 

غذاهای مفید و مضر برای غده تیروئید

غذاهای مضر:

لیست اسامی غذاهای گواترزا (غذاهایی که سبب بیماری غده تیروئید می شوند طولانی است. به همین جهت در اینجا فقط نام غذاهایی را که در تغذیه ما ایرانیان نقش دارند و مصرف می شوند ذکر می کنیم که عبارتند از:

بادام زمینی، توت فرنگی، گلابی، هلو، اسفناج، سیب زمینی شیرین، براکلی، انواع کلم ها (کلم دکمه ای یا بروکسل، گل کلم، کلم چینی و غیره)، کانولا، ترب و تربچه، شلغم و سیر. نوع پخته ی این غذاها گواترزا نخواهد بود، زیرا ماده شیمیایی که در این غذاها وجود دارد و در متابولیسم ید رژیم غذایی نقش دارد در اثر حرارت از بین می رود و آسیبی به غده تیروئید وارد نمی آورد. افرادی که بیماری گواتر دارند و دارو مصرف می کنند باید از مصرف خام این دسته از خوراکی ها دوری نموده و یا زیاده روی نکنند.

 

غذاهای مفید :

ـ به طور کلی غذاهایی که حاوی مقداری ید هستند مانند انواع ماهی ها (پوست بعضی از ماهی ها حاوی مقدار قابل توجهی ید می باشد)، شیر و تخم مرغ، SEAWEEDS  ALGAES, (نوعی جلبک)، ,CHLORELLA نمک های یددار مانند نمک دریایی و غیره می توانند در بهزیستی  و سلامتی غده تیروئید نقش داشته باشند.

ـ غذاهایی که حاوی مقدار زیادی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند مانند دانه کتان و ماهی پرچرب نیز در جلوگیری از بروز عوارض غده تیروئید مهم می باشند.

ـ افرادی که به ناهنجاری های غده تیروئید دچار هستند باید توجه مخصوص به غذاهایی که دارای مقدار قابل توجهی ویتامین “A” هستند بنمایند. این دسته از غذاها عبارتند از سبزیجات سبز رنگ و زرد رنگ، هویج و تخم مرغ. بعضی از سبزی های تیره رنگ ممکن است خاصیت گواترزایی داشته باشند به همین جهت بهتر است این دسته از سبزی ها به صورت پخته مصرف گردند تا مواد گواترزای آنها شکسته شده و از بین بروند.

ـ املاحی مانند روی و مس و آهن که در ترکیبات هورمون تیروئید دخالت دارند باید مرتباً به بدن برسند. غذاهایی که حاوی مقدار قابل ملاحظه ای روی هستند عبارتند از گوشت قرمز، گوشت مرغ، Oatmeal، غذاهای دریایی، حبوبات، اسفناج، دانه های روغنی مانند تخم کدو و آفتاب گردان و پسته و بادام و گردو و مس را می توان در غذاهایی مانند دل و قلوه و کله پاچه، تخم مرغ، خمیرمایه، خرچنگ، کشمش و دانه های روغنی و غلات و حبوبات یافت.

ـ بعضی از اسیدهای امینه ضروری مانند تیروزین که در گوشت قرمز و گوشت مرغ و ماهی وجود دارد در ترشح و عملکرد هورمون تیروئید موثر می باشد.

ـ مطالعات علمی نشان می دهد که ترب و تربچه به علت ترکیبات مخصوص خود عارضه کم کاری غده تیروئید را درمان می کند و هنوز در بسیاری از کشورهای دنیا از این سبزیجات برای بهزیستی و سلامتی غده تیروئید استفاده می نمایند. ماده RAPHANIN  (منبع سولفور) تربچه در ترشح و فعالیت هورمون های THYROXINE و CALCITONIN نقش دارد و تا به حال مطالعات زیادی در این مورد به عمل آمده است. در ضمن مصرف مقداری کرفس، جعفری، گوجه فرنگی و کدو (ZUCCHINI) می تواند در تنظیم فعالیت های غده تیروئید موثر باشد.

ـ مصرف ویتامین های گروه “B” و ویتامین های “A” و “C” به همراه رژیم غذایی روزانه و یا در موقع ضرورت و با تجویز پزشک خوردن مولتی ویتامین برای جلوگیری از عوارض ناهنجاری های غده تیروئید توصیه می گردد.

ـ دوری از غذاهایی که حاوی مقداری هورمون های طبیعی هستند مانند محصولات سویا به همراه غذاهای گواترزا که سبب ناهنجاریهای غده تیروئید می شوند امری ست بسیار مهم و ضروری. از غذاهای جدید گواترزا باید روغن کانولا را نام برد که مصرف آن برای افرادی که آمادگی ابتلا به بیماری های تیروئید را دارند و یا به آن دچار هستند، توصیه نمی گردد.

خوراکی های کم انرژی جلوی چاقی را می گیرند

می گویند غذاهایی مانند کرفس و عدس و کدوی سبز به علت طبیعت مخصوص خود و به خاطر کم انرژی بودن سبب تقلیل اشتها شده و در نتیجه در بدن ازدیاد وزن به وجود نمی آورند. یک لیوان کرفس حاوی ۱۶ کالری و یک لیوان کدوی سبز نیز فقط ۲۰ کالری در بدن به وجود می آورد. عدس حاوی موادی است که از چاق شدن جلوگیری می کند. فیبر موجود در عدس به صورتی است که در متابولیسم قند و چربی رژیم غذایی نقش مهم دارد و همین سوخت و ساز بموقع موجب تقلیل وزن بدن می شود.

*دکتر پرویز قدیریان استاد دانشگاه مونتریال در تغذیه، استاد دانشگاه مک گیل در سرطان شناسی، کارشناس سازمان بهداشت جهانی و همکار شهروند است.

www.allnaturalremedies.net

www.cancerriskinfo.com