Mohammad-Rahimian

طبیعت، سخاوتمندانه، همه منابع و سرمایه های خود را به پای انسان می ریزد و تاکنون همه موجودات روی زمین کوشیده اند تا به قانون و نظام طبیعت پیرامون خود گردن نهند، اما انسان، خواسته و ناخواسته، روند طبیعی محیط زیست خود را دگرگون کرده است. هر روز درختان بسیاری با قساوت، قلع و قمع و آب ها به هدر رفته و آلوده می شوند. جنگل های طبیعی از میان می روند، بسیاری از گونه های زیستی در حال انقراض هستند و صدها گونه به علت از دست دادن زیستگاه های خود، نابود شده اند. متأسفانه، آدمی بر خلاف دیگر موجودات، همواره تأثیر عمیقی در جهت نابودی و تهدید محیط زیست از خود بر جای گذاشته است، چنانکه اکنون، از مهم ترین عوامل تخریب محیط زیست شناخته می شود.

در سال ۱۹۷۲ برای اولین بار، سازمان ملل کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در سوئد برگزار و قطعنامه ای را تصویب کرد که منجر به تشکیل برنامه محیط زیست سازمان ملل شد. از آن سال، ۵ جون روز جهانی محیط زیست نام گرفت و پس از آن هر ساله در سراسر جهان مراسم ویژه‌ای را به مناسبت این روز برگزار می‌نمایند.

پوستر روز جهانی محیط زیست

پوستر روز جهانی محیط زیست

باید گفت در حال حاضر بزرگترین مشکل محیط زیست، آلودگی هواست. افزایش جمعیت شهرها، رفت وآمد وسایل نقلیه موتوری، استفاده نادرست از وسایل گرم کننده و بزرگ شدن شهرها، موجب آلودگی هوای محیط زیست شده است. متاسفانه بیشتر سوخت هایی که انسان برای حفظ خود از سرما و گرما، تهیه ی غذا، حمل و نقل و… مصرف می کند، هوای پاکیزه را سمی و آلوده می کند. آلودگی هوا، چهارمین دلیل مرگ و میر در جهان است. معلولیت ذهنی، ایست قلبی، ناباروری و سرطان از عوارض هوای آلوده محسوب می شوند، در هوای آلوده سالمندان و کودکان، آسیب های جبران ناپذیری می بینند. کودکان در هوای آلوده خیلی زود، وزن کم می کنند و رشد آنان کند می شود. همچنین هوای آلوده، اشتهای انسان را بسیار کم می کند؛ به طوری که حتی اگر غذای کافی مصرف کنیم، هضم و جذب آن در بدنمان به خوبی انجام نمی شود. دیروز در روز جهانی محیط زیست به نگرانی های افزایش زباله های مواد غذایی و پیامدهای بشردوستانه، اقتصادی و زیست محیطی آن پرداخته شد با این امید که همه انسانها در سراسر جهان نسبت به کاهش ضایعات مواد غذایی اقدام کنند.

به مناسبت چنین روزی، بد نیست به این بیندیشیم که خود ما برای بهبود شرایط محیط زیستمان چه کرده ایم و یا به بیانی دیگر، هر یک از ما تا چه میزان در آلودگی محیط زیستمان نقش داریم؟ در زمانی که ۷۸۰ میلیون نفر در جهان از آب آشامیدنی محرومند، آلودگی هوا سالانه جان ۲ میلیون نفر را در سراسر جهان می گیرد و یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در جهان در معرض آلودگی هوا قرار دارند، شرایط زندگیمان را تا چه اندازه تغییر داده ایم؟

زنگ های هشدار طبیعت، بار دیگر ما را وادار می کند شما را به اخذ بیمه بیماری های سخت دعوت کنیم. طبعا در این دعوت کلامی از محیط زیست نمی بینیم، اما در واقع اگر همه ما در مواجهه با بیماری سخت، از عهده مخارج درمان و هزینه های دیگرمان بر بیاییم، نقش بزرگی در حفظ سلامت روانی و جسمی جامعه خواهیم داشت.

در آخر بد نیست اضافه کنیم، در حال حاضر، شهر ” لین فن” در چین، آلوده ترین و شهر کلگری در کانادا، پاک ترین شهرهای جهان لقب گرفته اند.

منابع:

www.dw.de

www.who.int

www.magiran.com

www.mashreghnews.ir

پرسش های خود را در زمینه بیمه های مختلف از طریق ایمیل زیر با ما در میان بگذارید.

news@insufin.com

*محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی انجمن Advocis به شماره ثبت: ۲۰۶۵۸۱۷ مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

www.insufin.com

www.youtube.com/ sherkatbimeh