آیا می دانید مهمترین عامل خستگی کارمندان، نامناسب بودن وضعیت کاری آنهاست؟ کاهش بهره وری فرد شاغل، نداشتن توانایی برای انجام کار مناسب و کافی  …


شهروند ۱۲۵۲  پنجشنبه ۲۲ اکتبر ۲۰۰۹


 

آیا می دانید مهمترین عامل خستگی کارمندان، نامناسب بودن وضعیت کاری آنهاست؟ کاهش بهره وری فرد شاغل، نداشتن توانایی برای انجام کار مناسب و کافی و بروز بیماری های مزمن و ماندگار، از مهمترین عوارض خستگی های زودهنگام در محل کار است. اگر نحوه انجام کار نادرست باشد فرد در کوتاه مدت انرژی خود را از دست داده و سیستم عضلانی و مفاصل چشم دچار خستگی می شود. عواملی نظیر نامناسب بودن ارتفاع و دسته و پشتی صندلی و همچنین متناسب نبودن محل قرارگیری صفحه کلید و مانیتور کامپیوتر با اندام فرد، سبب بروز خستگی در عضلات چشم، سر و گردن و دست می شود.

از چشم صحبت کردیم به راستی بینایی مهمترین حس آدمی است، زیرا بیش از ۸۰ درصد اطلاعاتی که از محیط اطراف به دست می آوریم از راه چشم است.

احتمالا با بیماریهای مختلف چشم روبرو شده یا از اطرافیان شنیده اید واژه هایی چون نزدیک بینی که در این حالت شخص اشیای نزدیک را به خوبی می بیند، ولی اشیای دور را به وضوح نمی بیند. نزدیک بینی را با استفاده از عینک هایی با عدسی مقعر اصلاح می کنند و برعکس در دوربین نیاز به عینک هایی با عدسی محدب است. در حالت هایی چون پیرچشمی هم حداقل رویت و هم حداکثر رویت باید اصلاح شود. در این زمان اجزای مختلف چشم حداکثر توانهای خود را از دست داده اند. ورم ملتهب، شب کوری، کوررنگی و گل مژه نیز از دیگر بیماریهای چشمی محسوب می شوند. در آستیگماتیزم یک یا چند تا از دیوپترهای چشم کرویت خود را از دست داده اند که اصلاح آن با اضافه کردن یک عدسی استوانه ای امکان پذیر خواهد بود.

برای حل بسیاری از معضلات چشم به عینک، لنزهای طبی، فریم، کانتکت لنز و گاه جراحی نیاز است.

اگر بخواهیم از تاریخچه عینک بگوییم برمی گردد به حدود سال صدم بعد از میلاد که در آن سنگ مخصوص مطالعه یا آنچه که آن را به عنوان شیشه بزرگنمایی کننده می شناسیم پدیدار شد. این وسیله در واقع قطعه ای از یک کره شیشه ای بود که در مقابل متن مورد مطالعه قرار داده می شد تا حروف را بزرگ نماید. این وسیله احتمالا نخستین وسیله کمک بینایی بوده. همچنین نخستین تابلوی هنری شناخته شده که در آن عینک به کار رفته توسط  Tomas da Modnca  در سال ۱۳۵۲ ترسیم شده است. او دو برادر را نشان می دهد که در حال مطالعه هستند؛ یکی از آنها یک شیشه بزرگ کننده را نگه داشته و دیگری عینکی را بر روی بینی دارد. تا به تدریج تا سالهای ۱۹۱۴ زمانی فرا رسید که انسان به جای اینکه از داشتن عینک خجالت زده باشد واقعاً از داشتن آن احساس غرور کند و عینک های بزرگ و عینک های پنسی در قرن بیستم نیز مورد استفاده قرار گرفت.

در این مقاله به چشم و بیماریهای آن نظری کوتاه داشتیم چرا که با پوشش بیمه در نظر داریم توجه شما را به کاهش هزینه هایتان در این زمینه معطوف کنیم. اینکه هر شخص از چه سنی ممکن است دچار مشکلات بینایی شود هیچ مشخص نیست، اما بیمه مناسب در زمان مناسب می تواند هزینه های شما را در این زمینه به خوبی پوشش دهد. به طور کلی موارد پوشش را می توان به پوشش بیمه جهت بینایی سنجی، پوشش بیمه جهت لنز، پوشش بیمه جهت فریم عینک، پوشش بیمه جهت کانتکت لنز، پوشش بیمه جهت جراحی های کوچک و لیزیک اشاره کرد.

سهم مشارکت بیمه بستگی به بیمه ای دارد که انتخاب می کنید و همچنین به شرح بیمه نامه. پوشش بیمه چشم پزشکی را می توان با توجه به انتخاب مان در بیمه نامه های تکمیلی اخذ کنیم.

آیا نباید به چشم که ابزار بینایی است، توجه کافی نمود؟


 


 

* محمد رحیمیان کارشناس بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی انجمن مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

moe@insufin.com