Mohammad-Rahimian

 زولبیا و بامیه از جمله شیرینی‌های سنتی ایرانیان است. اما در خوردن این شیرینی خوشمزه کمی هم باید دقت کرد.

گاه برای تهیه این شیرینی پر طرفدار از روغن هایی استفاده می شود که مناسب نیست و در اثر استفاده مکرر، به رنگ سیاه درآمده‌اند که  به شدت می‌تواند سرطان‌زا باشد. بنابراین لازم است پس از هر بار سرخ کردن، روغن استفاده شده دور ریخته شود و برای نوبت بعدی از روغن جدید استفاده شود. (اتفاقی که کمتر رخ می‌دهد). کالری بالای زولبیا و بامیه به علت داشتن قند و روغن فراوان زمینه‌ساز چاقی و اضافه وزن است. از طرفی این ماده موجب سیری زودرس، کاهش اشتها و حذف وعده اصلی می‌شود. به همین دلیل فرد نمی‌تواند دیگر مواد مورد نیاز بدن خود را تأمین کند زیرا سیر شده و تمایل به غذا نخواهد داشت. این امر موجب کمبود‌های تغذیه‌ای بویژه ریزمغذی‌ها نیز می‌شود.

مصرف زولبیا و بامیه به معنای مصرف قند با حجم زیاد است. حجم بالای قند در بیماران مبتلا به ریفلاکس (بازگشت اسید معده به داخل مری) موجب تشدید علائم آنها شده و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد. چربی موجود در این شیرینی نیز زیاد است و همین موضوع سبب کندی تخلیه معده می‌شود که برای سلامت مضر است.

با مصرف زولبیا و بامیه در یک لحظه میزان زیادی از کالری، چربی و قند وارد بدن می شود. البته اگر مصرف این ماده غذایی در حد مناسبی باشد و در شرایط بهداشتی تهیه گردد مشکلی نیست. همانطور که می دانید چربی ها به دو دسته تقسیم می شوند اشباع و غیراشباع که در زولبیا و بامیه نوع اشباع شده آن وجود دارد.

مطالعات نشان داده است که مصرف چربی های اشباع شده می تواند خطر ابتلا به سرطان روده و  مقعد (کولورکتال) را افزایش می دهد. این اسیدهای چرب رشد و تکثیر سلولی را مهار کرده و سبب تمایز سلولها می شوند چون اتفاقی که در سرطان می افتد این است که سلول ها علاوه بر این که رشد و تکثیرشان افزایش می یابد تمایز سلولی در آنها کم می شود. چربی های اشباع شده در حالت معمولی جامد هستند و در غذاهای حیوانی و فن آوری شده و روغن بعضی از سبزیجات مانند روغن خرما، روغن نارگیل و کره کاکائو یافت می شوند.  با توجه به رشد روزافزون بیماریهای سخت (طبق آمار از هر ۳ نفر ۱ نفر) بهتر است زمانی که سلامت هستیم با در نظر گرفتن شرایط مالی  برای دریافت این بیمه اقدام کنیم که در مدل های مختلفی از این بیمه امکان برگشت پول در صورت عدم بیماری وجود دارد.

در این جا لازم می دانیم از شما بازدیدکنندگان محترم شرکت بیمه ( اینشوفین ) در تیرگان نهایت تشکر را داشته باشیم.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با ما با شماره تلفن ۰۰۱۱-۳۷۰-۹۰۵  تماس بگیرید.

پرسش های خود را در زمینه بیمه های مختلف از طریق ایمیل زیر با ما در میان بگذارید.

news@insufin.com

*محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی انجمن   Advocis به شماره ثبت: ۲۰۶۵۸۱۷ مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

www.insufin.com

www.youtube.com/ sherkatbimeh