بابک زنجانی در هواپیمای شخصی اش در کنار سیدحسن میرکاظمی که در جریان سرکوب اعتراضات سال 88 نقش فعالی داشت

بابک زنجانی در هواپیمای شخصی اش در کنار سیدحسن میرکاظمی که در جریان سرکوب اعتراضات سال ۸۸ نقش فعالی داشت

رادیو فردا:  غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه از بازداشت بابک زنجانی، میلیاردر ایرانی، خبر داد.

 به گزارش خبرگزاری ایرنا و به نقل از دادستان کل کشور، آقای زنجانی عصر دوشنبه نهم دی‌ماه بازداشت شد. او عصر دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا با اعلام این مطلب افزود که این بازداشت با پرونده زنجانی در دادسرا مرتبط است؛ پرونده مزبور در رابطه با جرایم اقتصادی در دادسرای تهران تشکیل شده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر نیز خبر بازداشت بابک زنجانی را تائید کرد.

به گزارش مهر، بر اساس اظهارات نمایندگان مجلس و کمیسیون اصل ۹۰ «اتهامات وی احتمالا بدهی به وزارت نفت و بانک مرکزی و همچنین جعل اسناد است.» آقای محسنی اژه‌ای روز یکشنبه از مفتوح بودن پرونده بابک زنجانی خبر داده بود.

خبرگزاری ایرنا هم‌چنین از قول «یک منبع آگاه» عصر دوشنبه از انتقال بابک زنجانی به زندان اوین خبر داد.

وی که نخواست نامش فاش شود افزود که پرونده وی در شعبه ۱۵ دادسرای کارکنان دولت رسیدگی می‌شود.

روز یکشنبه نیز عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا ممنوع‌الخروج شدن بابک زنجانی صحت دارد یا خیر گفت که پرونده او در دادسرا مفتوح است.

به نوشته خبرگزاری فارس، اخیرا نیز یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خبر داده بود که کارگروه مشترکی متشکل از کمیته پیگیری‌کننده، کمیسیون اصل ۹۰، وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و کارشناسان دستگاه‌های نظارتی به صورت هماهنگ این پرونده را رسیدگی خواهند کرد.

چندی پیش جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به سران سه قوه، خواستار برخورد با پرونده فساد مالی بابک زنجانی شدند.

بابک زنجانی که در هفته‌ها و ماه‌های اخیر با اتهامات مختلفی در زمینه امور اقتصادی مواجه بوده روز یک‌شنبه با اتهام دیگری که مربوط به جعل اسناد می‌شد نیز مواجه شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس روز یک‌شنبه، هشتم دی، با بیان این که طبق اعلام رئیس بانک مرکزی، بدهی‌های بابک زنجانی از محل فروش فرآورده‌های نفتی به این بانک واریز نشده‌ گفت که برخی از مسئولان بانک مرکزی موضوع جعلی بودن اسناد واریزی را مطرح می‌کنند که کمیسیون در حال بررسی این موضوع است.

بابک زنجانی، تاجر و سرمایه‌دار ایرانی، مبلغی هنگفت از درآمد نفتی ایران را به بانک مرکزی بدهکار است که در هفته‌های اخیر در مورد مبلغ این بدهی و پرداخت یا عدم پرداخت آن توسط بابک زنجانی خبرهای ضد و نقیضی منتشر شده‌ است.babk-zanjani

خبرگزاری فارس نیز روز یک‌شنبه خبر داد که روابط عمومی بانک مرکزی عصر شنبه با اعلام این که «بابک زنجانی تاکنون هیچ‌گونه وجهی را به حساب بانک مرکزی واریز نکرده است» ادعای آقای زنجانی مبنی بر پرداخت بدهی را «دروغ» توصیف کرده‌ است.

بابک زنجانی به گفته خودش دارای بیش از ۷۰ شرکت و ده‌ها میلیارد دلار سرمایه در ایران و خارج از ایران است.

از جمله شرکت‌های او، هولدینگ توسعه سورینت قشم، اولین بانک سرمایه‌گذاری اسلامی در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی اُنور ترکیه، مؤسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجیکستان است. او همچنین شرکت‌ها و پروژه‌های عظیم اقتصادی دیگری نیز در ایران، دوبی، ترکیه و تاجیکستان دارد.

بابک زنجانی در مصاحبه‌ای گفته است که ۶۴ شرکت داخلی و خارجی دارد و «هم‌اکنون در ایران و دیگر کشورهای دنیا با ۱۷ هزار نفر پرسنل مشغول ارائه تجارت و خدمات هستیم.»

بابک زنجانی در همین حال از چهره‌های اصلی مطرح در پرونده دور زدن تحریم‌ها علیه ایران از طریق نقل و انتقال پول و دارایی از ترکیه به ایران است که باعث جنجال سیاسی بزرگی در هفته‌های اخیر در ترکیه شده‌ است.

آخرین پاسخ بابک زنجانی پیش از دستگیری

مرکز دموکراسی برای ایران خبر می دهد که بابک زنجانی سرمایه دار ایرانی مورد حمایت دولت محمود احمدی نژاد، پیش از دستگیری به کسانی که خواهان دستگیری او بوده اند پاسخ داده است.

آقای زنجانی گفته است که هفت پرونده او در دستگاه قضایی و نهادهای نظارتی دولتی در حال بازرسی است.

بنا به گفته آقای زنجانی:«در خصوص موضوع نفت پرونده در شعبه شش، ماه هاست در حال بررسی است.  در خصوص ثروتم همان شعبه در حال بررسی پولشویی است و در خصوص تامین اجتماعی شعبه ١۵ مشغول تحقیق است. در خصوص ریزش ملک ایران زمین دادسرای ناحیه ٢ به سرعت در حال بررسی است. همزمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات و دستگاههای نظارتی هم بدون هیچ توقفی تاکنون صد ها برگه و مدرک دریافت کرده اند.»

بابک زنجانی که عصر روز دوشنبه بازداشت شد، پیش از بازداشت در صفحه فیسبوک خود به مخالفان خود در مجلس ایران پاسخ داده است. پیش از این گروهی از نمایندگان مجلس در نامه ای خواهان رسیدگی به وضعیت داراریی ها و اتهام های آقای زنجانی در کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس شده بودند.

متن نوشته بابک زنجانی به شرح زیر است:

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی: حسین نجابت، احمد توکلی، غلامرضا مصباحی مقدم، اسماعیل کوثری،محمدرضا آشتیانی،احمد امیرآبادی، حسین ذوالانوار، الیاس نادران، محمد دهقان، مفید کیایی نژاد، احمد سالک علیرضا سلیمی

از این که زحمتهای کشیده شده من در شرایط سخت کشور در عرض سه سال نزد شما به جورثومه فساد تبدیل شده و من را آنقدر مفسد می دانید که همه با هم دست به دست داده اید تا این فساد ایجاد شده را تمیز دهید باید بگویم واقعا شرمنده خودم و شما برادرانم.

شرمنده خودم که تمام زندگی و آبرو و زحماتم را برای آبادی کشورم و خط ولایتم به کار بردم و امروز جورثومه فسادم و شرمنده شما که باعث شدم با قصاص قبل از جنایت آخرتتان را به دنیایتان بفروشید.

من هیچ حرفی برای جرمهایی که زدید ندارم چون سابقه شما برادران آنقدر زیاد و مقدس است که اجازه هیچ پاسخی را به خود نخواهم داد حتما تجربه شما و علم غیب شما از هر محکمه ای بالاتر است.

در زمان جنگ که من و امثال من در پناهگاهها استراحت می کردیم شما عزیزان شجاعانه در برابر ظلم و ستم و تجاوز بیگانگان از جانتان گذشتید و ایستادید آیا واقعا تمام کارهای شما عزیزان بدون اشتباه بوده؟ آیا در زمان مشکل کسی بود به شما جورثومه فساد خطاب کند؟ و دست به دامان قوای سه گانه شود؟ خیر نبود چون نتیجه راه من و شما در انتها به خط ولایت رسیدن است و فقط تفاوت من با شما یک کاتالیزور است. آن که شما با یک گروه و حزب به نتیجه نهایی ولایت می رسید ولی من بدون حزب و گروه به ولایتم اعتقاد دارم و زندگیم را فدا می کنم .

امروز تلاش های من آزاردهنده شده ولی چون یک بار من را ندیده اید و حتی نمی دانید چه کرده ام قضاوت سالمی نکردید. با عرض معذرت حتی شما نمی دانید من بابت این زحماتی که کشیده ام آیا پرونده قضایی دارم یا خیر و دست به دامان دستگاه ها شده اید در صورتی که اگر یک بار از خودم می خواستید با کمال میل و افتخار با مدرک و دلیل نشان می دادم جورثومه نیستم و یک قهرمان بودم.

آنقدر دستگاه های نظارتی در کشور فعالند که بعید است کسی در این حجم کاری فساد کند و همه نگاه کنند. محض اطلاع در خصوص موضوع نفت پرونده در شعبه شش ماه هاست در حال بررسی است، در خصوص ثروتم همان شعبه در حال بررسی پولشویی است،  در خصوص تامین اجتماعی شعبه ١۵ مشغول تحقیق است، در خصوص ریزش ملک ایران زمین دادسرای ناحیه ٢ به سرعت در حال بررسی است، همزمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات و دستگاههای نظارتی هم بدون هیچ توقفی تاکنون صد ها برگه و مدرک دریافت کرده اند. تنها قوه ای که از ما چیزی و تفحصی نکرده قوه شما ١٢ نماینده محترم است که آن را هم هر زمان صلاح بدانید خدمتگزاری خواهم کرد.

در هر صورت من کار کرده ام شاید اشتباهی در کار من دیده شود ولی حتما خطا نکرده ام و کسی با این حجم کار احتمال اشتباهش هست ولی یاد آور می شوم من هم مثل شما از جان و مالم گذشته ام و برای خدمت به کشور کار کرده ام و چیزی برای از دست دادن ندارم.

در هر صورت سرباز کوچک جسور ولایتم نه جورثومه فساد